Established 1999

CZYTANIE PRZY JEDZENIU

21 styczeń 2023

Niedosyt

Zjadłem oczami 52 lunche z ludźmi, którzy wpłynęli na przeobrażenie świata, a przynajmniej  na jego postrzeganie. Na moje smaki kulinarne również. Degustowałem, ale nie wiedziałem co?

Do lektury „Lunchu z ludźmi sukcesu Financial Timesa” zasiadłem ze smakiem polskiej kuchni na podniebieniu: rosołu z makaronem, schabowego, ziemniaków, kapusty, kompotu.

A tu takie dziwolągi: krem z cukrowej kukurydzy z marynowanymi grzybami i soloną kukurydzą, dziki łosoś z patelni z duszoną soczewicą i karmelizowanymi cebulkami, pieczona pierś przepiórki, nóżka confit z sałatką z selera, bulionową galaretką i letnimi truflami; szkocki wędzony łosoś z ziołowym serkiem śmietankowym; glazurowane na słodko kotlety jagnięce; rybi pęcherz pławny w zupie grzybowej, wątróbka wieprzowa z żółtym winem, pulpet z homara w sosie z czarnej fasoli, strzępiel z serem sojowym; linguine z kurczakiem; diabeł morski w sosie z kaparów i korniszonów; saltimbocca alla romana, sogliola alla mugnaia; filet jagnięcy z ratatouille i agnolotti z kozim serem, ravioli de gruyere, suflet z guajawy z sosem serka śmietankowego; carpaccio ze szpringboka; plasterki jabłka z ostryga, pagrus z grilla, mieszanka ptifurek.

Na deser: budyń z kolokazji, dzbanek herbaty z kwiatem pomarańczy czy fajka wodna miętowa.

Rozmowy przeprowadzane były w latach od 1994 do 2012 roku. Toż to 29 lat wstecz! FT wydał zbiór w 2013 roku, a wydawnictwo Znak tłumaczenie w 2022 r. Tak więc, kilkoro (kilkanaścioro?) z owych luminarzy nie żyje. A sprawy o których mówią, wtedy ważne, dziś pokrył kurz historii. Po co więc czytać o czasach zamierzchłych? Niech będzie to powtórka z zapomnianej historii.

I jeszcze jedno: żadna z 52 rozmów nie jest klasycznym wywiadem: pytanie – odpowiedź. Są to teksty opisowe, naświetlające tła różnych wydarzeń, poprzecinane komentarzami interlokutorów. Może dlatego po latach dobrze się je czyta.

Rozmowy ukazywały się w weekendowych wydaniach FT. Oryginalność pomysłu polegała na tym, że miejsca spotkań (najczęściej były to restauracje) oraz menu wybierali goście. Oczywiście rachunki bez szemrania pokrywała redakcja. Z tak sformułowanego zaproszenia wynikały niekiedy zabawne sytuacje. Vaclav Havel nie chciał iść do restauracji, gdyż obawiał się, że rozmowa będzie przerywana przez zagadujących go gości. Zaprosił więc Stefana Wagstyla do siebie na zamek. Okazało się, że panowie podczas całej rozmowy wypili dwie kawy i jedną wodę.

Rozmowa z Morganem Tsvangirai toczyła się przy coli (1 dolar) i spricie (1 dolar). Bilet lotniczy powrotny na trasie Londyn-Harare kosztował 950 GBP ( w roku 2011).

Wywiadowanych podzielono na osiem dziedzin: sztuka (10 osób), biznes (12), polityka (12), intelektualiści (6), moda i styl (4), sport (3) oraz ścigający i ścigani (3).

Przytoczę wszystkie nazwiska w formie quizu dla Czytelników. Będziecie mogli ocenić, która postać jest wam znana, a o kim nie słyszeliście ani w ząb.

Sztuka

Martin Amis, Michael Caine, Sean „P. Diddy” Combs, Gawin Ewart, Zaha Hadid, David Hockney, Angelina Jolie, Albert Uderzo, Ronnie Wood i Yu Hua.

Biznes

Książę Al-Walid, Jeff Bezos, Anatolij Czubajs, Henri de Castries, Oleg Dieripaska, Stephen Green, Lord Hanson, Mo Ibrahim, Michael O`Leary, George Soros, Wang Shaw-lan i Steve Wozniak.

Moda i styl życia

Eden Collinsworth, Domenico Dolce i Stefano Gabbana, Tamara Mellon i Twiggy.

Kuchnia

Jennifer Paterson i Marco Pierre White.

Ścigający i ścigani

Martin McGuinness, generał Rosso Jose Serrano i Ksienija Sobczak.

Polityka

Bao Tong, Fernando Henrique Cardoso, Jimmy Carter, Helen Clark, Sajf al-Kaddafi, Paul Kagame, F.W. de Klerk, Lord Lawson, Angela Merkel, królowa Rania, Donald Rumsfeld i Morgan Tsvangirai.

Sport

Taro Akebono, Imran Khan i David Millar.

Intelektualiści

Jacques Attali, Vaclav Havel, Paul Krugman, Nouriel Roubini, Yuko Tojo i James Watson.

Możecie zapytać, czy to co powyżej to recenzja? Tak, to recenzja archiwalnej książki „Lunch z ludźmi sukcesu Financial Times”. Tłumaczenie Grzegorz Łuczkiewicz. Wydawnictwo Znak Litera Nova, Kraków 2022, str. 415.

W wydaniu nr 254, styczeń 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. SPOSÓB NA MOLE

    Dieta cud
  2. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Rok Królika
  3. CZYTANIE PRZY JEDZENIU

    Niedosyt
  4. ZAPISKI WAGABUNDY

    Święto Słońca w Peru
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Armenia nie chce być drugą Białorusią
  6. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

    Nowy Rok w Chinach
  7. KULTURA I ZWYCZAJE

    Gamoństwo
  8. NASI BRACIA MNIEJSI

    Język zwierząt pełny
  9. JAPOŃSKA TRADYCJA

    Kartki jak obrazy
  10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Pozerstwo