Established 1999

15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

18/11/2020

Polsko-francuskie powiązania

15 sierpnia 2020 roku obchodziliśmy setną rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, najważniejszej z bitew wojny polsko-bolszewickiej. A 1 listopada mieliśmy doroczne Święto Zmarłych, czyli dzień, w którym wspominamy tych, którzy odeszli…

Warszawskie Powązki. Wszystkie zdjęcia: Michel Forkasiewicz

Michel Forkasiewicz, od kilkunastu lat konsul honorowy RP w departamencie Alpy Nadmorskie ze stolicą w Nicei, w której mieszka i gdzie ma siedzibę jego – jak je nazywa – biuro konsularne, przy okazji każdego pobytu w Polsce odwiedza Cmentarz Powązkowski. A na nim kwaterę, gdzie złożone są prochy tych Francuzów, którzy oddali swe życie w wojnie, w której zwycięstwo było „być albo nie być” dla dopiero co odrodzonej Polski. W tym roku, z racji pandemii i obostrzeń z nią związanych nie mógł ani w dniu rocznicy, ani z okazji 1 listopada zapalić tradycyjnej lampki i złożyć wiązanki kwiatów, ale…

Ale w rozmowie ze mną prosił o przypomnienie francuskiego wkładu w tę wojnę. Wkładu, który był tylko kolejnym potwierdzeniem francusko-polskich związków. Francja była wszak najważniejszym sojusznikiem Polski w latach 1918-1921.

Grob pojedynczyW czerwcu 1917 r. prezydent Raymond Poincaré wydał dekret o utworzeniu armii polskiej, początkowo pod dowództwem francuskim, zaś od października 1918 r. pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Francja też, jeszcze zimą 1919 r., uznała de iure rząd Ignacego Jana Paderewskiego i niepodległość Polski, a 2 kwietnia, jako pierwsze państwo w świecie, nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne. Podczas konferencji pokojowej w Paryżu Francja zdecydowanie popierała polskie postulaty graniczne.

Od lutego 1919 r. działała polityczna Misja Międzysojusznicza w Polsce, której przewodniczącym był amb. Joseph Noulens, a od wiosny Francuska Misja Wojskowa, którą kierował gen. Paul Prosper Henrys. W jej skład wchodziło dziewięciu generałów, dwudziestu dziewięciu pułkowników, sześćdziesięciu trzech majorów, niemal dwustu kapitanów i ponad czterystu poruczników.

Tablica ogolnieTych kilkuset oficerów francuskich było technicznymi doradcami armii polskiej. Dzięki nim, w czerwcu 1919 r., powstała Wojenna Szkoła Sztabu Generalnego w Warszawie, zreorganizowano struktury Ministerstwa Spraw Wojskowych i rozpoczęto szkolenie polskich pilotów według wzorów francuskich. Równocześnie Francja przyznała Polsce kredyt w wysokości 575 mln franków, a następnie dostarczyła 2 tys. dział, 3 tys. karabinów maszynowych, kilkadziesiąt tys. karabinów, 300 samolotów i dużą liczbę mundurów wojskowych.

W sierpniu 1920 r. oficerowie francuscy zostali skierowani do polskich dywizji frontowych. Generał Maxime Weygand został doradcą w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i konsultował plan decydującego kontruderzenia w Bitwie Warszawskiej. W wywiadzie dla prasy polskiej tak skomentował Bitwę Warszawską:

„To zwycięstwo […] jest zwycięstwem polskim. Operacje wojskowe zostały wykonane […] na podstawie polskiego planu operacyjnego”.

TablicaKilkudziesięciu z nich poległo w walkach. To właśnie ich kwaterę odwiedza Michel Forkasiewicz, dla którego Francja stała się drugą Ojczyzną, ale Polska nigdy nie przestała być tą PIERWSZĄ. (MJZ)

***

W kolejnych miesiącach i latach wielu oficerów francuskich zostało uhonorowanych za zasługi wojenne dla Polski, m.in.: gen. Maxime Weygand, gen. Paul Henrys otrzymali Ordery Wojenne Virtuti Militari. Naczelny Wódz Sił Sprzymierzonych, marszałek Francji i Wielkiej Brytanii, Ferdinand Foche, w 1923 r. został też marszałkiem Polski.

Order Virtuti Militari otrzymał tez kapitan Charles de Gaulle – późniejszy prezydent od 1959 roku. Do Polski przybył w szeregach Błękitnej Armii gen. Hallera. Służył początkowo w Kutnie, jako i instruktor francuskiej misji wojskowej, następnie był instruktorem w dawnej szkole Gwardii Cesarskiej w Rembertowie pod Warszawą, gdzie nauczał teorii taktyki. W lipcu i sierpniu 1920 roku walczył w szeregach polskiej dywizji został awansowany do stopnia majora. Został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari za udział w operacjach wojskowych

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę