Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

12 kwiecień 2017

Rzymski dzień

Starożytny Rzym wszedł do historii głównie poprzez żywoty cesarzy, prześladowanie chrześcijan, zwycięskie wojny, filozofów czy prawo.

Ta książka przedstawia Rzym starożytny, wówczas najludniejsze miasto świata, na co dzień, czyli jak wtedy żyli zwykli ludzie. W klamrze jednego dnia w 115 toku naszej ery, za panowania cesarza Trajana. Od wczesnego rana do późnego wieczora. Autor przedstawia swój opis na tle stanu ówczesnego, dobrze zorganizowanego Cesarstwa Rzymskiego.

Czytelnik odwiedza domy bogaczy oraz kamienice czynszowe, w których mieszkają i ludzie zamożni, i biedacy. Kamienice nazywały się „insula”, co po łacinie znaczy również „wyspa”. Najdroższe mieszkania były na dole, biedota mieszkała w tanich pomieszczeniach na górze. Różny był w nich stopień bezpieczeństwa, zwłaszcza w razie pożaru lokatorzy górnych pięter nie zawsze zdążyli opuścić płonący budynek. Ciekawe, że nawet dzisiaj w wielu krajach mieszkania na dolnych piętrach są droższe od tych, na górnych.

Autor dokładnie opisuje strój Rzymian i Rzymianek oraz ich toaletę: w starożytnym Rzymie dużą wagę przywiązywano do pielęgnacji ciała, o elegancji Rzymianek zwykle decydowała fryzura, często bardzo wyszukana. Stąd w pracochłonnych zabiegach toaletowych wolnym Rzymianom musieli pomagać niewolnicy obojga płci.

Autor sporo miejsca poświęca problemowi niewolnictwa, które było wówczas miernikiem gospodarki państwa, majętności jednostki, a także nieodłącznym, elementem codziennego życia. Czytelnik ma okazję odwiedzić targ niewolników.

No i proza życia: określanie czasu, funkcjonowanie sklepów, urządzenie i funkcjonowanie świątyń. Autor wyjaśnia nawet problem długich starorzymskich nazwisk, zajmuje się szkołą oraz rolami społecznymi kobiet i mężczyzn, w tym złożonym problemem emancypacji społecznej i prawnej kobiet, który zmieniał się przez stulecia. Podobnie zmieniały się zwyczaje i obyczaje: Rzymianie, jako naród wojenny, mieli bardzo twarde, rygorystycznie przestrzegane zasady. Zasady te łagodniały pod wpływem pokonanych przez Rzymian narodów, a zwłaszcza pod wpływem Greków, którzy kierowali się głównie zasadą przyjemności życiowej. Tak było, np. w sferze seksu, dość otwarcie i śmiało opisanej w książce.

Starożytny Rzym to kolebka europejskiej cywilizacji, łącznie z naszą. Wiele zasad i zachowań, obowiązujących w czasach omawianych w książce, obowiązuje do dzisiaj, w mniejszym, bądź większym zakresie. Dlatego należy tę książkę, opartą na bardzo rzetelnych badaniach historycznych i archeologicznych, przeczytać.

                                                                                            Jacek Potocki

Alberto Angela „Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki”.  Tłum. Alina Pawłowska-Zampino. Wydawnictwo „Czytelnik”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 185, kwiecień 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Maski Beaty Przedpełskiej
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dar jasnowidzenia
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Rumuński nie gryzie
 4. PO PROSTU SZTUKA

  Eva kusi pod ziemią
 5. LEKTURY DECYDENTA

  A jego liczba 444...
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej z tą Koreą?
 7. WIATR OD MORZA

  Telewizja...
 8. KOREA STRASZY, USA BOMBARDUJĄ, ROSJA OSTRZEGA

  A złoto ciągle w górę
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Zacznijmy od początku
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rzymski dzień
 11. INVENTOR ZAPRASZA

  Polskie wynalazki w Moskwie
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Angielska gramatyka znakomitego Szkutnika
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Królowa - symbol
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Powtórka z Wołynia
 15. DECYDENT POLIGLOTA

  Język rosyjski wraca
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Odwracanie pojęć
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Błąd zaniechania
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  "Gwiezdne wojny" i wszystko inne
 19. WIATR OD MORZA

  Z kraju i ze świata
 20. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prima Aprilis