Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

11/12/2020

Polityka historyczna

Książka zawiera kilkadziesiąt esejów tego znakomitego historyka, głównie dotyczących „polityki historycznej” oraz naszych stosunków z Rosją i z ZSRR. Jest też szereg uwag o stalinizmie, o czasach PRL.

Można powiedzieć za autorem, że ta książka składa się z czterech części: pierwsza dotyczy czasów PRL, druga to „polskie winy”, trzecia obejmuje siły, które wpływają na ową „historyczna pamięć”, a czwarta zawiera krótkie komentarze ostatnich lat na temat obrazu polskiej historii.

Pierwszą część rozpoczyna artykuł opublikowany w 1987 roku w „Arce”, dotyczy ona ustaleń między gen. Jaruzelskim a M. Gorbaczowem, m. in. na temat Katynia i „białych plam”. Przy okazji mała uwaga, dotycząca stwierdzenia ze str. 23: Józef Stalin czyli Dżugaszwili nie był Rosjaninem tylko Gruzinem i uwaga autora: dla Polaków stosunki polsko-radzieckie są utożsamiane ze stosunkami polsko-rosyjskimi z czasów tuż przed rozbiorami i z czasów samych rozbiorów.

Dalej, w książce są uwagi na temat zrabowania przez towarzyszy radzieckich polskich archiwaliów. Dla równowagi autor pisze o niemieckich archiwaliach, skonfiskowanych przez Polaków w czasach II wojny, choć te dwie sprawy są różne. Czytelnik może też wiele dowiedzieć się o Instytucie Pamięci Narodowej i jego ustawowej roli. Jaka jest tradycja historyczna Polski i jej znajomość przez Polaków: czy Polska zawsze ma występować w roli ofiary, jako „daleki, mało znany przez Zachód kraj”?

Autor przypomina rolę zachodnich polityków w przekazaniu Polski Stalinowi w Jałcie, przypomina też napaść ze strony ZSRR w dniu 17 września 1939 roku, konfrontując ten akt z zajęciem przez Polskę Zaolzia. Przypomina prof. Nowak również zbrodnię katyńską.

Pisze o naszej kulturze, wspomina casus Lecha Wałęsy oraz „nacjonalizmy” po I wojnie światowej, które stały u podłoża powstania niezależnych państw, m.in. Polski. Autor ukazuje stanowisko naukowców rosyjskich wobec stosunków polsko-rosyjskich. Jest to ważna kwestia, ale Rosjanie ukazują ten problem „po swojemu”, wbrew historii. Na tle w/w interesująco wyglądają stale aktualne poglądy Prymasa Stefana Wyszyńskiego na temat narodu.

Dalej, autor omawia poglądy Romana Dmowskiego, wspomina różne rocznice, m.in. konfederacji targowickiej, kampanii wrześniowej czy polsko-litewskiej unii w Horodle; pisze o Holocauście i pozytywnej roli Żydów w rozwoju Polski, czy o idei powstańczej w polskiej myśli politycznej.

Znakomita książka, która porusza wiele aktualnych problemów; nawet historia odnosi się w niej do czasów współczesnych. Kiedy profesor Nowak ją wydawał, polski i światowy Kościół był wolny od zawirowań. Podobnie optymistycznie można było patrzeć na nowego prezydenta. Czas, który przeszedł pokazał, że problemy mogą być wszędzie. I ta pięknie wydana książka, z licznymi ilustracjami,  pozwala na dokonanie odpowiednich porównań.

                                                                                              Jacek Potocki

Andrzej Nowak. „Historia i polityka”. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków, str. 398

W wydaniu nr 229, grudzień 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. ANIOŁ, DIABEŁ, TUROŃ

  Hej ho, hej ho, kolędować się szło
 2. POLITYKA DECYDENTA

  Werblan o sobie
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Erotyka po japońsku
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Problemy Joe Bidena
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Relacja uciekiniera z KGB
 6. OPOWIASTKA ADWENTOWA

  Pamiętajcie o diduchu
 7. WIATR OD MORZA

  Lubię być z nią...
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Fikcja, oparta na rzeczywistości
 9. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Kilka pytań
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Polityka historyczna
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Czy była niemieckim szpiegiem?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangster i glina
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Niemiecki nie jest trudny
 14. OPOWIADANIE

  Trzy rzuty kością
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Odejść z honorem
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Wesołe jest życie staruszka
 17. WIATR OD MORZA

  Lockdown po polskiemu
 18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Słowa, słowa, słowa...