Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

24 wrzesień 2021

Dzielne tragarki

Książka przenosi czytelnika w 1915 rok, na front włosko-austriacki w czasie I wojny światowej.

Tytułowe „skalne kwiaty” czyli włoskie kobiety, stają się tragarkami, które dostarczają broń i zaopatrzenie do włoskich oddziałów, z odległych magazynów, z powodu braku połączeń kolejowych i w ogóle ścieżek w górach.

Tragarki to wiejskie kobiety, którym nieobca jest praca, a odbiorcami zaopatrzenia są żołnierze czyli młodzi, 20-letni chłopcy. Następuje proces załadunku koszy, które dostarczy żołnierzom 30 tragarek. Potem one niosą ciężkie kosze, najpierw z bronią, a potem z żywnością i z lekami. A z powrotem zabierają brudne ubrania żołnierzy.

Dokładna relacja z wyprawy pochodzi z ust Agaty Primus. Na uwagę czytelnika zasługuje kapelan oddziału, ksiądz Nereo oraz tragarki Lucia i Viola. Wszędzie jest ostra kontrola: żołnierze sprawdzają dokładnie dokumenty oraz zawartość ładunków. Nieprzyjemny dla pań jest też kapitan Colman, z oddziału, który tłumaczy swą obcesowość i brak kultury dużymi stratami ludzkimi, ale w końcu on i Agata dochodzą do porozumienia, gdyż Colman stara się naprawić brak grzeczności. Pojawia się Francesco, syn aptekarza, który chyba żywi jakieś uczucie do Agaty.

Przez cały czas nie milkną odgłosy wojny: strzelanina, działalność strzelców wyborowych. Agata spotyka wśród żołnierzy swego kuzyna, Amosa. A żołnierze obawiają się użyć białej broni, która zmusza do kontaktu z nieprzyjacielem, nie pozwalając zabić go na odległość.

Spotkanie z lekarzem oddziału, doktorem Janesem. Zagrożenie gazami bojowymi, przyjazna, tym razem, rozmowa z kapitanem Colmanem. Tragarki, wykonując ciężką, ponadprogramową pracę, głodnieją. Włosi, zdając sobie sprawę z tego, że brak odpowiednich połączeń, uniemożliwia ich zwycięstwo, zdecydowali się na ich budowę, do której zaangażowali wszystkich, kogo tylko było można, łącznie z dziećmi. Nie da się ukryć, że Austriacy ubiegli Włochów i zajęli lepsze pozycje bojowe, ale w tej powieści Włosi odbili te pozycje, natomiast tragarki budowały cmentarz dla padłych w boju żołnierzy.

Chory ojciec Agaty, który występuję w drugim tle powieści i tzw. nastawiaczka kości. Viola i śmierć jej syna, który zginął „na minie”, a także przypadek zdrady, po stronie włoskich żołnierzy-dezerterów. I reakcja dowódcy żołnierzy włoskich, kapitana Colmana, a także prawdziwy stan przygotowań Austriaków.

Pojawia się interesujący motyw w powieści: tragarki chcą walczyć. W tym czasie umierają: ojciec Agaty i jej córka Caterina. Ginie też Pietro, syn Lucii, przygnieciony lodową lawiną. Agata ciężko rani, a potem pomaga rannemu Ismarowi, Austriakowi z Wielkiego Imperium Franciszka Józefa, który występuje w powieści. Włosi idą do ataku i „wypychają” nieprzyjaciela z jego pozycji, a kapitan Colman dostaje się do niewoli austriackiej, gdzie umiera. Ginie też Lucia, postrzelona w brzuch.

Powieść ta ukazuje mało znany epizod dawnej I wojny światowej: walki na górskim froncie włosko-austriackim. Ukazuje ona też przemilczaną rolę kobiet-tragarek, które przyczyniły się do klęski Austriaków.

                                                                                              Jacek Potocki

Ilaria Tuti. „Skalny kwiat”. Tłum. Joanna Kluza. Wydawnictwo „Sonia Draga”, Katowice 2021, s.297

W wydaniu nr 238, wrzesień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAK I MUZYKA

  Hot Chocolate
 2. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Technologie przyszłości a prywatność
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kryzys na granicy z Białorusią
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzielne tragarki
 5. ZDROWIE DECYDENTA

  Koronawirusa nie ma
 6. RELIGIA DECYDENTA

  Bohaterski, święty zakonnik
 7. DECYDENT GLOBTROTER

  Interesujący kraj w Azji
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Ten naród żyje!
 9. CZYTADŁA DECYDENTA

  Senne wynurzenia autora
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne oczy i uszy państwa
 11. WIATR OD MORZA

  Moralność
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zaiste, wielka intryga
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Życie po japońsku
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Gdzie te autorytety?
 15. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Witaj szkoło
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie pisarza
 17. WIATR OD MORZA

  Mój Wrzesień