Established 1999

ANTYKWARIAT DECYDENTA

4 lipiec 2020

Intrygujący świat

Są to zapiski, prowadzone w 2014 roku przez właściciela antykwariatu w południowo-zachodnim, szkockim miasteczku Wigtown.

Każdy rozdział jest poprzedzony fragmentem eseju George’a Orwell pt. „Wspomnienia księgarza”, opublikowanego w 1936 roku, a dotyczącego okresu pracy tego wybitnego pisarza w charakterze księgarza od 1934 roku, w księgarni w Hampstead.

Sam Bythel nie był zawodowym księgarzem; odkupił on antykwariat od kogoś w 2001 roku, a dopiero potem zgłębiał tajemnice handlu używanymi książkami. Antykwariat przynosił niewielkie pieniądze, więc autor nie mógł sobie pozwolić na zatrudnienie sprzedawców na cały etat, a jedynie na niepełny.

Jedną z jego kilku współpracowników była ponad 40-letnia Nicky, uosobienie niesolidności w każdym calu. Było to dość dziwne, gdyż Nicky była wyznawczynią Świadków Jehowy, którzy są powszechnie znani z uczciwości, solidności i pozytywnego stosunku do pracy.

Autor wspomina wizyty klientów, utarczki z nimi, wreszcie wyjazdy po nowe księgozbiory, nabywane z reguły po czyjejś śmierci, stąd były to zarówno wartościowe pozycje jak i zwykły chłam. Opisuje też relacje z wielkimi koncernami księgarskimi i antykwarycznymi. Z kart jego wspomnień wynika wniosek: przyszłość księgarstwa to Internet, chociaż kupujący lubią sobie pochodzić między półkami i coś wyszperać dla siebie. Antykwariat, mieszczący się w wiekowym budynku, musi mieć stygmat starości i dość często ulega awariom: zalaniu, zepsutym kaloryferom itp.

Autor wspomina też o swojej działalności społecznej, popularyzatorskiej w ramach konkursów książki, festiwali czy klubów. Trochę męczyły go wizyty w sklepie dzieci z rodzicami; dzieci robiły w sklepie bałagan, a rodzice, jak i większość klientów, miała do autora pretensje z powodu cen czy braku określonego tytułu. Dzięki dodatkowym pracownikom, autor prowadził dość niezależne życie: dużo jeździł, odwiedzał rodzinę i znajomych.

Książka ujawnia kulisy pracy w antykwariacie, ujawnia machinacje cenowe, wskazuje na dość dziwne zachowania klientów, jak i pracowników księgarni. Ta książka przybliża czytelnikowi świat książki, który wydaje się dość tajemniczy. Warto tę książkę przeczytać, zanim się pójdzie do księgarni, a zwłaszcza do antykwariatu.

Jacek Potocki

Shaun Bythell. „ Pamiętnik księgarza”. Tłum. Dorota Malina. Wydawnictwo „Insignis”, Kraków 2019, 385 str.

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. HISTORIA DECYDENTA

    Niepełnoletnia, zamordowana
  2. SZTUKA DECYDENTA

    Samotna obywatelka świata
  3. POLITYKA DECYDENTA

    Więzi transatlantyckie
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Przed rozbiorami
  5. DECYDENT GLOBTROTER

    Jedziemy na Maltę
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Obalanie flaszki
  7. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Prawdy i kity
  8. WIATR OD MORZA

    Kondolencje dla Pana Prezesa
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Wojna polsko-bolszewicka
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Co dalej na Kaukazie Południwoym?
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Takiej książki jeszcze nie było
  12. HISTORIA DECYDENTA

    Hitler po latach
  13. PRACA DECYDENTA

    Inny świat
  14. HISTORIA DECYDENTA

    Zamordowany
  15. WIATR OD MORZA

    Mamy przekopane!
  16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

    Intrygujący świat
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor straceńców
  18. RELIGIE DECYDENTA

    Wiara i praca