Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

14/10/2019

Trump na Twitterze

Obecny prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, komunikuje się z rodakami poprzez swoje konto na Twitterze, nie zaś tradycyjną drogą swych poprzedników, czyli poprzez wywiady w mediach i konferencje prasowe.

Społeczeństwo amerykańskie najwyraźniej zaakceptowało ten sposób, gdyż wypowiedzi Trumpa na Twitterze w grudniu 2017 roku śledziło 44,7 miliona osób.

Ta książka jest relacją projektu badawczego, obejmującego tę działalność prezydenta, uzupełnioną o skutki wypowiedzi Trumpa na Twitterze w polskim dyskursie prasowym.

Na wstępie autorzy przytaczają postawione w projekcie pytania badawcze. Informują też czytelnika, że badanie objęło okres od daty zaprzysiężenia prezydenta, czyli od 20 stycznia 2017 roku do 26 marca 2017 roku, a uczestniczyły w nim 42 osoby: 25 studentów i 17 członków kadry naukowej.

Analiza materiałów Twittera pokazała, że Trump korzystał w nim z aktualnych zdjęć, na których figurował przede wszystkim on, głównie siedząc, a także członkowie jego gabinetu oraz członkowie delegacji krajowych i zagranicznych. Ci członkowie stali. Autorzy oceniają charakter przedstawionego na zdjęciach Trumpa, jako figury odhumanizowanej, bardzo oficjalnej, a także omawiają treść wpisów. Wśród nich najczęściej figurował problem imigrantów, rzekome podsłuchiwanie przez Baracka Obamę Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej.

Autorzy zwracają uwagę na to, że wpisy najczęściej miały charakter konfrontacyjny, dominowały w nich raczej opinie, a nie informacje. Trump nie pisał o niepowodzeniach, wygłaszał jedynie o nich negatywne opinie. Najczęściej wymienianą na Twitterze osobą był wiceprezydent Pence, a poruszane we wpisach były głównie kwestie polityczne, następnie nieprzychylne Trumpowi media, a z państw wymieniał on Chiny, KRLD, w końcu Rosję. Wszystkie wpisy były mocno nacechowane emocjonalnie, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie, co zostało dokładnie omówione w książce; wpisy świadczą o sporej ignorancji Trumpa w różnych dziedzinach i o jego próżnym, wręcz narcystycznym, charakterze. Istotne, że większość wyrażeń o nastawieniu pozytywnym dotyczyła relacji Trumpa a Władimirem Putinem.

Autorzy książki bardzo dokładnie odnieśli się do relacji wpisów Trumpa na Twitterze w polskich mediach. Najwięcej takich relacji było w „Gazecie Wyborczej „ i „Newsweeku”.

Bardzo ciekawa książka. Warto, by zapoznali się z jej treścią nie tylko specjaliści-prasoznawcy, ale również i zwykli zjadacze chleba.

                                                                                              Jacek Potocki

Praca zbiorowa. „ Ćwierkający Donald Trump”. Wydawnictwo „Adam Marszałek”. Toruń 2018

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. MUZYKA DECYDENTA

  Wirtuoz
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Władca
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Atomowa tajemnica
 4. CHILIJSKI KOCIOŁ

  Wrzenie narastało latami
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Polacy a Żydzi
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mocny sojusz?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Internet rajem dla wywiadu
 8. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 9. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 10. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 12. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 13. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 15. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 19. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 22. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 23. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 25. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie