Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14 listopada 2016

Oberkomandos

Przeszedł do historii jako ten, który na rozkaz Hitlera uwolnił Mussoliniego z aresztu w górskim hotelu w Abruzzach, dlatego temu wyczynowi Ottona Skorzeny`ego autor poświęcił najwięcej miejsca.

Ale przecież planował on likwidację Wielkiej Trójki w czasie konferencji w Teheranie, miał aresztować marszałka Petaina, porwał syna admirała Horthyego, opanował siedzibę Horthyego na Zamku Królewskim w Budapeszcie, uniemożliwiając w ten sposób zawarcie przez Węgry separatystycznego pokoju z aliantami, dowodził grupą niemieckich komandosów, przebranych w amerykańskie mundury w czasie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach i uczestniczył w wielu innych brawurowych akcjach, o których jest w tej książce. Po wojnie ukrywał się, m.in. robiąc interesy w Argentynie, szkoląc policję w Egipcie czy współpracując z Mossadem. Nie jest wykluczone, że romansował z Evitą Peron. Zakończył życie w Madrycie w 1975 roku, gdzie przez wiele lat był otoczony opieką gen. Franco.

Ta „biografia akcji” Ottona Skorzeny`ego jest uzupełniona wieloma interesującymi wątkami pobocznymi, z którymi główny bohater miał często związek pośredni: rozwój faszyzmu we Włoszech, sytuacja wśród niemieckiej generalicji i nazistowskiej wierchuszki, Anschluss, osobowość Hitlera, nawet przebieg Olimpiady w Berlinie czy niektóre przepisy kulinarne, typowe dla opisywanej epoki. Krótkie rozważania o Pakcie Ribbentrop-Mołotow oraz opis napaści Niemiec na ZSRR czyli początek końca.

Warto zwrócić uwagę na prezentację dziejów sił specjalnych w świecie. W niemieckich oddziałach dywersyjnych służyli liczni cudzoziemcy, ale nie było w nich Polaków. W sumie, autor zawarł w książce informacje o wielu nierozwikłanych do dzisiaj tajemnicach, np. o przyczynach śmierci szefa SS, Heinricha Himmlera: autor nie wyklucza, że HH uciszyli Anglicy w obawie, że Amerykanie mogliby się dowiedzieć o brytyjsko-niemieckich tajnych negocjacjach, dotyczących zawarcia separatystycznego pokoju, którym po stronie hitlerowskich Niemiec patronował właśnie Himmler.

No i sytuacja po wojnie oraz udział Skorzeny`ego w udzielaniu pomocy zbrodniarzom wojennym. Autor nie kryje, że z uwagi na pogarszanie się stosunków amerykańsko-radzieckich, pomocy byłym SS-manom i gestapowcom w uniknięciu odpowiedzialności udzielały amerykańskie służby specjalne.

Na uwagę zasługują również przypisy: wiele z nich zawiera unikalne informacje, np. o planach porwania i ewentualnego zgładzenia przez Niemców papieża Piusa XII i splądrowania Watykanu, o żydowskich korzeniach Adolfa Hitlera czy wyjaśnienie terminu „piąta kolumna”.

Autor solidnie przygotował się do prac nad książką. Czytelnik może się z niej wiele dowiedzieć o rzeczach, o których miał jedynie mgliste pojęcie, bądź w ogóle go nie miał.

Jacek Potocki

Przemysław Słowiński, „Otto Skorzeny. Pierwszy komandos III Rzeszy. Wydawnictwo „Bellona’, Warszawa 2016

W wydaniu nr 180, listopad 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. IMR I KWIAT KOBIECOŚCI

  Drugie życie, nowa ja
 2. PO PROSTU SZTUKA

  Miłość w czasach cyberkultury
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Podręcznik kontrwywiadowcy-amatora
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Walka o członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych
 5. "GENTLEMAN"

  Kroniki piarowe
 6. WYCZYTYWACZ

  Sejmowa cenzura
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Londyńska mozaika
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Oberkomandos
 9. WIATR OD MORZA

  Wilcza fosa
 10. WYWIAD DLA VIP

  Lwica piaru
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Hołd złożony Tadeuszowi Mazowieckiemu
 12. A PROPOS...

  Donald Trump na przekór wszystkim i wszystkiemu
 13. I CO TERAZ?

  Clinton, Trump, a może ten trzeci?
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Nieżywi bohaterowie
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  CETA podpisane!
 16. WIATR OD MORZA

  Myśli i czyny...
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Drogi i ścieżki do celebrytyzmu