Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

2 marca 2018

Arkana wspinaczek wysokogórskich

Wydarzenia niedawne w polskiej bazie przy szczycie K2 w górach Karakorum, a zwłaszcza zaginięcie himalaisty Tomasza Mackiewicza zwróciły uwagę polskiej i światowej opinii publicznej na problemy, związane ze zdobywaniem najwyższych szczytów.

Ta książka została w swoim czasie napisana przez wybitną polską himalaistkę, Wandę Rutkiewicz wraz z dziennikarką Ewą Matuszewską. Bohaterka wspomnień, Wanda, zaginęła z 12 na 13 maja 1992 roku, podczas zdobywania kolejnego szczytu.

Wanda rozpoczyna wspomnienia od przekazania czytelnikom swych doświadczeń sportowych, jakże ważnych dla jej wspinaczkowej kondycji. Zamiłowanie do sportu wyniosła z domu, a do wspinaczki, z harcerstwa. Przy grze w siatkówkę nauczyła się funkcjonować w zespole: to bardzo ważna umiejętność podczas wysokogórskich wspinaczek. A wspinaczki zaczęła od Tatr: relacjonuje poszczególne etapy swoich doświadczeń. Potem przyszły Alpy: tu już było wiele niespodzianek, zwłaszcza przy zdobywaniu Mont Blanc. Góry w Norwegii są raczej nieznane polskim wspinaczom. Wanda uważała je za bardzo trudne, z uwagi na podejście u samego morza, mimo że nie są one specjalnie wysokie.

Wspomina częste wyprawy do ZSRR, zwłaszcza w góry Pamiru. W oczach dzisiejszych „prawdziwych patriotów” może to być uznane za ruch nie za bardzo odpowiedzialny. Zwłaszcza, że jednym ze szczytów tych gór był np. Pik Kommunizma. Ponadto, te wyprawy odbywały się na zaproszenie oficjalnych, czyli reżimowych klubów górskich. Przebieg tych wypraw, to samo życie… Jest gościnnie, ale momentami zbyt zasadniczo, a nawet dochodzi do awantur między „sojusznikami”.

Wreszcie góry bardzo wysokie: Pamir czy Himalaje. Często członkiem wypraw, w których uczestniczy Wanda, jest Janusz Onyszkiewicz zwany w środowisku „Onyszkiem”. Też matematyk, jak Wanda. Wanda oceniała go jako solidnego, bardzo pomocnego kolegę. Himalaje to już międzynarodowe towarzystwo. Interesujący może być opis żmudnego sposobu organizacji takich wypraw. Kierownikiem jednej z nich, na Mt. Everest jest Wanda. Miała niedobre wspomnienia z wyprawy, którą kierowała: jedna z pań (nazwisko jest w książce), która nie lubiła Wandy, nieustannie agresywnie ją krytykowała z byle jakiego powodu. Stąd bardzo ważny jest właściwy dobór uczestników takich wypraw.

Znakomita książka, ujawniająca tzw. drugie dno wypraw wysokogórskich.

                                                                                              Jacek Potocki

Wanda Rutkiewicz. „Na jednej linie”. Wydawnictwo „Iskry”, Warszawa

W wydaniu nr 196, marzec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek imperiów
 2. A PROPOS...

  ...trucia agentów
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Współczesny "Oświęcim"
 4. DOKUMENTY W TELEFONIE

  Czy to bezpieczne?
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Towarzysz "Wiesław"
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Żongler słów
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Wampir z Bytowa
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Don i Un
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niebawem sezon
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Polska wrogiem Ameryki
 11. A PROPOS...

  ...wynagrodzeń dla członków rządu
 12. HAJOTY PRESS CLUB

  Żywienie bez granic
 13. A PROPOS...

  Mój marzec `68
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Trochę egzotyki zimą
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Zmartwychwstanie Żołnierzy Wyklętych
 16. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysłowe zagłąbie
 17. W ROKU STULECIA NIEPODLEGŁOŚCI

  Zmora antysemityzmu
 18. WIATR OD MORZA

  Czy mamy przekopane?
 19. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arkana wspinaczek wysokogórskich
 20. Z KRONIKI BYWALCA

  Zbrodnia w Chodżałach
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Nienawiść osłabia społeczeństwo