Established 1999

CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

10 styczeń 2022

DECYDENT reaktywacja

Szanowne DECYDENTKI i DECYDENCI. W 23. roku istnienia strona internetowa miesięcznika DECYDENT wymaga gruntownej aktualizacji oraz dodania możliwości nagrywania/publikowania podcastów i filmów. Żeby tak się stało, potrzebny jest także sprzęt, który sprosta tym wymaganiom. Bez Waszego wsparcia finansowego DECYDENTOWI grozi zniknięcie z sieci.

Patrząc na dzisiejszą, tytułową, stronę miesięcznika DECYDENT & DECISION MAKER można wyciągnąć poniższe wnioski.

Tytuł: DECYDENT & DECISION MAKER świadczy, iż w planach wydawniczych miałem zamysł przekazywania decyzji polskim i zagranicznym decydentom – w obie strony. Od wejścia Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku ukazało się siedem numerów miesięcznika DECISION MAKER w języku angielskim, które rozesłałem do wszystkich eurodeputowanych (w tamtym czasie 788 reprezentantów 25 państw zjednoczonej Europy) oraz do najważniejszych instytucji europejskich w Brukseli, Strasburgu, Genewie i Hadze.

Rok założenia: 1999. A konkretnie wrzesień przed 22 laty. Do roku 2008 DECYDENT @ DECISION MAKER ukazywał się w wersji drukowanej. Rok wcześniej z winiety zniknął podtytuł: Pismo lobbingowe. Było to jedyne cykliczne medium traktujące o lobbingu. Mało tego, to DECYDENT (i jego pierwsi autorzy: Małgorzata Molęda-Zdziech, Urszula Kurczewska i Krzysztof Jasiecki – pozwólcie, że przy tej okazji wymienię tylko te nazwiska, gdyż to oni byli autorami pierwszego podręcznika lobbingu pt. „Lobbing. Sztuka skutecznego wywierania wpływu”) wprowadził termin „lobbing” do politycznego, ekonomicznego i społecznego obiegu.

ISSN: od pierwszego numeru, jako wydawnictwo ciągłe, miesięczne, tytuł został zarejestrowany w sądzie oraz w Bibliotece Narodowej. Na marginesie dodam: nie byłem lobbystą, ale dokonałem wpisu miesięcznika do rejestru firm lobbingowych, prowadzonego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Liczba wydań 242 wskazuje, ile numerów ukazało się do dzisiaj.

Miesięcznik: jeśli w wersji drukowanej taka częstotliwość miała uzasadnienie (zawsze dbałem o terminowość druku i kolportażu; dodam: bezpłatnego do wszystkich posłów, senatorów, przedstawicieli organów samorządowych i rządowych w całej Polsce oraz decydentów w przedsiębiorstwach – nakład wynosił wtedy 10.000 egzemplarzy), to w przypadku wersji online okazała się błędem.

Przyznam: sieć rozleniwia, można publikować dzisiaj, jutro lub kiedykolwiek. Nie ma presji czasu. I jak w takim terminowym niedookreśleniu wygląda strona tytułowa miesięcznika? Sami zobaczcie.

Podstrony: Komentarze, felietony, eventy – takie treści przed laty tam się znajdowały. Obecnie rubrykę zdominował Jacek Potocki recenzjami książek (serdeczne dzięki), które Szanowny Recenzent pożera w tempie godnym podziwu i zazdrości.

Podstrony pod winietą (np. Lobbing czy Linki) również należy uaktualnić, niektóre zlikwidować, dodać nowe.

Licznik: od początku stycznia br. liczba wejść (chciałbym napisać: Czytelników) na stronę DECYDENTA przekracza 9.000.000. Średnio miesięcznie to ok. 100.000 zainteresowanych lub przypadkowych odwiedzających.

Jak widać, DECYDENT potrzebuje nowego rozdania. Utrzymania zapału twórczego dotychczasowych Autorów i zaproszenia nowych. Plany są ambitne.

Z trudem przychodzi mi zwracanie się „po prośbie”, ale – jak wiecie – DECYDENT jest wydawnictwem non profit i pro publico bono, stąd decyzja uruchomienia zbiórki funduszy na portalu Zrzutka.pl

Z pozdrowieniami, nieśmiałością i skrępowaniem

Damian A. Zaczek
redaktor naczelny

https://zrzutka.pl/4w8984

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. ŻYWOTY DECYDENTA

  Prawdziwy św. Mikołaj
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Jedwabne
 3. WIATR OD MORZA

  Suskie inicjatywy
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Daleki kraj
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 6. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 7. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 8. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 12. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 14. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 18. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 21. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...