Established 1999

CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

18 czerwiec 2023

Narodowe kwiaty w herbach

Piwonie trafiły do Luoyang – starożytnej stolicy państwa chińskiego i tam zostały przez wieki. Przypomnę: symbolizują bogactwo, pomyślność, szczęście i dobrobyt – pisze Elżbieta Potocka.

Logo prezydenta

Tu od 1983 roku – od kwietnia do maja odbywa się Festiwal Kultury Piwonii Luoyang. To tak ważne dla miasta wydarzenie, że zostało wpisane na listę narodowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Starożytny poeta tak pisał o tych niezwykłych kwiatach: „Tylko piwonia jest naprawdę narodowym pięknem, a jej kwitnienie szokuje stolicę”.

Wieza

KWIAT ŚLIWY TRAFIŁ NA SKRZYDŁA TAIWAŃSKICH SAMOLOTÓW

 Samoloty

To symbol mocno polityczny. Kiedy przestało istnieć cesarstwo chińskie i 1 stycznia 1912 roku powstała Republika Chińska, kwiat śliwy stał się  jednym z jej symboli narodowych. Jego stylizacja jest często wykorzystywana w logo używanych przez rząd Republiki i różne organizacje.

Logo prezydenta

Logo prezydenta utworzone w 1948 roku

Flaga olimpijska sportowców z Taiwanu, zarejestrowana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 1981 roku i używana na międzynarodowych zawodach zamiast flagi Chin.

Flaga olimpijska

LOTOS stał się logo Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau

 Lotos

Ponieważ półwysep Makau swym kształtem przypomina kwiat lotosu, znalazł się na fladze Specjalnego Regionu Administracyjnego Makau.

Zaletą emblematów kwiatowych jest ich polityczna neutralność. Lotos umieszczony w centrum symbolizuje ludność, tj. trzy jego główne społeczności: chińską, portugalską i makalską. Jego trzy płatki symbolizują terytorium: Półwysep Makau, wyspę Taipa i Coloane. Poniżej trzech płatków lotosu znajduje się stylizowany wizerunek mostu gubernatora Nobre de Carvalho łączący Półwysep Makau z wyspą Taipa, długi pas komunikacyjny nad wodą, z trójkątnym łukiem pośrodku. Cztery linie poniżej symbolizują wodę i Makau jako port, a pięć pięcioramiennych złotych gwiazd, związek Makau z macierzą.

Wielki kwiat fot ep OK

Foto: EP

I jeszcze jeden kwiat, który wpisuje się w życie polityczne Chin – bauhinia.

Bauhinia

Orchidea, odkryta w Hongkongu w 1880 roku, stała się po powrocie Hongkongu do macierzy w roku 1997 jego godłem.  Podobnie jak Makau – kwiatowym, bezpiecznym politycznie. Ma też pięć płatków i pięć gwiazdek.

Jest czerwona

Jest czerwona, ale jak już kiedyś pisałam, w Chinach kolor czerwony to kolor radości. Czerwień i biel symbolizuje – „jeden kraj, dwa systemy”.

ELŻBIETA POTOCKA

W wydaniu nr 259, czerwiec 2023, ISSN 2300-6692 również

  1. CZARNY ELIKSIR

    Szatański napój
  2. ZAPOMNIANA ROCZNICA

    Wojna koreańska
  3. CHIŃSKA REPUBLIKA LUDOWA

    Narodowe kwiaty w herbach
  4. PAŃSTWO ŚRODKA

    Kwiaty czterech pór roku
  5. WYTRWAŁOŚĆ POPŁACA

    Kojak nie doczekał
  6. MARKOWE ZAGADKI

    Pi Zet You
  7. UPALNE LEKTURY

    Lato
  8. KONKURSY KULINARNE

    Pies na talerzu
  9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Ekstrawagancja pretensjonalna