Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

5 sierpnia 2016

Czwarta część trylogii

Przeciętna amerykańska rodzina: żona Chinka, ale teraz Amerykanka w piątym pokoleniu, mąż szeryf. Oraz główna bohaterka powieści czyli ich córka Chloe, plus troje jej przyjaciół.

Młodzi chcą wybrać się na wycieczkę do Barcelony. Hannah, najlepsza przyjaciółka Chloe, jest związana z mężczyzną, starszym od siebie o 44 lata. Wyprawa do Barcelony ma jej pomóc rozstać się z dość wiekowym narzeczonym. Rodzice Chloe jednakże nie zgadzają się na podróż córki do Europy, na ratunek przychodzi babka od strony ojca, która znajduje rozwiązanie: pomoże sfinansować podróż do Europy, jednakże młodzi Amerykanie mają ją rozpocząć od wizyt w państwach bałtyckich i w Europie Środkowowschodniej.

Na Łotwie mają wybrać małego chłopca do adopcji, a w Polsce mają odwiedzić obóz koncentracyjny w Treblince. Przy okazji, babka, która przywędrowała do Stanów z Łotwy, wspomina mroczne lata okupacji swego kraju oraz pozostałych państw bałtyckich przez Niemców i ZSRR.

Podróż po republikach bałtyckich; walory kulinarne i proza życia: powszechne pijaństwo, brudne pociągi i nagminne oszukiwanie zagranicznych turystów. Tutaj chyba się kłania niechętny stosunek radzieckiej emigrantki Pauliny do wszystkiego, co poradzieckie, niechętny do przesady.

Wiele podróżowałem po państwach bałtyckich w początkach 21. wieku, a są to właśnie lata akcji powieści, i tak drastycznie negatywnych cech tam nie dostrzegłem. Widziałem natomiast czystość i dobrą organizację życia codziennego na wzór skandynawski. Zresztą, podobnie negatywnie Simons przedstawiła Polskę: brud i pijaństwo w miejscach publicznych, a przecież w książce nie pisała o inwazji watah pijanych Anglików na Kraków. Czy tak się prezentuje nasz kraj w Stanach? Czy w taki sposób pozyskuje się tamtejszego czytelnika? A legenda głosi, że Paullina Simons zaczęła pisać tę powieść w polskim pociągu…

Wizyta w łotewskim sierocińcu i powszechna tam radość, że ktoś ze Stanów zamierza adoptować małego chłopczyka, a to dlatego, że „Amerykanie chcą małe dzieci. A my, niestety, mamy większe”.

I wreszcie podróż pociągiem do Polski. W pociągu Amerykanie poznają młodego człowieka, który przedstawia się jako Johny Rainbow. Spryciarz, zna języki miejscowe, jest obyty z realiami. Gorący romans głównej bohaterki z owym Johnym, który pewnego dnia znika. Zakochana w nim bez pamięci Chloe po wielu perypetiach odnajduje jego adres i dowiaduje się, że był to Anthony Aleksander Barrington III czyli wnuk Tatiany i Aleksandra z napisanej wcześniej trylogii. Zaćpał się na śmierć, a doświadczenie życiowe i znajomość języków Bałtów nabył w czasie kilkuletniej odsiadki w tamtejszych więzieniach za przemyt narkotyków.

Wzruszająca książka, mimo że nie zawsze obiektywna. Doskonałe tłumaczenie.

                                                                                              Jacek Potocki

Paullina Simons „ Samotna Gwiazda”. Tłumaczenie : Katarzyna Malita. Wydawnictwo „Świat Książki”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 177, sierpień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wiara i nauka
 2. TURCJA W SYRII

  Wszyscy ze wszystkimi i przeciw wszystkim
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia w Niemczech
 4. KLIMAT, GŁUPCY!

  Nieświadomie tracimy oddech
 5. A PROPOS...

  ...jednego człopczyka
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wierni tradycji Adolfa
 7. EKONOMIA POLITYCZNA

  Kto rozstawia pokemony?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czarowna Azja
 9. ZAGADKI AMERYKAŃSKIE

  Szkoda, że nie Joe Biden
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dwa pomysły
 11. AMERYKAŃSKA POLITYKA

  Nieufność i katalogi obietnic
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Holmes jako Xango
 13. AMERYKAŃSKI SPISEK

  Trump ich i nie ich
 14. DZISIAJ W AMERYCE

  Trump, czyli słoń w składzie porcelany
 15. Z KRONIKI BYWALCA

  Nowa instytucja kultury
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czwarta część trylogii
 17. I CO TERAZ?

  Trump - schodami w górę, schodami w dół
 18. WIATR OD MORZA

  Zacheusz
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Musimy sobie pomóc sami
 20. A PROPOS...

  ...dopingu
 21. HAJOTY PRESS CLUB

  Parasolek malowanie
 22. KTO ZARZĄDZA DEMOKRACJĄ

  Polska industrialnym gettem kapitału zagranicznego
 23. WIATR OD MORZA

  Roundabout
 24. LEKTURY DECYDENTA

  Ocalić od zapomnienia
 25. W OPARACH WIZERUNKU

  Popkulturowi celebranci