Established 1999

ZŁOTO NIE JEST NUDNE

18 wrzesień 2013

Monety bulionowe do kolekcji - 18.09

Stereotyp inwestowania w złoto obejmuje trzy kroki – kupić, schować w sejfie i zapomnieć (przynajmniej na kilka lat). Bo przecież co tu oglądać? Złoto lokacyjne, czyli „bulionowe”, to po prostu czysty kruszec w formie sztabek lub monet, które warte są tyle, co zawarte w nich złoto. Wielu inwestorów decyduje się jednak na zakup bulionu, który zbierany przez lata tworzy imponującą kolekcję. Taką, którą z przyjemnością można się pochwalić i której wartość znacznie przewyższa cenę samego kruszcu. Zwolennicy inwestowania w złoto z wartością dodaną mają dziś przed sobą doskonałą okazję do kolejnych zakupów.

Australijska mennica z Perth wypuściła właśnie na rynek najnowszą odsłonę swojego bestsellera -„Lunar Series”. Przyszły rok, zgodnie z chińskim kalendarzem księżycowym, upłynie pod znakiem konia i właśnie on zdobi monety z datą 2014.


To już druga księżycowa seria wybita przez Perth Mint. W latach 1996-2007 wyemitowano pełen cykl z dwunastoma znakami chińskiego zodiaku, jednak sukces okazał się tak duży, że emisję postanowiono powtórzyć.


Zainteresowanie klientów znajduje odbicie w cenach. Dla przykładu, moneta Rok Konia z 2002 roku kosztuje dziś aż 40% więcej, niż sam zawarty w niej kruszec, a Rok Smoka z rocznika 2000 – niemal dwa razy tyle. A cena w mennicy wcale nie była wyższa. – Produkty Perth Mint dystrybuowane są w takiej samej cenie, jak inne monety bulionowe, tzn. ich cena ustalana jest w oparciu o notowania kruszcu. Wartość kolekcjonerska to atrakcyjny dodatek – tłumaczy Filip Fertner, członek zarządu spółki Inwestycje Alternatywne Profit SA, prowadzącej m.in. portal numizmatyczny emonety.pl.


Kalendarz Księżycowy to nie jedyny przykład na to, że złoto nie musi być nudne. Imponującą kolekcję można stworzyć także z kolejnych roczników australijskich Kangurów czy emitowanych od 1982 roku chińskich Pand. Te ostatnie są najlepszym dowodem na popularność zmieniających się projektów. Kiedy w 2002 roku powtórzono wykorzystany wcześniej motyw, inwestorzy z całego świata zaczęli protestować i mennica musiała powrócić do sprawdzonych rozwiązań.


A co z inwestorami o cieńszym portfelu? Ci mogą postawić na złote monety o wadze 1/20 uncji, których obecna cena zaczyna się już od 300 złotych lub zdecydować się na tańsze metale szlachetne, ponieważ emisja monet z serii chińskiego kalendarza księżycowego ma swój odpowiednik w czystym srebrze. Dobrą propozycją jest także słynna Kookaburra. Ta srebrna australijska moneta cieszy się takim zainteresowaniem, że wyprzedaje się w mennicy jeszcze zanim nastanie rok na niej wybity – zachwala Fertner.


Tej jesieni historia zapewne znowu się powtórzy, a inwestorzy o kolekcjonerskim zacięciu wzbogacą zbiory, które po latach mogą okazać się bezcenne.


Marianna Wodzińska


 


 


Inwestycje Alternatywne Profit SA (IAP) – to uznany przez tysiące klientów lider na polskim rynku metali szlachetnych. Zajmuje się detaliczną i hurtową dystrybucją złota i srebra inwestycyjnego, monet kolekcjonerskich oraz brylantów, a także prowadzi emisję własnych serii sztabek i monet.  Historia IAP sięga początku lat dziewięćdziesiątych. W 2008 roku firma przekształciła się w spółkę akcyjną, a od 2009 roku tworzy grupę kapitałową razem ze spółką emonety.pl SA. Grupa IAP jest autoryzowanym przedstawicielem renomowanych światowych mennic. Do partnerów biznesowych IAP należą m.in. Perth Mint, Royal Canadian Mint, PAMP, Rand Refinery, a także A-Mark i Allgemeine. IAP jest również dystrybutorem brylantów certyfikowanych przez największe instytuty gemmologiczne świata, w tym IGI, GIA i HRD. Klienci grupy IAP obsługiwani są poprzez szereg serwisów: e-numizmatyka.pl (najstarszy i zarazem największy polski portal numizmatyczny), emonety.pl, mennicakrajowa.pl, fabrykazlota.pl, czystesrebro.pl, e-brylanty.pl, kursyzlota.pl, kursysrebra.pl, a także platformy: e-skupzlota.com.pl, pozyczkazazloto.pl oraz e-kantorwalutowy.pl. W 2010 roku IAP uruchomiła również ekskluzywny salon sprzedaży w centrum Warszawy. Od 2013 roku spółka jest notowana na rynku NewConnect.

W wydaniu nr 142, wrzesień 2013 również

  1. DEKLARACJA SOPOCKA

    Co dalej, Europo? - 27.09
  2. SAMOCHÓD ELEKTRYCZNY

    Tesla - napięcie rośnie - 26.09
  3. WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ

    Księżna Diana - historia warta miliony - 24.09
  4. W IMR ADVERTISING BY PR

    Bieluchowa smukłość - 24.09
  5. C.D. POLEMIKI PROFESORA Z PREMIEREM

    "Niech premier zostanie ślusarzem" - 24.09
  6. ZŁOTO NIE JEST NUDNE

    Monety bulionowe do kolekcji - 18.09
  7. KLUB DECYDENTÓW

    Witamy - 19.09
  8. INWESTYCJE W MEMORABILIA

    Autografy, zdjęcia, płyty, gitary - 16.09
  9. EKONOMIA CHULIGANÓW

    Teoria versus rzeczywistość - 13.09
  10. EUROPEJSKI LOBBING

    Jądrowy renesans w Europie - 11.09
  11. SYSTEM EMERYTALNY

    OFE: co tracimy? - 10.09
  12. POLEMIKA PROFESORA Z PREMIEREM *

    Nie matura, lecz chęć szczera - 10.09
  13. EUROPA W LUBLINIE

    Bieluch na festiwalu - 9.09
  14. KRONIKA BYWALCA

    Tajski jedwab - 20.09
  15. RYNEK SPOŻYWCZY

    Klient musi kupować więcej - 5.09
  16. PRZYSTANEK PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

    Pierwszy: szkoła podstawowa - 2.09
  17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Rosja wraca do gry - 17.09
  18. SZKOŁA LIDERÓW

    Nie wódz, a lider - 2.09
  19. PODRÓŻE SMAKUJĄ

    Vrbnik - miasteczko na skale - 2.09
  20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Reakcja - 17.09
  21. LEKTURY DECYDENTA

    Sekrety międzywojnia - 25.09
  22. RYNEK APTECZNY W POLSCE

    Rozwijać będą się tylko sieci - 2.09
  23. KRÓLUJE BORDEAUX

    In vino... profit - 2.09
  24. WHISKY MADE IN JAPAN

    Boom na Karuizawę - 2.09
  25. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Poniedziałek, 30.09 – Krecia robota
  26. SZTUKA MANIPULACJI

    Krętactwo - 2.09
  27. I CO TERAZ?

    Serial - 2.09