Established 1999

BIBLIOTEKA DECYDENTA

1 lutego 2017

Baśń o Bobie Dylanie

Przyznanie bardowi protestsongów w 2016 roku Literackiej Nagrody Nobla za teksty jego piosenek odświeżyło pamięć o tym wybitnym człowieku światowej muzyki rozrywkowej.

Książka jest przeglądem życia Boba, który urodził się jako Bobby Zimmermann w żydowskiej rodzinie w miasteczku Duluth, w amerykańskim stanie Arizona. Już w dzieciństwie Bob wypierał się swego żydowskiego pochodzenia, by w dojrzałym wieku szukać wiary, swych korzeni i satysfakcji duchowej. Bez żadnych komentarzy autor opisuje wyprawę Dylana do Izraela i jego zauroczenie chrześcijaństwem kilka lat później.

Autor wiele miejsca poświęcił rozwojowi muzycznemu Dylana przedstawiając go jako pilnego i bardzo wytrwałego ucznia, a potem samouka gry na pianinie czy na gitarze. W dzieciństwie też kształtował się jego gust muzyczny: miał swych pierwszych idoli, takich jak Little Richard czy Elvis Presley. Sam Dylan był typem samotnika, nie miał towarzystwa, choć miał partnerki (m.in. słynną Joan Baez). Pierwszy związek małżeński zawarł w tajemnicy, być może dlatego, że wówczas jeszcze kontynuował długoletni romans z pewną narzeczoną. Był dwukrotnie żonaty i ma kilkoro dzieci.

Nie chciał się uczyć w normalnej szkole, wolał grać i śpiewać. W książce omówiono jego pierwsze albumy (w 2016 roku było ich już 37), słynne utwory i kontrakty na ich wydanie…

Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe ilustracje tych książkowych opowieści, wykonane w stylu Nikifora Krynickiego oraz wyjaśnienia terminów czy zjawisk, związanych z życiem Boba. Czytelnik może przypomnieć sobie pierwsze gwiazdy rocka, liczne pseudonimy artystyczne Dylana, definicję muzyki folkowej, dowiedzieć się, czym był amerykański Ruch Praw Obywatelskich czy też jaka jest różnica między gitarą akustyczną a elektryczną.

Powstały o nim filmy i książki, ale tak naprawdę, trudno jest odpowiedzieć na pytanie „Kim jest Bob Dylan”? Czy ta książka powie czytelnikowi prawdę o Bobie? Przynajmniej częściowo go nam przybliży. A dobrze się ją czyta, gdyż jest to bardzo przystępnie napisana książeczka o wydźwięku baśniowym.

Jacek Potocki

Jim O’Connor „Kim jest Bob Dylan”, Tłum. Adrian Markowski. Ilustracje Jon O’Brien. Wydawnictwo „Prószyński i Ska”. Warszawa 2016

W wydaniu nr 183, luty 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kosmosu
 2. Z KRONIKI BYWALCA

  Ludobójstwo w Chodżałach
 3. Z KRONIKI BYWALCA

  Księgoznaki Beaty Przedpełskiej
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wyjątkowa maniera
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  My i oni
 6. SOWIECKIE KRETY

  Jak agenci Stalina przejęli władzę nad Polską
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nowoczesna kuchnia polska
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Sukces goni sukces
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Mistrz suspensu i detalu
 10. W OPARACH WIZERUNKU

  Doskonałość i nuda
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Bohaterstwo polskich Ormian
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Baśń o Bobie Dylanie
 13. WIATR OD MORZA

  Łabędzi śpiew prawicy
 14. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Post-prawda