Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

18 lipiec 2020

Jedziemy na Maltę

Malta jest wyspą na Morzu Śródziemnym, a przewodnik już na początku wymienia zarówno jej atrakcje, jak i najpiękniejsze miejsca przyrodnicze oraz najciekawsze miejsca historyczne, które turysta powinien zobaczyć.

Zaczyna od informacji praktycznych, związanych z przygotowaniem do podróży: na ciepłą Maltę można pojechać o każdej porze roku, chociaż sezon turystyczny trwa tam od maja do końca października.

Malta jest członkiem Unii Europejskiej, zatem przed Polakiem nie będą piętrzyły się zbytnie formalności wyjazdowe. Na tę wyspę najlepiej udać się bezpośrednio samolotem; inne rodzaje podróży związane są z przesiadkami.

Przewodnik zawiera też sporo informacji o komunikacji na miejscu, o noclegach oraz o dobrym jedzeniu w małych restauracyjkach. Zachęca również do podróżowania rowerem (omawia interesujące trasy rowerowe); można ten pojazd wypożyczyć na miejscu, choć najlepiej przywieźć ze sobą własny.

Rozdzialik: „Informator A-Z”. zawiera wiele informacji praktycznych: od alkoholu, aptek po zabytki. Wreszcie, informacje krajoznawcze, bogata historia kraju, informacje o maltańskim społeczeństwie, o kulturze i sztuce. Należy pamiętać, że Malta to kraj katolicki o dość silnych wierzeniach religijnych, czego odzwierciedleniem są liczne święta i festiwale.

Osobna część przewodnika jest poświęcona karnawałowi na Malcie. A część turystyczna obejmuje omówienie stolicy Valetty z wieloma jej budowlami religijnymi oraz okolic: głównie mniejszych, ale równie malowniczych miejscowości. Zwłaszcza interesujące są ufortyfikowane tzw. Trzy Miasta. Autorka nie pominęła wschodniego i południowego wybrzeża Malty, wyspy Gozo, ani najmniejszej z wysp maltańskich, Comino. Niektóre z omówionych miejsc są wsparte ich planami. Zakończenie przewodnika zawiera słowniczek wyrazów w języku maltańskim.

Przewodnik będzie doskonałą pomocą w realizacji planów urlopowych na Malcie. Wspaniałe, kolorowe zdjęcia z pewnością zachęcą polskich turystów do wyjazdu na tę egzotyczną wyspę.

Jacek Potocki

Katarzyna Rodacka. „Malta”, przewodnik z serii „Travelbook” Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2018, 176 str.

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca