Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

25 styczeń 2021

Wzorcowy przewodnik

Od lat Polacy jeżdżą do Słowacji na narty: jest tam taniej, dobra organizacja wypoczynku i dbałość o turystę.

Jednakże ten przewodnik nie przedstawia tamtejszych tras narciarskich; prezentuje on natomiast 40 wycieczek górskich. Stoki zjazdowe w Słowacji, z powodu COVID-19, zostały tam zamknięte wręcz z dnia na dzień.

Przewodnik, obok rzetelnych opisów tras, zawiera niewielkie mapki. Ci turyści, którzy mają problemy z orientacją, powinni zaopatrzyć się w mapy turystyczne. Opisane w przewodniku trasy są stosunkowo łatwe i bezpieczne. W górskich miejscowościach turysta napotka doskonale zorganizowaną sieć noclegową i gastronomiczną.

Autorzy radzą, by ze względów bezpieczeństwa, turyści zgłaszali swoje wyprawy górskie w schronisku bądź w odpowiedniej służbie. Ostrzegają też, że pewne szlaki turystyczne w Słowacji są zamykane od 1 listopada do 15 czerwca, dlatego zalecają sprawdzenie terminów ich otwarcia. Wskazują też na pewne zagrożenia (burze, czasami są to dzikie zwierzęta czy żmije, oraz trudności terenowe). Dlatego apelują do turystów, by się trzymali szlaków, by mieli odpowiednie obuwie i zachowali wyobraźnię.

Sporo miejsca w części wstępnej przewodnika poświęcono ubiorowi i niezbędnemu ekwipunkowi. Same trasy zostały dość dokładnie rozpisane, wręcz co do minuty. Czytelnik-turysta dowie się też, jakim szlakiem ma iść, gdzie ma skręcić i jaką, nawet najmniejszą ścieżynką, ma iść dalej. Świadczy to świetnej orientacji autorów w dziedzinie, o której piszą.

Przewodnik potwierdza dobrą jakość tras i dbałość władz Słowacji o tę jakość (drabinki, metalowe stopnie czy wyciągi, ułatwiające wędrówkę). W przewodniku omówione zostały niektóre zabytki, znajdujące się na trasach (klasztory, stare zamczyska), a także podkreślone trudne wejścia i zejścia. Każda trasa ma wskazany dojazd do miejsca jej początku; trasy mają też zalety widokowe; wiele tych zalet wskazano na kolorowych zdjęciach.

Jest to idealny przewodnik dla turysty-wędrownika. Czekamy na podobnej jakości przewodnik po trasach narciarskich Słowacji.

                                                                                      Jacek Potocki

Krzysztof Bzowski, Eliza Malawska-Kłusek. „Góry Słowacji. Najpiękniejsze szczyty i najciekawsze szlaki”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2019, str. 295

W wydaniu nr 230, styczeń 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Bardzo pomocne ćwiczenia
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Wzorcowy przewodnik
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wraca nowe
 4. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Zapiski kłusownika
 5. RELIGIA DECYDENTA

  Unikalny album
 6. A PROPOS...

  ...inauguracji Joe Bidena
 7. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Uchodźcy z Prus Wschodnich
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  O Jadzi i nie tylko
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szukamy dalej...
 10. THRILLER DECYDENTA

  Trzy wątki
 11. WIATR OD MORZA

  Słupki
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Ostrzeżenie
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Wierny uczeń Marszałka
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Po włosku jak Włosi
 15. SZTUKA DECYDENTA

  Utrwalanie małej ojczyzny
 16. PO SĄSIEDZKU

  Uwagi zza płota
 17. OPOWIADANIE DECYDENTA

  Arek
 18. HISTORIA DECYDENTA

  Analiza krucjat
 19. WIATR OD MORZA

  Ciemno wszedzie, głucho wszędzie
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dystans
 21. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nowa religia i liniowe postrzeganie czasu