Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

8 sierpień 2018

Panie i panowie

Książka obejmuje 17 esejów, poświęconych władcom i ich paniom: żonom, kochankom, przyjaciółkom, od starożytności do czasów współczesnych.

Wyjątkiem jest przypadek Josepha Goebbelsa, który nie był głową III Rzeszy, a jedynie bardzo wpływową postacią.

Dwa eseje, to polonica: jeden został poświęcony „polskiej carycy”, Marynie Mniszchównie, a drugi dość kochliwemu Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Z kart książki wypływa generalny wniosek: władza przyciąga i pociąga: najpiękniejsze kobiety jak ćmy wokół lampy, kręciły się wokół władców, nierzadko fizycznych pokurczy, psychopatów, neurasteników i zwykłych brzydali, którzy publicznie deklarowali wyłączne oddanie „sprawie”. Panie stawały się ich kochankami, rzadziej żonami. W każdym razie, dzięki związkom z despotami przeszły do historii.

Autor porusza się w obszarze różnych wydarzeń politycznych danej epoki, dzięki czemu czytelnik ma pełen obraz sytuacji oraz poznaje dość dokładnie życiorysy, zarówno pań jak i panów.

Niektóre biografie, zwłaszcza te intymne, są dość fascynujące, jak biografia Józefa Stalina, Włodzimierza Lenina, Fidela Castro czy chińskiego przywódcy Mao Zedonga. Nierzadko despoci, jak i ich panie, wywodzili się z nizin społecznych. Panie, albo wtrącały się do polityki, jak niewykształcona „koryfeuszka nauki” Elena Ceausescu, lub trzymały się od niej daleko, jak Ewa Braun, partnerka Adolfa Hitlera. Prawie wszystkie panie były zafascynowane swoimi idolami do tego stopnia, że szły z nimi nawet w objęcia śmierci, jak Clara Petacci, kochanka Mussoliniego.

Ostatnia partia książki poświęcona została Michaiłowi i Raisie Gorbaczowym, prezydentowi Putinowi i jego paniom oraz białoruskiemu prezydentowi, Aleksandrowi Łukaszence. Przy okazji, autor nazywa Putina agentem radzieckiego wywiadu, a przecież Putin był pracownikiem, czyli oficerem tego wywiadu, a nie agentem, czyli zwerbowanym współpracownikiem wywiadu.

Bardzo interesująca książka, ujawniająca szereg nieznanych faktów z życia władców i dyktatorów, zwanych przez autora despotami, zawierająca opisy ich życia intymnego.

                                                                                              Jacek Potocki

Przemysław Słowiński. „Kobiety despotów”, z cyklu „Biografie prawdziwe”. Wydawnictwo „Fronda”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 201, sierpień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wieki świetności Polski
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Utajony temat
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Świat z innej perspektywy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy do stolicy Bawarii
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o szefie sojuszników
 6. UPADEK TURECKIEJ LIRY

  Katastrofa dla obywateli
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kościołów
 8. A PROPOS...

  ...niczego, czyli o układzie Mad Mena
 9. WIATR OD MORZA

  Sezon ogórkowy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Panie i panowie
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Prawnicy i kryminaliści
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nieco o Chinach
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Wszyscy jesteśmy artystami
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako zobowiązanie
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Perfekcyjny angielski