HISTORIA DECYDENTA
Jedwabne
Jest to książka o mordzie w Jedwabnem, o którym tak wiele pisano. Autorem jest Polak, mieszkający stale w USA. więcej...
Jest to książka o często u nas poruszanym przestępstwie, o pedofilii, której dopuścił się nastolatek amerykański Noah.
Ten 17-letni chłopiec był bardzo dobrym sportowcem i przestępstwo to popełnił wobec dziewczynek, które trenował w dziecięcej lidze pływackiej. Za to przestępstwo został skierowany przez sąd do poprawczaka w stanie Ohio.
Autorka opisuje stopnie ostracyzmu, jaki miejscowa społeczność stosowała wobec całej rodziny Noaha. Najpierw stosowała to rodzina dotkniętych przestępstwem dziewczynek, zresztą, zaprzyjaźniona z rodziną Noaha. Autorka opisuje doznania matki chłopca, osadzonego w poprawczaku, a także doznania jego ojca, który odciął się natychmiast od chłopaka i współczującej mu matki, każąc się jej wyprowadzić ze wspólnego mieszkania. Pod koniec książki czytelnik dowie się, dlaczego.
A tymczasem, Noah zostaje aresztowany, jak dorosły przestępca. Jednocześnie czytelnik dowiaduje się o relacjach między rodzeństwem, między Noahem i jego siostrą Katie. Okazuje się, że ojciec odcina się od Noaha i każe mu się wyprowadzić ze wspólnego domu, bojąc się pedofilii wobec córki, Katie. Autorka pisze, że Noah przyznał się do popełnienia przestępstwa pedofilii, choć jego rozmowy z obrońcą można uznać za dość dziwne, gdyż chłopak nie chce obrońcy na procesie i nie przyjmuje jego uwag, nie stosuje się do nich.
W powieści podane zostały warunki odbywania kary przez Noaha. Opis poprawczaka i przyjaźnie nastawiona lekarka, dr Parker. Odwiedziny chłopca przez matkę i opis reakcji tej ostatniej na proces reedukacji, jaki zachodzi w poprawczaku. Pedofilia to ohydne przestępstwo, stąd może nieco dziwić stanowisko matki, że przecież nic takiego się nie stało. Niestety, znamy dobrze podobne reakcje w naszym kraju. Ludzie, poza matką, reagowali na działania Noaha, bardzo negatywnie, o czym jest w książce.
Opis nadzoru ze strony miejscowego szeryfa oraz opis wymogu rejestracji w USA przestępców seksualnych. A także opis dalszych kontaktów Noaha z ojcem, który z jednej strony jakby nie zauważał syna, a z drugiej nie krył swego negatywnego stosunku do kontaktów Noaha z siostrą, do tego stopnia, że zainstalował zasuwę do drzwi w pokoju Katie. Główna bohaterka powieści ogranicza swoje kontakty ze swoją najbliższą przyjaciółką, Tracy, a w powieści pojawiają się wspomnienia Noaha z poprawczaka, dotyczące kolegów. Pojawiają się też uwagi o szkole, do której chodzi Noah, gdzie młody człowiek nadal był outsiderem, nie mając żadnych kolegów, nie mówiąc o przyjaciołach.
Pora powrócić do kwestii, dlaczego ojciec ma taki stosunek do syna? Bo sam był w młodości pedofilem i nastała jakby kontynuacja.
Jest to dość śmiała książka, która przedstawia problem, nurtujący współczesne kraje, takie jak np. USA. Przedstawia ona też reakcję miejscowej społeczności na pedofilię. Czy w naszym kraju ta reakcja jest podobna?
Jacek Potocki
Lucinda Berry, „Ocalić syna”. Tłum. Joanna Grabarek. Wydawnictwo „Filia”, Poznań 2021, s. 355
ŻYWOTY DECYDENTA
Prawdziwy św. Mikołaj
Ten wielki biskup z Miry to jest właśnie „święty Mikołaj od prezentów”, które dzieci dostają 6 grudnia i pod choinkę, 24 grudnia. Ta książka-album jest właśnie o nim. Żył on w III-IV wieku i był znany z bezinteresownej miłości bliźniego i z wielkiej dobroczynności. więcej...