HISTORIA DECYDENTA
Władca
Jest to książka autorstwa wybitnego polskiego znawcy czasów starożytnych. Obejmuje ona losy nie tylko cesarza Nerona, ale i jego poprzedników: Kaliguli i Klaudiusza. więcej...
Turcja jest bardzo popularnym kierunkiem wakacji i różnych form wypoczynku Polaków. Przewodnik na wstępie zawiera adresy stron internetowych z bogatymi informacjami o tym kraju.
Powinniśmy pamiętać, że czas oczekiwania na turecką wizę wynosi około 4 tygodni, więc dopasujmy termin złożenia wniosków w Ambasadzie Turcji do naszego terminu wyjazdu.
Jest to kraj nowoczesny, z działającymi sprawnie bankami, bankomatami, Internetem oraz telefonami komórkowymi, stąd turyści nie powinni mieć pod tym względem trudności. Ważne, by nie wybierać się w podróż do tego muzułmańskiego kraju w okresie Ramadanu. Warto też pamiętać przy planowaniu krótkich pobytów, że w poniedziałki tureckie muzea są zamknięte.
Autorzy przewodnika informują turystów o bogatych połączeniach komunikacyjnych z Istambułem oraz o komunikacji w samym mieście. W przewodniku są też tzw. informacje A-Z, o niemal wszystkich elementach zainteresowania turysty, od napięcia w gniazdku elektrycznym do zachowania się w lokalach publicznych. Dla turysty szczególnie cenne są informacje o szerokiej ofercie noclegowej i restauracyjnej w różnych dzielnicach Istambułu, poczynając od centralnie położonego dystryktu Sultanahmet. Autorzy nie zapomnieli o sugestiach, na temat spędzenia wieczoru, łącznie z informacjami o tradycyjnych tureckich łaźniach i o zakupach. Pomocny w zorganizowaniu wyjazdu może okazać się kalendarz świąt i wydarzeń kulturalnych.
Wreszcie Stambuł: jego położenie, historia i atrakcje z zakresu sztuki i architektury, zarówno muzułmańskie, jak i chrześcijańskie. Charakterystyka samych Turków, ludzi przyjaznych i otwartych. Sugestie, dotyczące tras zwiedzania, w zależności od posiadanego czasu oraz omówienie dzielnic tego miasta, uzupełnione dokładnymi mapkami. Na czele zabytków znajduje się Pałac Sułtański Topkapi oraz interesujące muzea. Warto zainteresować się miejscowościami położonymi w pobliżu Stambułu. Pomogą one bliżej poznać Turcję.
Miasto dzieli się na dwie, różniące się od siebie części: europejską i azjatycką. Na liście miejscowości godnych zwiedzenia, nie może zabraknąć polskiej wsi o nazwie Adampol, założonej w 1842 roku przez księcia Adama Czartoryskiego.
Przewodnik kończy krótki słownik polsko – turecki, zawierający podstawowe terminy, a na skrzydełkach okładki jest przypomnienie, na co turysta, wybierający się za granicę, powinien zwrócić uwagę i co powinien ze sobą zabrać.
Przewodnik ten stanowi znakomitą pomoc dla polskiego turysty.
Jacek Potocki
„Stambuł. Przewodnik”. Tłum. Ewa Poniedzielska. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice, we współpracy z wyd. Michelin.
MUZYKA DECYDENTA
Wirtuoz
„No.24” – najsłynniejszy kaprys wirtuoza wszech czasów. Dla jednych szczyt możliwości wykonawczych, dla innych prawdziwa rozkosz słuchania. więcej...