Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

01/03/2017

Była pięknym motylem...

Niedawno minęła 5. rocznica śmierci Ireny Jarockiej.

Mariola Pryzwan włączyła do książki 98 wypowiedzi na temat tej zmarłej przedwcześnie piosenkarki, autorstwa członków rodziny, współpracowników i zwykłych fanów. Wszyscy mają na jej temat takie samo zdanie, jakie Mariola Pryzwan wyraziła na samym początku wstępu do książki: „Charyzmatyczna, utalentowana piosenkarka. Dobry, wrażliwy człowiek.” Była zawsze kulturalna i sympatyczna, nie przebijała się przez życie łokciami.

Książkę czyta się z przyjemnością, choć momentami można odnieść wrażenie pewnej monotonności: wszyscy opiniodawcy nie tylko mówią o Irenie same pozytywy, mówią je prawie w identyczny sposób. Pewną liczbę powtarzających te same opinie wypowiedzi można było pominąć. Ale z drugiej strony, Irena Jarocka była warta tych pozytywnych opinii.

Bracia piosenkarki wspominają jej dzieciństwo, kiedy się niczym szczególnym nie wyróżniała w gronie rówieśników. Dobrze mówią o niej przyjaciele, nawet współpracownicy. Oczywiście, jak to w życiu bywa, przytaczane są, bardzo ogólne, na szczęście, uwagi o innych opiniach, wyrażanych przez zawistników, którzy nie mogli znieść popularności Ireny Jarockiej, jej przebojów, kariery w kraju i za granicą. Była to jednak rzadkość, gdyż wszystkie piosenkarki, które ją znały, a nawet z nią współpracowały, również mają o niej jak najlepsze zdanie.

Była u szczytu popularności, kiedy wyjechała z mężem do Stanów i tam nastąpił kryzys: nie było występów masowych w telewizji, w ogromnych salach, recenzji w mediach. Irena, zawsze perfekcjonistka i pełna sukcesów zodiakalna lwica przysiadła i znajdować zaczęła odprężenie oraz powrót do przeszłości w przyjazdach do Polski. W kraju, niestety, pojawiły się już inne gusty, inni wykonawcy. Bo nastały inne czasy. Choć pamiętano ją.

Interesujący jest sygnalizowany na boku wątek pewnego rozdarcia osobowości piosenkarki: niewątpliwie twórcą jej sukcesu i autorem popularności był pierwszy mąż, który postawił wszystko na jej karierę, a ona chciała mieć również prawdziwą rodzinę. Stąd rozpad pierwszego związku i pytanie ogólne: czy wybitny, rozchwytywany artysta może mieć normalną rodzinę, czy ma prawo do osobistego szczęścia? Czy należy również do siebie czy tylko do publiczności? Wątek ten pojawił się w książce w wypowiedziach kilku osób. Inny wątek, znacznie bardziej wstrząsający, to zmaganie się Ireny ze śmiertelną chorobą, która ją ostatecznie pokonała.

Wzruszająca książka.

Jacek Potocki

Mariola Pryzwan „Wymyśliłam cię. Irena Jarocka we wspomnieniach.” Wydawnictwo „Marginesy”. Warszawa 2016

 

W wydaniu nr 184, marzec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne łamane przez poufne
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Asystenci Naczelnika
 3. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Naczelnik w Londynie
 4. KATASTROFA SMOLEŃSKA

  Niemiecki punkt widzenia
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Bez angielskiego w firmie ani rusz
 6. A PROPOS...

  ..."tamy" dla populistów Wildersa
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas drąży?
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o Kraju Warty
 9. DEMOKRACJA LIBERALNA

  Nowe logo światowej kontroli zarządczej
 10. PSA PRZEJĄŁ OPLA

  Polska może zyskać
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes z Rosją
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Fiński żongler w Kraju-Raju
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Innowacyjna firma z wizją
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ministerstwo Dewastacji Środowiska
 15. WIATR OD MORZA

  Proszę wstać! Sąd idzie...
 16. W OPARACH WIZERUNKU

  Bigos w rankingach i hierarchiach
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Teraz oni
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Była pięknym motylem...