Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

19/05/2021

Wiara i magia

Bohaterką powieści jest 21-letnia Irlandka, Brida O’Fern, poszukująca swej Drugiej Połowy czyli partnera w życiu, choć pojęcia „Druga Połowa”, nie rozumie.

Akcja powieści toczy się w Irlandii, między sierpniem 1983 roku a marcem 1984 roku. Brida nie zamierza podjąć decyzji co do swojej przyszłości samodzielnie, natomiast chce tajemnicę życia posiąść poprzez tajemną moc magii. Dlatego Brida zwraca się do znanego maga, by ją zaznajomił z wszystkimi możliwymi tajemnicami. Ale w książce nie chodzi o zgłębienie tajemnic pogańskich, tylko o zgłębienie tajemnic, związanych z Bogiem. Magowi, który prowadził bardzo samodzielne, wręcz samotne życie, spodobała się dziewczyna i stała mu się w pewnej chwili potrzebna. Ona była dla niego właśnie Drugą Połową.

Książka dotyczy tego dość dalekiego, bo jedynie teoretycznego, związku między mężczyzną a kobietą; w tym przypadku między Magiem i Bridą, już doświadczoną w arkanach miłości, ale pragnącą poznać Tradycję Słońca i Tradycję Księżyca.

Jak to czasami bywa w powieściach, czytelnik tak do końca nie wie, czym dokładnie są te dwie tradycje, chociaż obie przewijają się przez całą akcję. Od księgarza w Dublinie, Brida otrzymuje adres pewnej wiedźmy, Wikki. Wikka ujawnia jej tajemnicę kart w talii tarota i wyjaśnia pojęcie Drugiej Połowy. Trzeba zaznaczyć, że Brida ma już chłopaka: jest to skromny asystent na Wydziale Fizyki, Lorens, który też interesuje się magią. W powieści ukazane są kolejne spotkania Bridy  z Wikką. Czytelnik dowiaduje się też o dawnych związkach Wikki z Magiem, a także o sposobie widzenia przez Wikkę relacji damsko-męskich.

Nie od rzeczy będzie informacja o zachowaniu się głęboko wierzącej w Boga Bridy po opisywanych spotkaniach. I oto „głęboko wierząca w Boga” Brida staje się czarownicą i uczestniczy w sabacie czarownic. Wspomnienia Bridy z dzieciństwa i ponowne spotkanie z Magiem, który już pojął, że Brida nie będzie jego Drugą Połową, kiedy ta mówi mu o Lorensie. I wychodzi na jaw sprawa, że Mag i Wikka byli kiedyś parą, chociaż Wikka wyraża się o ich relacjach dość lekceważąco. Natomiast Wikka zaczyna dyrygować losami Bridy czyli dość otwarcie wtrącać się w jej życie.

Sporo jest słów o seksie, który należy do tzw. 5 zmysłów, obok słuchu, smaku, dotyku i zapachu, ale poza powiązaniem sensu ze zmysłami, nie ma nic więcej. Brida nieustannie myśli o Magu, ale już wie, że w rzeczywistości kocha Lorensa i że to ten ostatni jest jej Drugą Połową.

Jest to książka, która różni się od innych, bowiem jest ona o indywidualnym wnętrzu człowieka. Ten człowiek szuka swej drogi, którą w końcu znajduje, ale początkowo nie wierzy w siebie.

                                                                                              Jacek Potocki

Paulo Coelho. „Brida”. Tłum. Grażyna Misiorowska. Wydawnictwo „Drzewo Babel”, Warszawa, s. 231

W wydaniu nr 234, maj 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Twórca Dyzmy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Punkty widzenia
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kto następny?
 4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Darmowy ser
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Dowódca i polityk
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wiara i magia
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Bojownicy
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Uwagi znad Sekwany
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Z alkoholem w tle
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Autor "Złego"
 11. ALBA LACH HERITAGE

  80. rocznica Towarzystwa Szkocko-Polskiego
 12. OBRAZY PAMIĘCI

  Miasto na rozdrożach
 13. WIATR OD MORZA

  Manneken pis
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Druga Izba za sanacji
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zapięty guzik, zamknięty umysł