Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

1 maj 2019

Temat aktualny

Temat aktualny, a nawet żywy: sprowadzanie nieletnich Ukrainek do agencji towarzyskich czyli do domów publicznych w Polsce. Ostatnio wybuchła taka sprawa w naszym kraju z pewnym ważnym politykiem w roli głównej, w charakterze konsumenta uciech.

W tej powieści przedstawiono proceder od strony dostawców. Ojciec głównej współbohaterki to szanowany biznesmen, Antoni Kadziewicz, „który się dorobił”. Prokuratura już dobrze wie, na czym on „się dorobił”. Właśnie na dostawach nieletnich Ukrainek do polskich „agencji towarzyskich” z pełnym serwisem.

Prokuratura kieruje do akcji doświadczonego policjanta, który pod przykryciem, staje się narzeczonym córki owego biznesmena. Dzięki temu organy ścigania prawie wszystko wiedzą. A czytelnik śledzi akcję równolegle z kilku punktów widzenia, przedstawionych w formie relacji: owego policjanta Radosława, córki biznesmena, logopedki Zuzanny, prokuratora Zimnickiego, zwanego „Zimnym”, mózgu całej akcji, czy wreszcie narzeczonej prokuratora, mecenas Kingi Błońskiej.

Jak zwykle w książkach Pauliny Świst, w tej powieści jest dużo seksu oraz ostrych, nierzadko niecenzuralnych słów. Sporo o sprawach osobistych Radosława, o jego rozwodzie, o jego dzieciach, pozostawionych żonie.

Biznesmen Kadziewicz, przyciśnięty dowodami do muru, idzie na współpracę z policją. Pojawia się gangster „Szary”, brat mecenas Błońskiej, siedzący w więzieniu, z którego chce się wszelkimi sposobami wyrwać, gdyż jego interesy są zagrożone, a pewna, bezwzględna gangsterka, działa w kierunku ich przejęcia. Szybkości dodaje akcji obecność Daniela, brata Radosława, byłego wojskowego, obecnie właściciela szkoły walki.

Radosław opowiada Zuzannie o procederze jej ojca, o swojej roli w jej życiu, ale Zuzia jest w nim tak zakochana, że nie przejmuje się dwuznaczną działalnością Radosława. Z kolei pani mecenas dowiaduje się w pewnym momencie, że gangster „Szary” nie jest jej bratem.

Zakończenie powieści jest dość dynamiczne, ale i nieco zagmatwane: Antoni Kadziewicz strzela do siebie, w efekcie umiera. Na szczęście, powieść kończy się optymistycznym przesłaniem: sprawiedliwość zwycięża, a niegodziwość zostaje ukarana, dlatego właśnie z rąk Radosława ginie szef gangu, Ukrainiec Witalij Niewrenko. Pełne wyjaśnienie kulis akcji czytelnik uzyska w zamieszczonym na końcu powieści artykule z gazety. Powieść, jak zwykle u Pauliny Świst, jest interesująca od pierwszej do ostatniej strony i trudno się od niej oderwać.

                                                                                              Jacek Potocki

Paulina Świst. „Komisarz”. Wydawnictwo „Akurat”/”Muza”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 210, maj 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Wenezuela
  2. WIATR OD MORZA

    Obcowanie
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Mentalność społeczeństw b. Jugosławii
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Finlandia w dwóch wojnach
  5. Z KRONIKI BYWALCA

    Rocznice Azerbejdżanu
  6. WSPÓLNE CZYTANIE

    Kłamstwo ma krótkie nogi
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Nie ma zbrodni bez motywu
  8. WSPÓLNE CZYTANIE

    Wszystko o władzy
  9. WIATR OD MORZA

    Nowa Unia Europejska?
  10. OBYWATELSKA TROSKA

    Prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu pod rozwagę
  11. WSPÓLNE CZYTANIE

    Pomagamy innym
  12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wenezuelska rozgrywka
  13. WIATR OD MORZA

    Lot nad kukułczym gniazdem
  14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Temat aktualny
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Zachowania honorowe
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Wielka ucieczka