Established 1999

CZYTADŁO DECYDENTA

25 kwiecień 2022

Okropna rodzinka

Jest to książka o dwóch wątkach: wątku sprzed lat i tego obecnego.

Wątek sprzed lat obejmuje lata szkolne bohaterki powieści, Anki Pietruk, której koleżanka, Ola, przestała chodzić do tej samej klasy i już nie będzie siedzieć w jednej ławce z Anią, gdyż się wyprowadziła pod inny adres. Zastąpił niejako Olę, chłopak o imieniu Piotr, który wypełnia wątek drugi, kiedy to Anka spotyka go po latach. Piotr zostaje jej partnerem.

Autorka opisuje stosunki w rodzinie Anki, w której funkcja beniaminka jest zarezerwowana dla brata Anki, Marka, studenta Akademii Sztuk Pięknych, a rodzice jej się nieustannie kłócili. Wątek drugi dotyczył również syna Anki, Roberta, który kolejny raz uciekł z domu. Powieść ukazuje również nadopiekuńczy względem Roberta, styl działania matki Anki; matka wie wszystko najlepiej, czego dowodem mogą być błędy wychowawcze matki, względem brata Anki, Marka.

Pomyłka Anki, która usiłuje otworzyć cudzy samochód. A właściciel tego samochodu, Karol, jest w tym aucie rozkochany. W ramach rekompensaty Karol zaprasza Ankę na kolację i uświadamia jej, że po pierwsze, blisko siebie mieszkają, a po drugie, że jest on kolegą Anki ze szkoły. Karol stara się wytłumaczyć zachowanie Roberta; sam jest żonaty i ma dziecko. Czytelnik się z pewnością zastanawia, czy opis tego incydentu jest niezbędny w powieści. Wydaje się, że on raczej jest niezbyt potrzebny, natomiast stanowi pewne zakłócenie wątków, a czytelnik może się zastanawiać, dlaczego autorka wprowadziła do akcji Karola. Anka ma kochającego męża, który podjął pracę w Londynie i wspiera finansowo rodzinę.

W powieści przypomina się, jak Anka i Piotr poznali się, a potem wzajemnie pomagali sobie. Jest bal na zakończenie ósmych klas. Dochodzi do spotkania z matką w starym mieszkaniu, a także do spotkania Piotra i Anki po latach. Piotr „tworzy” postać Katarzyny Piaseckiej i sugeruje swojej rodzinie, że taka osoba istnieje. Dochodzi do zachwiana porządku, ustalonego przez ojca Piotra. Żona Piotra, Magda, „wrosła” w ich dom i cieszy się pełną akceptacją ojca, który jest przedstawicielem ancien regimu w powieści. Anka jest dyrektorką przedszkola, do którego chodzi Klara. Wypadek Klary w przedszkolu i wspomnienie lat szkolnych. Sprawy damsko-męskie między Piotrem i Anką, przy okazji korepetycji, jakich Piotr udziela Ance z matematyki. Potem sceny rodzinne z ojcem -pijakiem – Anki w roli głównej. Wizyta Anki u brata, Marka, u którego znalazł się Robert. Z uwagi na „rozrywkowy” charakter Marka, Robert chce u niego zostać.

Wracamy do pierwszego wątku: sporo miejsca zajmuje bal maturalny. Potem, w powieści jest kwestia aborcji i przykra sprawa „zadawania” się seksualnego ojca Piotra z sąsiadką. Pan Zamojski i SOR Centralnego Szpitala MSWiA na Wołoskiej. Konflikt starego Zamojskiego z synową Magdą na tle Anki. Awantury starego Zamojskiego w domu o błahe sprawy protokolarne, a adresatem jest jego żona, Helena, której poglądy poznaje czytelnik. Rozmowa Piotra z żoną na tematy wychowawcze i rodzinne.

Dalej, w powieści jest o różnicach temperamentów Piotra i Anki. Konflikt Anki z księdzem i ze starym Zamojskim, czasie uniesień miłosnych Anki z Piotrem; między nim a żoną Magdą jest pustka, a ma miejsce w powieści kolejne starcie między Piotrem a Anką.

Opis Warszawy i rozmowa Piotra z ojcem w kawiarni, w której to rozmowie stary Zamojski powołuje się na dobro rodziny i zapowiada zniszczenie Piotra przez Ankę, a także uważa, że przez cały czas chronił rodzinę. Efekt współżycia na siłę w postaci ciąży; rozmowa z matką Piotra, Heleną i szczere spotkanie, pełne wyznań, z własną matką. Rozmowa starego Zamojskiego z ojcem Anki o ciąży Anki, w obecności przestraszonego Piotra. Brat Anki, Marek i Piotr, oraz Robert. Matka Anki opowiada o kłótni Stefana Pietruka ze starym Zamojskim. Koniec powieści to plany Piotra rozwiedzenia się z żoną, Magdą. Aktualnie Piotr przebywa z Anką i córką Klarą na Kaszubach, a stary Zamojski dostał zawału. Piotr domu rodzinnego już nie ma.

Interesująca powieść o bezwzględnym starcu, nie z tego świata, o zdominowanej przez niego wiecznie rodzinie i o romansie młodej pary.

                                                                                              Jacek Potocki

Nina Bylicka-Karczewska. „Papierowa miłość”. Wydawnictwo „Replika”, Poznań 2021, s. 333.

W wydaniu nr 245, kwiecień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. METEO DECYDENTA

    Czytanie chmur
  2. CZYTADŁO DECYDENTA

    Okropna rodzinka
  3. CHIŃCZYCY NA SYBERII

    Nowe wyzwania, stare konflikty
  4. RELIGIA DECYDENTA

    "Zapomniany" polski święty
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Rzeczy powszechnie nas otaczające
  6. DECYDENT GLOBTROTER

    Mały, atrakcyjny kraj
  7. DALEKI WSCHÓD

    Poznać i zrozumieć
  8. EDUKACJA DECYDENTA

    W małym miasteczku
  9. ŁAD ŚWIATOWY

    Chińska wizja
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Nowoczesne Państwo Środka
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Marzenia pasterza Santiago
  12. WIATR OD MORZA

    Pokłosia
  13. LATAĆ NAD KURYLAMI

    Czy te loty mają związek z Ukrainą?
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    "Młodzi gniewni"... karierowicze
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wojenne groźby Rosji