Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

15 lipiec 2022

Przygarnij książkę

Dziś nie zachęcę do przeczytania konkretnej książki. Dziś zachęcę Czytelnika do propagowania pożytecznej idei dzielenia się książkami, które już przeczytane i albo nie mieszczą się na półkach, albo nie wiemy, co z nimi zrobić? Dać na makulaturę? Nie…

Właścicielka sklepu elektrycznego w Milanówku, taki właśnie miała problem. Przeprowadzała się i nie chciała zmieniać swoim książkom miejsca zamieszkania. Wpadła więc na pomysł podzielenia się nimi z innymi. Na parapecie swego sklepu postawiła skrzynkę z napisem – Przygarnij książkę.

Pomysł się szybko sprawdził. Od kilku lat ludzie przychodzą tu i biorą to, co im odpowiada. Przynosili też swoje książki i tak się zrobił obrót książkami chcianymi i niechcianymi. W pewnym momencie cała skrzynka pełna była ukraińskiej literatury i… do Milanówka zawitali uchodźcy z Ukrainy. Każda książka w ich języku była czymś więcej niż zadrukowanymi kartkami.

Idea dzielenia się przeczytanymi książkami powstała w Stanach Zjednoczonych. Jej realizatorem był Todd Bol, który w roku 2009 zbił pierwsze małe drewniane pudełko i wypełnił je książkami po zmarłej matce, nauczycielce i miłośniczce książek.

Z czasem powstał Ruch Małej Wolnej Biblioteki, działającej zgodnie z zasadą – „weź książkę, zostaw książkę”. Ruch Małych Bibliotek rozwijał się i w 2012 było ich już 2510.

Idea wyszła poza granice Stanów Zjednoczonych. W roku 2016 działało 50 tysięcy Małych Bibliotek w 85 krajach świata, w 2019 – już 90 tysięcy.

Może nasza mała skrzynka, na parapecie sklepu elektrycznego w Milanówku, przy ul. Warszawskiej rozwinie „skrzynkowy ruch” i przeczytane książki „przygarnie” nowy czytelnik. Takie maleńkie biblioteczki mogłyby stanąć w wielu miejscach – przy centrach handlowych, paczkomatach, aptekach.

Elżbieta Potocka

 

W wydaniu nr 248, lipiec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. PUNKT WIDZENIA

  O zaniechaniach na froncie ideologicznym
 2. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Od Yoshiwary do celibatu
 3. O HAMAKOWANIU NA ŁONIE

  Sarenka
 4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Troskliwe rady
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przygarnij książkę
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Alaska nasza
 7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Hotele miłości
 8. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Gejsza i Uno
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Zapomniane wojny, zapomniani jeńcy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochany słoń
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Co się zauważa, co "istnieje"
 12. MIASTA DECYDENTA

  Piotrków Trybunalski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Dzielnice Czerwonych Latarni