Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

27 marzec 2017

Tajne łamane przez poufne

Jest to kontynuacja powieści „Ściśle tajne”, jaka niedawno została opublikowana przez to wydawnictwo, chociaż tym razem jej treścią nie są działania Amerykanów w celu przewiezienia do Argentyny oficerów hitlerowskiego wywiadu, działającego na Wschodzie.

Akcja tej powieści toczy się w latach 1945-46 wokół wysiłków funkcjonariuszy wywiadu USA w celu wywiezienia z ZSRR do Argentyny rodziny przewerbowanego przez nich pułkownika wywiadu radzieckiego Lichariewa, by ten w zamian przekazał Amerykanom nazwiska agentów radzieckich, którzy penetrują amerykański projekt atomowy Manhattan.

Na kartach tej powieści pojawiają się te same postaci, co w poprzedniej: generał Reinhard Gehlen ma już sporą autonomię, a w pewnych sprawach nawet ma głos decydujący. Przewijają się również członkowie wysokich eszelonów dowództwa USA: chcą oni się czegoś dowiedzieć o misji głównego bohatera, a ten musi zachować tajemnicę służbową, która momentami staje się tajemnicą państwową. Drobne sprzeczki, urażone ambicyjki i rola znajomości w demokratycznej armii amerykańskiej. Na marginesie akcji tej sensacyjnej powieści pojawiają się uwagi na temat właśnie tworzonego wywiadu USA i nieprzychylnego stosunku do tego embriona ze strony FBI i Armii USA.

Akcja powieści opiera się na prawie nieustannym dialogu, pełnym aluzji, niedomówień, kolokwializmów. Dla dokładnego śledzenia akcji czytelnik musi bardzo uważnie czytać te dialogi. Uzupełniającym akcję powieści polonikiem, jest 27-letni Maksymilian Ostrowski, polski lotnik, kapitan lotnictwa z RAF-u, który po wojnie wylądował w amerykańskiej kompanii wartowniczej w Niemczech. Włącza się do akcji, ratując oficerów amerykańskich przed zgarotowaniem przez radzieckich agentów w Pullach, gdzie potem zostanie ulokowana centrala niemieckiego wywiadu, czyli BND. Pojawia się również agentka gen. Gehlena w ZSRR o kryptonimie „Siedem-K”, która pomaga w wywiezieniu rodziny płka Lichariewa z ZSRR. I tu autorzy pozwolili sobie na pewną dowolność tworząc wątek, że ta agentka była również agentką Mossadu. Akcja powieści toczy się w latach 1945-46, a Mossad powstał dopiero w 1948 roku.

Przy okazji autorzy zaczepiają o zbrodnię katyńską wyjaśniając, dlaczego nie zaliczono jej do aktów ludobójstwa na procesie norymberskim, przy zupełnym milczeniu w tej sprawie tak aktywnych na procesie Amerykanów i Anglików.

Co ciekawe, w celu ułatwienia poruszania się przewożonej do Argentyny rodzinie oficera radzieckiego wywiadu, Amerykanie zdobywają dla niej bez trudu paszporty Stolicy Apostolskiej.

Interesująca książka.

Jacek Potocki

W.E.B. Griffin, William E. Butterworth IV „ Opcja zabójstwa”. Tajne operacje tom 2. Tłum. Maciej Szymański. Dom Wydawniczy „Rebis”. Poznań 2016.

W wydaniu nr 184, marzec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne łamane przez poufne
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Asystenci Naczelnika
 3. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Naczelnik w Londynie
 4. KATASTROFA SMOLEŃSKA

  Niemiecki punkt widzenia
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Bez angielskiego w firmie ani rusz
 6. A PROPOS...

  ..."tamy" dla populistów Wildersa
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas drąży?
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Kraju Warty
 9. DEMOKRACJA LIBERALNA

  Nowe logo światowej kontroli zarządczej
 10. PSA PRZEJĄŁ OPLA

  Polska może zyskać
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes z Rosją
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Fiński żongler w Kraju-Raju
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Innowacyjna firma z wizją
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ministerstwo Dewastacji Środowiska
 15. WIATR OD MORZA

  Proszę wstać! Sąd idzie...
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Bigos w rankingach i hierarchiach
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Teraz oni
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Była pięknym motylem...