Established 1999

ZEGAREK SPEAKE-MARIN

22 maja 2016

Czas mierzony rumem

Szwajcarski zegarek z kroplą najstarszego rumu na świecie? Powstanie tak wyjątkowego zegarka było możliwe dzięki współpracy szwajcarskiej manufaktury Speake-Marin oraz polskiej firmy Wealth Solutions. Rum Watch to wyjątkowy zegarek, w którym połączono świat szwajcarskiej precyzji z duchem karaibskich mórz i żeglarskich przygód. Jest to drugi na świecie zegarek wyposażony w kapsułę z alkoholem i pierwszy, we wnętrzu którego kryje się rum. Nie jest to jednak zwykły trunek, ale Harewood Rum z 1780 r., czyli najstarszy rum na świecie. Rum Watch to zatem gratka zarówno dla miłośników unikatowych zegarków mechanicznych, jak również rzadkich i ekskluzywnych alkoholi. Ta historia rozpoczęła się w roku 2014, kiedy to Mark Lascelles, brat ósmego Earla Harewooda, wraz z pracownikami posiadłości Harewood w środkowej Anglii postanowił pewnego dnia zejść do pałacowych piwnic. Razem mieli dokonać inwentaryzacji znajdujących się tam przedmiotów i alkoholi.

Speake-Marin z kroplą rumu

Podczas wspólnego przeglądania starych, omszałych butelek odkryli prawdziwy skarb – rum z 1780 r. Trafił on do pałacowej kolekcji w początkach XIX w., w czasach gdy wyspa Barbados była jeszcze brytyjską kolonią. Zapomniany, przez dwa wieki spokojnie czekał i pokrywał się patyną czasu.

Niedługo po jego odnalezieniu butelka rumu Harewood 1780 trafiła do firmowej kolekcji Wealth Solutions. Przedsiębiorstwo jest ekspertem w dziedzinie budowy kolekcji unikatowych butelek alkoholu, dzieł sztuki, czy zegarków. Wealth Solutions jest również pomysłodawcą linii Spirit Watches, czyli zegarków mechanicznych, w których kryją się rzadkie i stare trunki. Dziś firma dzieli się swoją niezwykłą zdobyczą i po prawie 250 latach od wydestylowania wprowadza na rynek ten niezwykły rum w nowej odsłonie, jako część wyjątkowego projektu – Rum Watch.

Stworzenie tak wyjątkowego zegarka było możliwe dzięki współpracy firmy Wealth Solutions oraz szwajcarskiej manufaktury zegarków Speake-Marin, tworzącej ekskluzywne zegarki, które przetrwać mają próbę czasu zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Zegarek, będący efektem tej kooperacji, posiada 50-godzinną rezerwę chodu i jest dostępny w tytanowej i złotej kopercie Piccadilly, charakterystycznej dla manufaktury Speake-Marin. Jego koronka z kolei została wyposażona w kaboszon z akwamarynu w wersji tytanowej lub rubelitu w wersji złotej. Zegarek posiada również pojedynczą wskazówką godzinno-minutową, wzorowaną na tradycyjnej morskiej busoli.

Ambasador marki Pierce Brosnan

Ambasador marki Pierce Brosnan

Kapsuła z rumem Harewood 1780 została umieszczona na tarczy zegarka dokładnie na godzinie 11. Nie jest to oczywiście przypadek, lecz nawiązanie do starej morskiej tradycji. W brytyjskiej marynarce wojennej był to bowiem czas, w którym załoga otrzymywała swoją przepisaną regulaminem porcję rumu. Moment ten nazywano „Up Spirits”, a w jego trakcie każdy marynarz miał prawo do wypicia jednej ósmej imperialnej pinty, czyli ok. 70 ml trunku. Do tej tradycji sprzed wieków nawiązuje również napis: „Stand fast the Holy Ghost!”, który został wygrawerowany na deklu zegarka. Była to bowiem komenda, którą zwoływano załogę na wydawanie rumu. Osobę, która zajmowała się dystrybucją trunku, zwano z kolei „Holy Ghost”. Rum Watch zostanie wyprodukowany w limitowanej edycji 100 sztuk i będzie dostępny wyłącznie w ofercie firmy Wealth Solutions. Jego zakupu można dokonać za pomocą strony: www.wealth.pl/promocje/spirit-watches

Zobacz zdjęcia Rum Watch oraz pobierz dane techniczne zegarka.

Speake-Marin

Speake-Marin to niezależna, szwajcarska manufaktura prowadzona przez zegarmistrza pasjonata. Jej celem jest budowa zegarków, które przetrwają próbę czasu zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Twórcą przedsiębiorstwa jest Peter Speake-Marin, pochodzący z Wielkiej Brytanii mistrz sztuki zegarmistrzowskiej, który jest absolwentem Hackney Technical College w Londynie oraz prestiżowego WOSEP (Watchmakers of Switzerland Educational Program) w Neuchâtel. Speake-Marin należy również do Académie Horlogère des Créateurs Indépendants (AHCI).

Przez wiele lat był związany z londyńską firmą Somlo Antiques, specjalizującą się w restauracji i obrocie zegarkami zabytkowymi. Współpracował również z wieloma szwajcarskimi manufakturami takimi jak MB&F, Christophe Claret czy Roger Dubuis. Od 2000 r. zajmuje się  budową własnych zegarków mechanicznych. Jego manufaktura znajduje się w miejscowości Bursins nad jeziorem genewskim. Na swoim koncie posiada również przygodę ze srebrnym ekranem, ponieważ w 2014 r. był konsultantem Pierce’a Brosnana, przygotowującego się do roli zegarmistrza w filmie „Ocalona”. Dziś Pierce Brosnan jest ambasadorem marki Speake-Marin, łączącej w sobie brytyjską klasyczną elegancję ze szwajcarską technologią.

Więcej informacji: www.speake-marin.com

Wealth Solutions

Firma powstała w 2007 r. i została stworzona przez prawdziwych pasjonatów dla kolekcjonerów i miłośników luksusowych przedmiotów oraz trunków. Najlepsze bordoskie wina, wyśmienita szkocka whisky, unikatowe koniaki, dzieła sztuki, czy inne przedmioty kolekcjonerskie to podstawa jej oferty. W ciągu ostatnich ośmiu lat firmie zaufało już ponad 7000 Klientów.

Wealth Solutions na swoim koncie ma między innymi wprowadzenie na rynek jednych z starszych whisky w historii, takich jak 67-letnia Glen Grant 1949. Dla jej klientów domy koniakowe Tiffon i Bache-Gabrielsen przygotowały także specjalne edycje koniaku pochodzące z przełomu XVIII i XIX w. Wealth Solutions jest również pomysłodawcą stworzenia linii zegarków Spirit Watches, czyli zegarków z kapsułami wypełnionymi wyjątkowymi i bardzo starymi trunkami. Pierwszy z serii – Cognac Watch – krył w swoim wnętrzu koniak Gautier z 1762 r. Trunek ten został oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarszy koniak sprzedany na rynku aukcyjnym.

W wydaniu nr 174, maj 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. PISARKA EMIGRANTKA

  Miłość nad życie w czasie większym niż życie
 2. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Ochrona wartości marki "Joanna"
 3. WIATR OD MORZA

  Krzyk
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Mroczna era stalinizmu
 5. WIATR OD MORZA

  Nie ma Polski?
 6. ZEGAREK SPEAKE-MARIN

  Czas mierzony rumem
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autoportret karykaturzysty
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Żywot Czesława
 9. INNOWACJE, PATENTY, WYNALAZKI

  Invent Arena 2016
 10. PREZESIE JACKU KURSKI

  Statystyki spadku oglądalności nie kłamią
 11. FIRMA KOSMETYCZNA LOTON

  Złoty Medal na MTP
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Guru pieniądza
 13. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Słono za wodę
 14. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Radość, duma i zaduma
 15. W OPARACH WIZERUNKU

  Czas celebrytów
 16. SŁOWIANIE

  Nasze dziedzictwo, cz. 2
 17. LEKTURY DECYDENTA

  Hitler zagląda pod kołdrę