Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

23 styczeń 2019

Zbrodnie w Nowej Soli

Akcja tej kryminalnej powieści toczy się w 1938 roku w niemieckiej wówczas miejscowości Neusaltz, czyli po spotkaniu w Poczdamie, w Nowej Soli, która w ramach „wymiany granic” przeszła pod jurysdykcję Polski.

Od jakiegoś czasu w Neusaltz w wypadkach, które robią wrażenie wydarzeń naturalnych, giną dzieci. Jednym z chłopców, który uległ wypadkowi, był syn miejscowego funkcjonariusza policji porządkowej, Antona Habichta.

Autor prezentuje czytelnikom sytuację w małej miejscowości niemieckiej, pod rządami Hitlera i NSDAP, miejscowe hierarchie i układy. Jedną z bohaterek tej powieści jest Polka Franciszka Maciejczyk, wydana za niemieckiego arystokratę. W bezdzietnym i usychającym małżeństwie pani hrabina wikła się w romans z oficerem polskiej „dwójki”, Józefem Wasiakiem i powoli staje się agentką polskiego wywiadu, ciągle romansując z oficerem prowadzącym. Jej dokonania wywiadowcze były raczej marne, mimo że szpiegowała własnego męża.

Tymczasem policjant Habicht zaczyna podejrzewać, że rzeczone wypadki to nie naturalne wypadki, tylko morderstwa. Prowadzi swoje śledztwo, ale dość szybko dostaje się pod nadzór sekretarza Policji Kryminalnej czyli Kripo, Matzkego. Swoje śledztwo prowadzi też pani hrabina, w przerwach między kolejnymi spotkaniami z Wasiakiem.

Po nitce do kłębka, dokładnie opisanymi w książce, a zwłaszcza w atmosferze oficjalnego w III Rzeszy, prześladowania Żydów, Habicht i Matzke ustalają, że mordercą chłopców jest młody Żyd, który zresztą został przez śledczych wyeliminowany z grona żywych, po to, by mogło nastąpić zaskakujące rozwiązanie sprawy. Jest ono wynikiem wspaniałej wyobraźni młodego autora, który zna świetnie zarówno historię jak i realia III Rzeszy. Wspomina przy okazji śmiertelny zamach, jakiego dokonał polski Żyd, Herszel Grynszpan na pracownika ambasady III Rzeszy w Paryżu, co podsyciło w Reichu antyżydowskie nastroje.

Z uwagi na charakter powieści ostateczne rozwiązanie intrygi należy zachować w tajemnicy. Niech czytelnik zapozna się z tym rozwiązaniem osobiście.

Czy w związku z owym wątkiem żydowskim powieść nosi tytuł „Góra Synaj”? Czytelnika może nurtować jeszcze jeden problem: jaki był motyw zabójstw, które miały miejsce?

                                                                                                                                                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Koziołek. „Góra Synaj”. Wydawnictwo „Akurat”, Warszawa 2017

 

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Blisko obywatela
 2. NIE MA RATUNKU

  Wszechobecne złośliwe oprogranowania
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w Nowej Soli
 4. PRALNIA PIENIĘDZY

  Podwójna gra
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski bliżej
 6. WIATR OD MORZA

  Panie Prokuratorze Generalny!
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Zbrodniarz i panna
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwedzka policjantka w Afganistanie
 9. WIATR OD MORZA

  Ucieczka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Polska 1000 lat temu
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne przesłania dla wszystkich
 13. WIATR OD MORZA

  Polska bijącym sercem Europy
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań językowym mistrzem
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako wartość bezcenna
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Taka zmiana