Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

26/08/2019

Królewskie miasto Kraków

Nie trzeba podróżować za granicę, by się zachwycić. Takim miejscem w kraju jest polski Kraków: dawna stolica, ośrodek kultury i nauki.

Przewodnik już na samym początku wylicza atrakcje Krakowa, które turysta powinien „zaliczyć”: są to zarówno budowle sakralne, jak i obiekty świeckie. W książce są wskazówki, jak do Krakowa dojechać, wreszcie dokładnie została przedstawiona historia miasta, które w 2000 roku zostało Europejskim Miastem Kultury.

Autorzy przypominają, że okres swej świetności Kraków przeżywał w XVI wieku, za panowania króla Zygmunta Starego. Dalej, rozbiory i dwie wojny światowe oraz stygmat centrum reakcji po II wojnie. Wiele miejsca poświęcono historii krakowskich Żydów, w tym omówiono dwa festiwale kultury żydowskiej, co może stwarzać wrażenie, że właśnie ta nacja dominowała w życiu miasta, choć rzeczywiście była ona ważna.

Opis imponujących zabytków Krakowa, od zamku na Wawelu, poprzez Stary Rynek z Kościołem Mariackim, po Uniwersytet Jagielloński. Opis muzeów i ich zawartości, opis Krakowskich Plantów i ich historii, Kazimierz jako dawna dzielnica żydowska i oddzielne miasto. Autorzy nie pominęli informacji o Kazimierzu chrześcijańskim.

Pamiętali też o Nowej Hucie, wzniesionej w minionym ustroju, w celu zrównoważenia ducha drobnomieszczańskiego zdrowymi wpływami klasy robotniczej. Nowa Huta została przedstawiona najpierw jako odrębne miasto, a potem już jako dzielnica Krakowa, szczycąca się nie tylko hutą, ale i znakomitym teatrem.

Kraków wprawdzie promieniuje, ale w jego otoczeniu są inne, wspaniałe atrakcje, jak kopalnia soli w Wieliczce, czy Jura Krakowsko-Częstochowska, ze słynnym Ojcowem, zamkiem w Pieskowej Skale, czy Doliną Prądnika. W przewodniku zaprezentowano również inne miejscowości, takie jak Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona czy Wadowice, gdzie urodził się polski papież.

W ramkach zostały przedstawione informacje na temat wyżywienia oraz noclegów, co stanowi ogromną pomoc dla strudzonego turysty.

W przewodniku znalazło się wszystko, co ułatwia turyście pobyt i poruszanie się po tym bardzo atrakcyjnym obszarze naszego kraju. Po jego przeczytaniu Polacy stwierdzą z pewnością, że Kraków to nie tylko Wawel, a Wieliczka to nie tylko kopalnia soli, że tam są również inne miejsca, warte zwiedzenia.

                                                                                              Jacek Potocki

Praca Zbiorowa. „Kraków i okolice”. Wydawnictwo „Bezdroża” w serii „Travelbook”, Wyd.II, Gliwice 2018

W wydaniu nr 213, sierpień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Donald, Małgorzata i Andrzej
 2. DECYDENT POLIGLOTA

  Zrozum, co mówią i mów po angielsku
 3. DECYDENT GLOBTROTER

  Królewskie miasto Kraków
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Pastor i jego parafianie
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Skłonności młodego Japończyka
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Polska między mocarstwami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Gwarant jedności Kazachstanu
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Karski: Zostałem Żydem!
 9. WIATR OD MORZA

  Kroczem!
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dobro triumfuje
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mury
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Rozwodu nie będzie
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Taki honorny