Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

17 kwiecień 2016

Słynne i ubóstwiane

Ta książka zawiera opis karier ośmiu znanych piosenkarek lat 40. – 60. ubiegłego stulecia: Marty Mirskiej, Marii Koterbskiej, Reginy Bielskiej, Nataszy Zylskiej, Reny Rolskiej, Ludmiły Jakubczak, Hanny Rek i Joanny Rawik.

Przeboje przez nie śpiewane nuciła wówczas cała Polska. Stąd, autorka, obok postaci gwiazd, przypomina owe przeboje, które są hitami do dzisiaj.

Były to lata niełatwe: dość siermiężne życie codzienne, w którym modelem kobiecej bohaterki była dojarka, murarka, no… ostatecznie… nauczycielka. A piosenkarka? Piosenkarka nie mieściła się w kanonach wyznaczonych przez ówczesną socjalistyczną manierę: piosenkarka była właściwie pasożytem. Ale społeczeństwo „po sobocie, po robocie” oczekiwało rozrywki, wytchnienia. Rozrywkę czyli owo wytchnienie, dostarczały imprezy masowe, wreszcie radio. I tam w latach 40. i 50. królowała Marta Mirska i jej „Pierwszy siwy włos”, potem ujawniła swój talent Maria Koterbska i następne panie z książki.

Oczywiście, na owe czasy były to kariery zawrotne: wspomniane piosenkarki były rozrywane przez autorów audycji i reżyserów. I co odbiegało od standardów dzisiejszych: panie te były normalne, naturalne, miały z reguły rodziny, mężów, wspierających swe żony. Nie były to dzisiejsze celebrytki-ekshibicjonistki, o których życiu codziennym, nieustannych zmianach aktualnych partnerów czy wreszcie detalach bielizny osobistej zachłystują się magazyny plotkarskie.

Panie miały, oczywiście, problemy: konkurencja, która nie przebierała w środkach, podróże po Polsce z dala od rodziny… No, i nie zależały tylko od siebie. Autorka nie ukrywa, że wówczas w Polsce była wąska grupa decydentów w sferze rozrywki czy dyrektorów zespołów muzycznych, którzy trzymali rękę na każdym pulsie. Takim niekwestionowanym carem polskiej rozrywki był Władysław Szpilman. Na marginesie rozważań autorki przewijają się też inne znane nazwiska. Ich właściciele czasami ułatwiali kariery gwiazdom, a czasami utrudniali.

Książka powstała nie tylko w oparciu o dotychczasową polską literaturę przedmiotu; Emilia Padoł przeprowadziła też rozmowy-wywiady z niektórymi piosenkarkami, które mimo podeszłego już dzisiaj wieku, zachowały radość życia i życzliwe podejście do innego człowieka.

Książka nosi podtytuł: „Spotkanie I”. Pora czekać na „Spotkanie II”.

Jacek Potocki

Emilia Padoł, „Piosenkarki PRL-u. Spotkanie I.” Wydawnictwo „Prószyński i S-ka”.Warszawa 2016

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Ku czci ofiar ludobójstwa
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Kierunek: Azja!
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dwa gołąbki pokoju
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prezesa na cokół !!!
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Słynne i ubóstwiane
 6. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma Nikodema Dyzmy
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
 8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

  Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
 9. WIATR OD MORZA

  Nowy Świat
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Ratujmy kolegiatę
 11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

  Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Ograniczyć odpady komunalne
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Ciernista droga do szczęścia
 14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Podróżowanie na znanych plecach
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA-Kuba: koniec pewnej ery
 16. WIATR OD MORZA

  Aborcja po polsku
 17. RADA DLA RZĄDU RP

  Szwedzki przykład prokreacyjny
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trzy życia
 19. DECYDENT POLIGLOTA

  Niderlandzki nie jest trudny
 20. SKĄD PRZYBYWAMY

  Początki Prasłowian