Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

18 lipiec 2018

Prawda o nich

Wbrew tytułowi, nie jest to książka tylko o związkach prezydenta USA, Johna Kennedy’ego i aktorki Marilyn Monroe, ale o ludziach i sytuacjach, związanych z tą parą.

Książka zaczyna się dość naturalistyczną relacją o zabójstwie JFK w Dallas. Dopiero potem książka jest o nich.

Przypomnienie osoby ojca prezydenta, Joego Kennedy’ego, wszetecznika i łotra, milionera i trochę polityka, który wszystkie swoje dzieci nauczył łamania wszelkich zasad społecznych i rodzinnych, wychowując je w „moralności wilka”. Joe, zwolennik Hitlera, mianowany ambasadorem USA w Londynie, niedługo potem odwołany ze stanowiska, m.in. w oparciu o alarmistyczne informacje FBI.

Marilyn Monroe, w rzeczywistości Norma Jeane Mortenson i jej życie-nieżycie, wcześnie zawarte małżeństwa. Kariera filmowa. Wiele sukcesów osiągniętych przez łóżko. Zetknięcie się z JFK, początkującym politykiem, mimo że Marilyn ma intymne kontakty z gangsterami. W książce nieustannie czytelnik natyka się na opisy związków klanu Kennedych z mafią: począwszy od seniora rodu. Czytamy o toksycznej roli Roberta Kennedy’ego w administracji jego brata, o jego osobistym konflikcie z żelaznym szefem FBI, Edgarem J. Hooverem czy z szefem związku zawodowego teamstersów, Jamesem Hoffa.

Polityczno-miliarderski Waszyngton i świat filmowy USA na kartach książki, przedstawiony jako zbiorowisko seksoholików, nieustannie uwikłanych w podejrzane i przygodne romanse. Często opisywaną postacią jest Frank Sinatra, pętający się przy prezydencie i nieukrywający swych bliskich związków z włoską mafią. Prezydent niezbyt dba o sprawy państwowe, chorobliwie „zaliczając” kolejne panienki.

A Marilyn? Nie kryje się z tym, że chce zostać Pierwszą Damą, czyli żoną prezydenta. Ale na drodze stoi Jackie Kennedy, aktualna żona katolickiego prezydenta o irlandzkim pochodzeniu i przez niego nieustannie odsuwana na dalszy plan, wręcz postponowana.

Marylin została w książce przedstawiona, jako nimfomanka w stanie wiecznej depresji, jako niedbająca o higienę osobistą i o porządek wokół siebie flejta, odpychająca i „dająca popalić” reżyserom oraz kolegom z planu.

Życie obojga było na ciągłym podsłuchu, oboje byli nieustannie otoczeni przez informatorów mafii i FBI.

Wydaje się, że autor, znakomity francuski dziennikarz, rzucił odbiorcom książki zawoalowaną hipotezę, a może pytanie: czy domyślacie się, kto stoi za śmiercią JFK w Dallas? A następnie Roberta Kennedy’ego? Czy Marilyn zmarła rzeczywiście z przedawkowania antydepresantów? A może trzeba pójść inną drogą dociekań, bo może było w rzeczywistości inaczej, niż się oficjalnie twierdzi?

Bardzo dobra książka, która ostatecznie odbrązawia podziwianą w naszym kraju parę.

                                                                                              Jacek Potocki

François Forestier, „Marilyn i JFK”. Tłum. Lilla Teodorowska. Wydawnictwo „Sonia Draga”. Katowice 2018

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska