Established 1999

ZYSK Z DOJRZAŁOŚCI

19 listopad 2011

Znamy laureatów konkursu

W trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu wyłoniono i nagrodzono instytucje publiczne oraz firmy, które promują dobre praktyki w sferze aktywizacji zawodowej osób 50+ oraz osiągnęły godne uznania rezultaty w zarządzaniu wiekiem. Oto nagrodzeni: Volkswagen Poznań, Jumarpol, Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” – Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko”, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie.

Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce od ponad pięciu lat podejmuje działania na rzecz aktywizacji zawodowej osób dojrzałych i starszych. Natomiast od lat trzech Akademia identyfikuje i promuje dobre praktyki aktywizacji zawodowej i zarządzania wiekiem w ramach ogólnopolskiego konkursu „Zysk z dojrzałości” adresowanego do pracodawców, instytucji rynku pracy i organizacji pozarządowych.
Celem konkursu jest wyłonienie najlepszych praktyk przyjaznych pracownikom 50+ stosowanych przez pracodawców i najskuteczniejszych działań aktywizujących zawodowo osoby dojrzałe i starsze, podejmowanych przez przez instytucje rynku pracy.
15 listopada w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie uroczyście wręczono statuetki i dyplomy tegorocznym laureatom.
W kategorii „Pracodawca przyjazny pracownikom 50+” nagrodę otrzymał Volkswagen Poznań, a wyróżnienie spółka Jumarpol z Gliwic; w kategorii „Instytucja rynku pracy przyjazna osobom 50+” nagrodę przyznano Państwowemu Urzędowi Pracy w Poznaniu, a wyróżnienie Państwowemu Urzędowi Pracy w Rybniku; w kategorii „Organizator wolontariatu przyjazny osobom 50+” nagroda przypadła Stowarzyszeniu Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół „Pomost” – Punkt Pośrednictwa Pracy Wolontarystycznej „Centerko” z Łodzi, a wyróżnienie Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie.
Z kronikarskiego obowiązku przedstawmy jurorów: dr Agnieszka Chłoń-Domińczak (Instytut Badań Edukacyjnych), Jolanta Jaworska (dyrektor w IBM Polska), dr Jacek Męcina (PKPP Lewiatan), prof. Witold M. Orłowski (PwC Polska) i Krzysztof Więckiewicz (dyrektor w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej).
Jak przy takich okazjach bywa, kilka osób zabrało głos. Joanna Staręga-Piasek zauważyła, że starość nie zaczyna się nagle, więc należy propagować współpracę międzypokoleniową. Dodała, iż negatywne myślenie o starości jest dzisiaj niepoprawne politycznie.
Irena Wójcicka z Kancelarii Prezydenta RP przekonywała, iż wiek 50 plus, to wiek największej aktywności zawodowej, a konkurs pokazał pozytywne walory współpracy ludzi młodych ze starszymi. Pogratulowała Akademii Rozwoju Filantropii przełamywania schematycznego myślenia o procesie starzenia się.
Senator Mieczysław Augustyn zwrócił uwagę, iż pracodawcy nie zawsze rozumieją wagę zatrudniania ludzi starszych, a przecież umiejętne zarządzanie wiekiem może pomnożyć zyski firmy. Za największą barierę uznał niską świadomość takich możliwości.
Profesor Witold M. Orłowski również podkreślał, że należy nauczyć się wykorzystywać potencjał osób 50+, gdyż ze względu na podnoszenie wieku emerytalnego ludzi starszych będzie coraz więcej. Chodzi o pełną aktywność zawodową osób do 70 roku życia, w czym pomoże rozwój medycyny. Do takiego myślenia trzeba się przyzwyczaić. Profesor radził, aby zastanowić się, jakie nowe usługi mogą być potrzebne, w których znajdą zatrudnienie osoby starsze. Tu kłania się aktywizacja zawodowa, zmiany pracy, nabywanie nowych umiejętności. Światowe przykłady pokazują, że pracę można dzielić sprawiedliwie. Nie da się żyć zasobnie i nie pracować. Praca to nie tylko zarabianie pieniędzy, to także aktywne życie w zmieniającej się społecznej rzeczywistości. Praca powinna pomagać ludziom w samodoskonaleniu. I to powinna być normalność, skonstatował profesor Orłowski.
Tomasz Schimanek, ekspert kluczowy projektu „Zysk z dojrzałości” przypomniał ideę konkursu oraz uprzytomnił obecnym kilka znaczących faktów. Średni wiek Polaka w 2010 roku to niecałe 38 lat, a mieszkańca Unii Europejskiej to 41 lat. W minionym roku w Polsce stosunek liczby osób 65+ do liczby osób w wieku 15-64 lata wynosił niecałe 19%, a według prognoz na 2030 rok będzie to już 36%, a w 2050 roku – 56%. W 2035 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym osiągnie w Polsce prawie 9,6 miliona, podczas gdy w 2008 roku wynosiła 6,2 miliona. Szczególnie trudną sytuację na rynku pracy mają kobiety w wieku 55-64 lata – zaledwie 24,2% z nich ma zatrudnienie. W stanach Zjednoczonych stopa zatrudnienia osób w tym wieku wynosi ponad 60%.
Akademia Rozwoju Filantropii nawiązała współpracę z Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie, której efektem jest uzyskanie dostępu do dziesięciu dobrych praktyk stosowanych przez instytucje rządowe, instytucje i organizacje społeczne w USA.
Listy do organizatorów konkursu „Zysk z dojrzałości” skierowali Jerzy Buzek – przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Lee Feinstein – ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

DECYDENT.pl był patronem medialnym konkursu.

W wydaniu nr 120, listopad 2011 również

  1. POMYSŁ NA BIZNES

    Nowa polska wyszukiwarka
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    "Białym pociągiem dookoła wódki..."
  3. ZYSK Z DOJRZAŁOŚCI

    Znamy laureatów konkursu
  4. WESOŁA ŁAPKA

    Psi instruktor oduczył dziecko uciekania
  5. SIŁA POLITYKI

    Pomysłowa Mata Hari
  6. WŁASNY BIZNES

    Marzenie 40 proc. Polaków
  7. ŚWIATOWY TYDZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

    Jak w tej materii wyglądamy nad Wisłą?
  8. TYGODNIK POWSZECHNY

    Film o ks. Adamie Bonieckim
  9. LEKTURY DECYDENTA

    "Londyńczycy"
  10. OGRZEWANIE ZIMY

    Polacy pielęgnują palmy
  11. IMR ADVERTISING BY PR

    Alpa wszechstronna
  12. MAGAZYN "WIESTNIK"

    Grozny - pępek świata
  13. TYGODNIK POWSZECHNY

    Zakazany ks. Boniecki
  14. IMR ADVERTISING BY PR

    ALPA Francówka i ALPA Leśna dla decydentów
  15. IMR ADVERTISING BY PR

    Moda na jagodę Acai
  16. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Środa, 30.11 - Śmiało zagrywamy
  17. SZTUKA MANIPULACJI

    Sztuka wciągania
  18. KRÓTKO O MISTYFIKACJI

    Od pozorów do iluzji
  19. GRECKIE REFERENDUM

    Topnieją szanse uniknięcia kryzysu w Europie
  20. BARBARA GAŁCZYŃSKA

    Poezja, Sztuka, Proza