Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

01/12/2021

Ukochany kraj...

Książka to album, przedstawiający piękno naszego kraju.

Autor przypomina czasy niewoli i pisarzy oraz malarzy, którzy słowem i obrazem ukazywali to piękno. Piękno podzielał słynny Polak, papież Jan Paweł II, który w poemacie „Myśląc Ojczyzna”, pisał: „Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam”.

Obok słów poetów, album zawiera przepiękne zdjęcia mistrza fotografiki, Adama Bujaka, które przedstawiają to piękno. Są to krajobrazy oraz fotografie różnych zabytków. Wszystkie zdjęcia są podpisane, więc czytelnik się nie pomyli.

Album zaczyna się prezentacją polskich gór, począwszy od majestatycznych Tatr, gdzie króluje Giewont. Potem idą Bieszczady i słynne puszcze, których prezentacja zaczyna się od słynnej Puszczy Białowieskiej, która jest parkiem narodowym. Czytelnik ma okazję zobaczyć na fotografiach jeziora puszczańskie, czasami również fragmenty wnętrza puszczy, włączając w to charakterystyczne żubry, które są znakiem rozpoznawczym i dumą Białowieskiego Parku Narodowego. Po Puszczy Białowieskiej nastają Pieniny i okolice Ojcowa, a także Rzeszowszczyzna, Kotlina Kłodzka i Suwalszczyzna. Czytelnik widzi piękne i zadbane pola.

Następnym punktem, prezentowanym w albumie są słynne polskie pałace i ogrody. Tę część rozpoczynają: Pałac w Wilanowie, Pałac w Łańcucie i Pałac w Kozłówce czy Dom Gotycki, który jest częścią parku przy pałacu Czartoryskich w Puławach. Pałace otaczają wspaniałe parki i ogrody. Słynna osada w Biskupinie, przypominająca Polskę przedpiastowską.

Potem zamki, które były ważnymi twierdzami, broniącymi granic Rzeczypospolitej w Średniowieczu czy za króla Kazimierza Wielkiego, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Na uwagę czytelnika zasługuje również zamek krzyżacki w Malborku, czy seria zdjęć, poświęconych Krakowowi: od Rynku Głównego z Wawelem, Sukiennicami i katedrą oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Adam Bujak zamieścił w albumie również zdjęcia aktualnej stolicy Polski, Warszawy: Stare Miasto, Łazienki z Teatrem na Wyspie i pomnikami.

Dalej następuje prezentacja różnych polskich miast: Lublina, Grudziądza, Opola, Przemyśla czy Rzeszowa. Jak wiadomo, Polska to kraj katolicki, stąd w albumie przedstawiono też liczne świątynie, zarówno tę monumentalną w Licheniu, jak i mniejsze, w Paradyżu czy na Jasnej Górze. Sporo zdjęć opiewa polskie Wybrzeże i takie miejscowości, jak Gdańsk, Świnoujście, Gdynię czy Kołobrzeg.

Jest to książka-album o naszym wolnym kraju. Tę książkę powinien Polak mieć, by podziwiać tego kraju piękno.

                                                                                              Jacek Potocki

„Polska. Panoramy”. Wydanie 2. Zdjęcia Adam Bujak. Tekst prof. Andrzej Nowak. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków, s. 181.

W wydaniu nr 241, grudzień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Oksymorony
 2. HISTORIA DECYDENTA

  W okupowanej Francji
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  W stylu Gombrowicza
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Funkcjonariusz odsłania
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ludzie ludziom zgotowali piekło
 6. DEPRESJA WYCZYTYWACZA

  Znikające książki
 7. WIATR OD MORZA

  Siostry i Bracia Polacy!
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ptaki
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Zegarmistrz i bohater
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Menda waleczna i "pryncypialna"
 11. SMAKI DECYDENTA

  Przydrożne niespodzianki
 12. CZYTADŁA DECYDENTA

  Nic nie jest pewne
 13. WIATR OD MORZA

  Hybrydowość
 14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ukochany kraj...