Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

13 wrzesień 2017

Sensacje w słynnym mieście

Tę książkę arystokrata angielski napisał w wieku 25 lat. Przyniosła mu ona niekwestionowaną sławę. Na jej podstawie powstało kilka filmów.

Czytelnik ma okazję poznać życie codzienne i zabawy antycznych bogaczy w Pompei, przed unicestwieniem jej przez wybuch Wezuwiusza.

Interesujący wątek to wzajemne przenikanie kultur i postaw Starożytnego Rzymu i opanowanej przezeń Starożytnej Grecji poprzez osoby głównych bohaterów: Greka Glaukusa i Rzymianina Klaudiusza.

Nie mniej fascynująca jest akcja powieści; jest to wręcz akcja sensacyjna, niemal kryminalna. Lata powstania powieści to ogromna fascynacja Anglików antykiem, to lata wielu angielskich ekspedycji archeologicznych, stąd szczegółowe opisy miasta, domów, mieszkań oraz zwyczajów w Pompei panujących. By wszystko w powieści było interesujące, musi być gorące uczucie i w tej powieści takie uczucie jest: pełna przeszkód miłość Glaukusa do przecudnej dziewczyny o imieniu Jona. Przeszkody owe wznosi Egipcjanin, kapłan bogini Izydy, Arbaces, który nie ukrywa swojej namiętności do Jony. Czytelnik uczestniczy w zmaganiach, nierzadko fizycznych, głównych bohaterów, ubiegających się o względy Jony i śledzi rozwój i zakończenie super intrygi, uknutej przez złego Arbacesa.

Dwa ważne wątki rozszerzają wiedzę czytelnika o ówczesnym świecie: narodziny i rozrastanie się religii chrześcijańskiej, chrystusowej, oraz system niewolniczy. Chrześcijaństwo zderzyło się nie tylko z bogami Rzymu i Grecji, ale i z silnymi wpływami religii staroegipskiej, a niewolnictwo, będące naturalną bazą ówczesnego systemu, doprowadzało do zezwierzęcenia stosunków międzyludzkich, gdyż niewolnicy nie byli traktowani przez swych właścicieli jak ludzie, tylko jak przedmioty, jak narzędzia pracy.

Czytelnikowi nietrudno znaleźć związek między tymi wątkami: religia chrześcijańska gwarantować ma niewolnikom wolność „na tamtym świecie”, o czym często mówią na kartach powieści kapłani tej religii, zwłaszcza jej główny przedstawiciel Olint.

Powieść, oczywiście, kończy się happy endem dla bohaterów, ale z drugiej strony klęską miasta: w wyniku wybuchu Wezuwiusza Pompeja zostaje zniszczona. Przysypane wulkanicznym pyłem miasto i jego mieszkańcy, po wiekach stanowią materiał dla archeologów.

Świetna rozrywka na koniec lata.

                                                                                                Jacek Potocki

Edward Bulwer-Lytton. „Ostatnie dni Pompei”. Tłum. Leo Belmont. Wydawnictwo „Replika”, Zakrzewo 2017

W wydaniu nr 190, wrzesień 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. Z KRONIKI BYWALCA

    Królewski koncert
  2. DANE OSOBOWE

    Jesteś chroniony
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Oprawcy
  4. DECYDENT POLIGLOTA

    Znakomite rozmówki
  5. KOŚCIÓŁ W POLITYCE PiS

    Polacy są przeciw
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Mordowanie ludzi i miasta
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Sensacje w słynnym mieście
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Trójkąt prowincjonalny
  9. PRACA DLA POLSKI

    Arystokrata, dyplomata, patriota
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajemnice templariuszy
  11. WIATR OD MORZA

    Reparacje
  12. PUNKTY WIDZENIA

    Kamienie na szaniec?
  13. NIE TYLKO BAJKI

    Dwa społeczne dzięcioły: Mandeville i Marks
  14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Niech żyją nasi sojusznicy!
  15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Wygodne etykietki
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    "Winter Is Coming"
  17. LEKTURY DECYDENTA

    Afery w PRL