Established 1999

CZYTADŁA DECYDENTA

10 wrzesień 2021

Senne wynurzenia autora

Jest to opowieść o marzeniach sennych młodego człowieka. Opowieść ta zaczyna się wizytą nieproszonego gościa w pokoju oraz przybyciem młodej kobiety, najwyraźniej oczarowanej autorem. 

Potem jazda autobusem, zmierzającym ku katastrofie. Przy okazji, autor ma trudności z myśleniem o pewnych sprawach, bez swojej ukochanej czyli samotnie. Potem następuje opis owej ukochanej, jak śpi obok autora oraz gwałtowne przebudzenie tego ostatniego.

Przez całą książkę przewijają się teksty w językach obcych. Być może, jest to pokłosie urodzenia się autora za granicą. Pojawia się jakiś wielki pies oraz woda, która regularnie zalewa teren, po którym autor porusza się „jak we śnie” czyli chaotycznie. Pojawia się  we śnie dotkliwa cisza i autor zastanawia się, czy jeszcze śpi, czy już nie…

Literatura i jej miejsce w życiu autora. Rozmowa z ukochaną, z której niewiele wynika, gdyż autor jej nie słucha. Ponowne przebudzenie się autora i opis jego pozycji w łóżku. Autor zastanawia się nad treścią swojego snu; potem następuje dzień, zresztą bez treści, gdyż w ciągu dnia autor nie robi niczego istotnego, przygotowując się do kolejnego snu. Jest obolały, przygnębiony i zły. We śnie autor kłóci się z matką.

Nie wiadomo nic o talencie autora, choć czytelnik wielokrotnie  dowiaduje się o kolejnych, czekających dokończenia, opowiadaniach. Przebudzenie się w nocy było raczej mgliste, autor nie może się odnaleźć w konkretnym świecie, gdyż obrazy senne mu umknęły. Lewituje w ciszy. W pewnym momencie autor stwierdza, że leci mu krew, czyli jest niezdrów i jest dość osłabiony.

Trzeba przyznać, że książka jest dość dziwna: nie ma ani treści ani morału, który zwykle przyświeca prawie każdej książce. Jest składanką sennych myśli autora, to znaczy zrodzonych we śnie, a potem zapisanych następnego dnia.

                                                                                              Jacek Potocki

Paweł Orzeł, „Przedświty”. Wydawnictwo „Państwowy Instytut Wydawniczy”, Warszawa 2021, s. 217

W wydaniu nr 238, wrzesień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAK I MUZYKA

  Hot Chocolate
 2. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Technologie przyszłości a prywatność
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kryzys na granicy z Białorusią
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzielne tragarki
 5. ZDROWIE DECYDENTA

  Koronawirusa nie ma
 6. RELIGIA DECYDENTA

  Bohaterski, święty zakonnik
 7. DECYDENT GLOBTROTER

  Interesujący kraj w Azji
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Ten naród żyje!
 9. CZYTADŁA DECYDENTA

  Senne wynurzenia autora
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne oczy i uszy państwa
 11. WIATR OD MORZA

  Moralność
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zaiste, wielka intryga
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Życie po japońsku
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Gdzie te autorytety?
 15. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Witaj szkoło
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie pisarza
 17. WIATR OD MORZA

  Mój Wrzesień