Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

19 czerwiec 2018

Czy można pokonać PiS?

Jest to interesujący esej socjologiczny o przyczynach aktualnej sytuacji w Polsce, czyli o rządach PiS i o perspektywach zmiany tej sytuacji, czyli o okolicznościach zmiany władzy.

Autor zwraca uwagę na fakt, że opozycja polityczna głównie krytykuje posunięcia PiS, natomiast nie przedstawia spójnej, programowej alternatywy dla tych posunięć. Taka postawa może prawie zagwarantować, że Prawo i Sprawiedliwość będzie rządziło jeszcze przynajmniej drugą kadencję.

Autor ocenia rządy Platformy Obywatelskiej, która – w ocenie Polaków – jest partią nieczułych liberałów, wskazuje błędy Donalda Tuska, głównie w sferze informacji publicznej, oraz błędy jego następczyni, Ewy Kopacz. Były to przyczyny, które zdemobilizowały elektoraty centrowy i lewicowy, co przełożyło się na zwycięstwo PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku i twierdzi, że bez lewicy w parlamencie nie ma szans na położenie kresu rządom PiS.

Sporo miejsca Maciej Gdula poświęca charakterystyce PiS, zastanawia się nad tym, czy PiS to partia populistyczna. Wskazuje też na błędy lewicy: stwierdza, że polska lewica zawiodła ludzi, gdyż zachłysnęła się wskaźnikami ekonomicznymi gospodarki wolnorynkowej po 1989 roku, lekceważąc wykluczenia i problemy zwykłych ludzi. A PiS na tych problemach i wykluczeniach się właśnie skoncentrował. Nie wskazywał na gniew, ale na aspiracje i dlatego stał się reprezentantem ludzi „z długopisem” czyli wyborców, pokrzywdzonych przez przemiany. A po wyborach już priorytety były inne, gdyż chodziło głównie o władzę i o jej utrzymanie „po wsze czasy”.

Autor analizuje rolę Internetu we współczesnym społeczeństwie i sposoby uprawiania polityki oraz jej kontroli przez media w Polsce. Pisze o protestach, a nawet buntach społecznych, o nowych klasach, niepowiązanych ze stosunkiem własności środków produkcji. Mają to być: klasa ludowa, klasa średnia i klasa wyższa, różniące się warunkami życia i preferencjami. I stara się przepowiedzieć rolę tych klas w przyszłych wyborach. Ale przede wszystkim zastanawia się nad przyczynami wysokiego poparcia PiS i wyjaśnia zagadnienie neoautorytaryzmu: prezes K. wykorzystuje koniunkturę, by zmienić kształt Polski, a PiS reprezentuje lud przeciw innym grupom (elitom), chociaż partię tę popiera również klasa średnia.

Jak pokonać PiS? Do tego potrzebny jest dobry lider! Niepostawione pytanie: czy lewica ma takiego lidera?

Bardzo wartościowa książka, napisana w oparciu o badania socjologiczne w małych miejscowościach z „żelaznym” elektoratem PiS i o głęboką analizę dziedzin, w których można pokonać PiS, jednakże nie krytyką, tylko kontrpropozycjami programowymi w sferze uchodźców, gender, Unii Europejskiej i pluralizmu.

                                                                                              Jacek Potocki

Maciej Gdula, „Nowy autorytaryzm”. „Wydawnictwo Krytyki Politycznej”. Warszawa 2018

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zdobyć unikalny brylant
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Obóz w Auschwitz z bliska
  4. GRECKA TRAGEDIA

    Nie widać końca długów
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Czy można pokonać PiS?
  6. WSPÓLNE CZYTANIE

    Książka, do której warto wrócić
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Znaki zapytania
  8. A PROPOS...

    ...spotkania Trumpa z Kimem
  9. POLESIE LUBELSKIE

    Magiczna Kraina Rumianku
  10. LEKTURY DECYDENTA

    O naszej aktualnej rzeczywistości
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dwulicowi manipulanci
  12. WSPÓLNE CZYTANIE

    Podróż przyszłości
  13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

    Rocznica 4. czerwca
  14. LEKTURY DECYDENTA

    Bałtycki tygrys
  15. WIATR OD MORZA

    Eksperyment
  16. DECYDENT POLIGLOTA

    Metodologia Dagmary Świdy
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mętny mandat mętnej władzy
  18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Czy to się dzieje?