Established 1999

ZDROWIE DECYDENTA

8 lipiec 2010

Energoinformacyjny system człowieka

Archaiczne na pierwszy rzut oka wschodnie koncepcje na temat kosmofizycznej energoinformacyjnej organizacji ŻYCIA do dziś są mało zrozumiałe dla materialistycznie i pragmatycznie nastawionych ludzi Zachodu. Dominuje tu wizja życia rozumianego jako sposób w jaki zorganizowana jest tzw. MATERIA żywa (od momentu indywidualnych narodzin organizmu do momentu jego nieuniknionej śmierci). Nawet specjaliści zajmujący się badaniami medycznymi nie wypracowali teorii, która definiowałaby ŻYCIE jako POLE i pozwalała zrozumieć patognetycznę rolę wszystkich aspektów tak rozumianego ŻYCIA. Jeżeli apologeci współczesnych, mechanistycznych i materialistycznych teorii biologicznych – a zwłaszcza nerwizmu – mogli przekonać się o prawdziwości teorii ŻYCIA jako POLA, natychmiast zmuszeni byliby porzucić swoje archaiczne poglądy. Współczesna nauka w pełni uznaje pogląd, że pola fizyczne i przepływ energii leżą u podstaw wszelkich zjawisk, także ŻYCIA, a czynniki rehabilitacyjne o małej intensywności powinny być adekwatne do biofizycznych parametrów żywego organizmu.

FUNKCJONALNO – ENERGETYCZNY  SYSTEM  ŻYWEGO ORGANIZMU LUB SYSTEM „EFEKTÓW  MAKACA„
 
 Autorzy:


WŁODZIMIERZ MAKAC – członek czynny Akademii Nauk Ukrainy, doktor nauk medycznych, profesor,  (Naukowo-Badawczy Instytut Ministerstwa Zdrowia Ukrainy)


 


ALEKSANDER GODLEWSKI  – członek czynny Akademii Nauk Ukrainy, doktor nauk medycznych, profesor,  Zasłużony Działacz Nauki Ukrainy (Narodowy Uniwersytet Medyczny im. N. Pirogowa)


 


Włodzimierz SZLENSKOWY – lekarz medycyny, autor metody intensywnej psychoterapii i efektów placebo (Polski Instytut Bioaktywacji)


 
 1. METODOLOGIA BADAŃ NAD SYSTEMEM ENERGETYCZNO-INFORMACYJNYM (EIS)  W ORGANIZMACH ŻYWYCH


 


Archaiczne na pierwszy rzut oka wschodnie koncepcje na temat kosmofizycznej energoinformacyjnej organizacji ŻYCIA do dziś są mało zrozumiałe dla materialistycznie i pragmatycznie nastawionych ludzi Zachodu.


Dominuje tu wizja życia rozumianego jako sposób w jaki zorganizowana jest tzw. MATERIA żywa (od momentu indywidualnych narodzin organizmu do momentu jego nieuniknionej śmierci). Nawet specjaliści zajmujący się badaniami medycznymi nie wypracowali teorii, która definiowałaby ŻYCIE jako POLE i pozwalała zrozumieć patognetycznę rolę  wszystkich aspektów tak rozumianego ŻYCIA. Jeżeli apologeci współczesnych, mechanistycznych i materialistycznych teorii biologicznych – a zwłaszcza nerwizmu – mogli przekonać się o prawdziwości teorii ŻYCIA jako POLA, natychmiast zmuszeni byliby porzucić swoje archaiczne poglądy.


Współczesna nauka w pełni uznaje pogląd, że pola fizyczne i przepływ energii leżą u podstaw wszelkich zjawisk, także ŻYCIA, a czynniki rehabilitacyjne o małej intensywności  powinny być adekwatne do biofizycznych parametrów żywego organizmu.


Nasze wieloletnie (1975 – 2009) badania naukowe doprowadziły do odkrycia wcześniej nieznanych zjawisk biofizycznych  i do opracowania podstaw biodiagnostyki zaburzeń wegetatywnych i terapii funkcjonalnej (bioaktywacyjnej).


Pogłębiona analiza otrzymanych rezultatów i wyniki badan naukowych ujawniły wstrząsający fakt: odkryte przez nas prawa i współzależności okazały się naukowym  potwierdzeniem i materialnym, biofizycznym uzasadnieniem tradycyjnej chińskiej terapii CCZEN-CZIU.


Uniwersalność i funkcjonalna  klarowność odkrytego systemu bezspornie potwierdza  podstawowe koncepcje terapeutycznej filozofii WSCHODU i kończy tysiącletni bez mała spór o jej prawdziwość. Jednak musimy zwrócić uwagę szanownych specjalistów, że szereg teoretycznych i praktycznych twierdzeń  terapeutycznej filozofii WSCHODU nie otrzymało biofizycznego potwierdzenia, co pozwala uznać je za błędne! 


Pomimo odrzucenia przez zachodnią medycynę podstawowych koncepcji chińskiej terapii CZZEN – CZIU  (AKUPUNKTURY), na Zachodzie oficjalnie uznaje się „refleksoterapię” za specjalizację lekarską.


W tym kontekście znaczące jest postanowienie (uchwała) międzynarodowego zjazdu Światowej Organizacji Zdrowia na temat medycyny tradycyjnej (Erewań,19-21.08.2003), na którym, zgodnie z rekomendacjami WHO, uchwalono, że: „ Za jedną z podstaw medycyny  współczesnej  uznaje się „diagnostykę akupunkturową” i „refleksoterapię” i  to pomimo faktu, że kwestia uznania realności kanałów akupunkturowych od wielu stuleci wyznacza granicę i zasadniczo odróżnia  koncepcje wschodniej i zachodniej  teorii medycznej! 


Więc jak  to jest naprawdę: czy w systemach biologicznych istnieją słynne „kanały akupunkturowe”, czy nie istnieją? 


Czy istnieje w rzeczywistości funkcjonalna współzależność tych kanałów, czy to tylko archaiczne wyobrażenia starożytnych mędrców?


I co należy zrobić, żeby specjaliści z Zachodu zwrócili w końcu uwagę na logikę Wschodniej teorii medycznej i efektywność terapeutyczną całej wschodniej medycyny? 


Uprzedzając nieco tok dalszych rozważań podamy teraz kilka faktów.


Dokonaliśmy odkrycia nieznanego wcześniej  „energoinformacyjnego systemu człowieka”, co wymaga  zmiany pewnych  podstawowych postulatów zachodniej fizjologii i medycyny.


Dane eksperymentalne i analiza statystyczna wskazały na istnienie nieznanych wcześniej zjawisk biofizycznych i pozwoliły  na opracowanie podstaw biodiagnostyki zaburzeń wegetatywnych (wg prof. Makaca) i funkcjonalnej terapii bioaktywacyjnej. Oto fakty na które chcemy zwrócić uwagę Szanownego Czytelnika. 


·       Nasze  wnioski, uzasadnione materiałem eksperymentalnym (ponad 18.000 przebadanych osób dorosłych i dzieci, różnej płci i w różnym wieku) dostępne są dla każdego i mogą być poddane dowolnej formie kontroli i sprawdzenia;


·       Wegetatywna biodiagnostyka wg prof. Makaca potwierdza biofizyczną realność „kanałów akupunkturowych i dostarcza obiektywnych danych o dynamice ich wzajemnych oddziaływań;


·       Dane eksperymentalne wskazują na bezpośredni związek odkrytego systemu ze zjawiskiem homeostazy wegetatywnej i przyczyniły się do odkrycia szeregu PRAW homeostazy wegetatywnej;


·       Zachodnia teoria nerwizmu i „terapia refleksyjna” nie mają żadnego związku z chińską akupunkturą, istotą której pozostaje system energoinformacyjny, co zostało udowodnione metodami badań biofizycznych;


·       Oczywista staje się potrzeba ponownego zdefiniowania podstaw zachodniej koncepcji rehabilitacjnej, opartych na przestarzałych teoriach materialistycznych i merytoryczne poinformowanie szerokich mas społecznych o aktualnym stanie wiedzy medycznej.


Dla przekonania zachodnich specjalistów o prawdziwości nieznanych wcześniej wyżej wymienionych fenomenów, pozostaje tylko ujawnić dotyczące ich fakty, opisać ich aspekty pragmatyczne i możliwości praktycznego stosowania.


2.     ETAPY POSZUKIWAŃ  SYSTEMOWEJ ZALEŻNOŚĆI ENERGOINFORMACYJNEJ


         Etap pierwszy.  Biofizyczne osobliwości wpływu na strefy akupunkturowe. 


Odkryty przez nas  system  energoinformacyjny opiera się na  wcześniejszym naszym odkryciu tyczącym się zdolności organizmów żywych do generowania prądów elektrycznych, które mogą być zmierzone w obwodzie zewnętrznym!


Podstawa teoretyczna tego odkrycia opiera się na następujących faktach:– Pover-informational system of the pеrson (biophysical basics of Tsen Tsu Therapy). Part 1[2005];  
– Энергоинформационная система человека. Ошибки и реальность Китайской Чжень-цзю терапии. Том 1 [2007, на украинском языке];  
– Энергоинформационная система человека. Биодиагностика и реабилитация вегетативных нарушений. Том 2 [2007, на украинском языке];  
– Энергоинформационная система человека. Вегетативная биодиагностика (основы функционально-экологической экспертизы). Том 3 [2009, на украинском яNT>


1.      Zjawiska bioelektryczne to procesy rozdziału i transportu nośników energii w organizmie, które uwarunkowane są obecnością w komórkach i tkankach określonych (naładowane elektrycznie grupy biomakromolekuł) i ruchliwych (wolne elektrony i jony) ładunków elektrycznych;


2.      Woda, ciekłe systemy kompozycyjne i organizmy żywe, w których skład wchodzą, zdolne są generować prąd elektryczny i występować jako naturalne generatory energii elektrycznej;


3.      Strefy akupunkturowe powstały w procesie ewolucji i stały się peryferyjnymi elementami  systemu biofizycznego, który zabezpiecza procesy biotransformacji i wymiany energoinformacyjnej pomiędzy środowiskiem wewnętrznym i zewnętrznym.


 Jak się okazało, dla stworzenia naturalnego (biologicznego) źródła prądu elektrycznego potrzeba jedynie trzech elementów:


a) generatora energii biogennej (organizm żywy, ciekły system kompozycyjny);


b) inercyjnych elektrod chemicznych  – donory elektronów  (DE – dostarczające elektrony do systemu funkcjonalnego za pośrednictwem „stref akupunkturowych”) i akceptory elektronów (AE – odbiorniki  swobodnych nośników ładunku elektrycznego ze „stref akupunkturowych”);


c) sztucznie stworzonego zewnętrznego konturu z miernikiem kontrolnym, który poprzez elektrody DE i AE połączony jest z naturalnym biogeneratorem.


Przy czym: elektrodami DE mogą być: tytan, węgiel (grafit), sztuczne diamenty, guma  przewodząca itp.  Na elektrody  AE  nadają się stopy cynku, aluminium, magnezu i niektóre inne domieszki.


Różnica potencjałów elektrycznych w miejscu kontaktu stwarza warunki dla skierowanego jednostronnie transportu nośników ładunku elektrycznego poprzez naturalny generator elektryczny w zewnętrzny obieg zamknięty. 


Etap drugi.  Wegetatywna biodiagnostyka prof. Makaca. 
 
Innymi słowy, obiekty biologiczne zdolne są do generowania prądu w zewnętrzny obwód i występują jako naturalne biogeneratory energii. Na tej zasadzie funkcjonują opracowane przez nas systemy biodiagnostyki i bioaktywacyjnej terapii  WITA-01-M. Napięcie elektryczne w obwodzie zewnętrznym w miejscu kontaktu elektrod ze „strefami akupunkturowymi” nie przewyższa poziomu  biopotencjałów błony komórkowej ( 0,03 – 0,6 V).


Rozwiązania problemów  biodiagnostyki oparte są na autorskiej metodologii prof. Makaca „Biodiagnostyka zaburzeń wegetatywnych” i „Zależność biofizyczna stref akupunkturnych”.


Oparte są też na stosowaniu specjalnie opracowanych urządzeń elektronicznych nowej generacji „WITA -01-M „ i  „WITA-01-Biotest”, które wykorzystują zdolność żywych obiektów do generowania energii elektrycznej.


Wynalezione urządzenia diagnostyczne posiadają wszystkie możliwe certyfikaty bezpieczeństwa, uznane przez wszystkie komisje Ministerstwa Zdrowia Ukrainy za niewymagające cyklicznej standaryzacji, dlatego że technologia wegetatywnej biodiagnostyki wg prof. Makaca nie wykorzystuje tradycyjnych zewnętrznych źródeł energii. 
 


3. TERAPIA BIOAKTYWACYJNA


Powszechne i często pozbawione jakiegokolwiek nadzoru stosowanie środków farmakoterapeutycznych doprowadziło w czasach obecnych do szybkiego wzrostu powikłań alergicznych w skali całej ludzkości.


Zgodnie z badaniami Światowej Organizacji Zdrowia,  ponad  5% hospitalizowanych pacjentów  – to chorzy z powikłaniami polekowymi, leczenie których  – weźmy na przykład USA i Kanadę – kosztuje  kraje po miliard dolarów rocznie, a to zmusza do poszukiwań niestandardowych rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia.


Podobne problemy dotyczą też medycyny polskiej, gdzie z roku na rok rośnie zachorowalność na choroby alergiczne, a społeczeństwo otumanione jest stworzonym przez polską służbę zdrowia mitem, że  leczenie polega jedynie na podawaniu leków, co prowadzi do faktycznego przeciwstawieniem leczenia klinicznego i leczenia sanatoryjnego.


Na dodatek, Naczelna Rada Lekarska uznaje poradnictwo w zakresie stosowania parafarmaceutyków za naganne dla lekarza i niezgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej.


Pomimo prężnego funkcjonowania w Polsce stowarzyszeń bioenergoterapeutów, ze strony niektórych urzędników medycznych nadal prowadzona jest otwarta wojna z przyszłościowymi kierunkami rozwoju współczesnej medycyny, szczególnie z metodą terapii bioaktywacyjnej.


Paradoksalnie, argumentem tej zacofanej części polskich urzędników medycznych jest stwierdzenie, że metoda bioaktywacyjna jest niezgodna ze współczesną  nauką.


W związku z dwuznacznością słowa „bioenergoterapia” dla odbiorcy polskiego, podobnie zresztą jak i słowa „refleksoterapia” czy „refleksologia”, niżej próbujemy wyjaśnić naukowe i medyczne aspekty tego terminu.


Jedną z najbardziej przyszłościowych i skutecznych metod oddziaływania fizjoterapeutycznego i rehabilitacyjnego we współczesnej medycynie jest refleksoterapia.


U jej podstaw leży zależność między występowaniem korzystnych zmian w organizmie w odpowiedzi na działanie /podrażnienie/ czynnikami fizycznymi pewnych obszarów skóry, związanych połączeniami dermato-segmentarnymi z organami wewnętrznymi i układami organizmu.


Oddziaływanie to powoduje  ukierunkowane reakcje odruchowe (odruchy kierowane)  normalizujące czynnik patologiczny i ma ogólnowzmacniające działanie na cały organizm pacjenta (prof. P. Anochin, „Teoria systemów funkcjonalnych.” 1971).


Wiadomo, że wśród czynników refleksoterapeutycznych, optymalną ze względu na zdolność powodowania ukierunkowanej reakcji leczniczej, łatwą stosowalność możliwość regulowania wywieranego wpływu i dobrą tolerancje przez organizm jest elektrorefleksoterapia, znana w Polsce jako ELEKTROMEDYCYNA.


W tym zakresie na szczególną uwagę zasługuje metoda wykorzystania prądu stałego /galwanicznego/, który okazuje się najbardziej odpowiednim z fizjologicznego punktu widzenia bodźcem, działającym wybiórczo na szereg organów i systemów ludzkiego organizmu, w zgodzie z jego rytmem biologicznym, warunkowanym przede wszystkim przez aktywność układu nerwowego pacjenta.


Rzeczywiście, najszersze zastosowanie w praktyce medycznej znajdują galwanizacja i lecznicza elektroforeza, nazywana w Polsce jonoforezą. Metoda ta w praktyce leczenia klinicznego stanowi ponad 20% wszystkich zabiegów fizjoterapeutycznych.


Sam proces galwanizacji to stosowanie w leczeniu stałego, nieprzerywanego /galwanicznego/ prądu elektrycznego, o niskim  napięciu /30 – 80 V/ i niewielkim natężeniu /do 50mA/, doprowadzanego do ciała pacjenta poprzez elektrody. Działanie normalizujące i odnawiające najwyraźniej ujawnia się w przypadkach zaburzeń funkcjonalnych i występuje głównie przy stosowaniu małych dawek.


Siła prądu nie więcej niż od 0,05 – 0,1 mA /na cm kwadratowy elektrody i czas trwania zabiegu nie więcej od 15—20 min.


Jednakże stosowane współcześnie metody galwanizacji i elektroforezy leków a szczególnie segmentarnej elektrorefleksoterapii mają szereg wad:


– potrzeba stosowania stacjonarnych czy przenośnych źródeł energii;


– potrzeba dotrzymywania wymogów bezpieczeństwa związanych z użyciem prądu elektrycznego;


– potrzeba stosowania przetworników prądu zmiennego na stały;


– potrzeba doboru adekwatnych dla stanu pacjenta parametrów fizycznych prądu leczniczego;


– brak możliwości przeprowadzenia elektroforezy w warunkach ambulatoryjnych i polowych.


Bioenergoterapia oparta na metodzie bioaktywacji prof. Makaca wykorzystuje znane, ale nie stosowane do tej pory w celach leczniczych elektrody galwaniczne, zdolne do pobudzania aktywności bioelektrycznej żywych organizmów. Przy tym metoda bioaktywacji nie ma nic wspólnego ze znanymi metodami metaloterapii czy aplikatorami leczniczymi.


W związku z nagminnymi w Polsce próbami nadania terminowi „bioenergoterapia” negatywnej treści, podajemy krótkie biofizyczne uzasadnienie metody bioaktywacji. 
 
KROTKIE BIOFIZYCZNE UZASADNIENIE METODY LECZENIA     BIOAKTYWACYJNEGO 
 


Istnienie  „elektryczności zwierzęcej” po raz pierwszy udowodnił L. Galwani w 1791 r. Zapoczątkowało to badania podstaw funkcjonowania żywego organizmu jako całości. Dzisiaj u nikogo nie budzi wątpliwości  fakt, że żywy organizm jest nie tylko pasywnym przewodnikiem prądu elektrycznego, ale też generatorem bioelektryczności. Właściwościami biogeneracji odznaczają się specyficznie nie tylko dla poszczególnych rodzajów tkanki ludzkiej, ale też i dla poszczególnych organów i układów organizmu człowieka.


Pod określeniem „bioenergetyka” rozumiemy cały szereg procesów przetwarzania energii w systemach biologicznych, jej odbieranie ze środowiska zewnętrznego, gromadzenie i wykorzystywanie dla podtrzymania procesów życiowych.


Należy podkreślić, że w organizmach żywych nie ma znacznych amplitud temperatury czy ciśnienia i  pracują one jako „maszyny chemiczne” – bezpośrednio wykorzystując energię chemiczną /elektronów/  w ilościach wystarczających na pokrycie potrzeb wewnętrznych.


Wiele substancji przenikających do organizmu i wyprowadzanych z niego w procesach metabolicznych ma postać jonów. Rozdysponowanie i transport tych ładunków elektrycznych służy generalnie do wytwarzania potencjałów bioelektrycznych powodujących zjawiska bioelektryczne. W zakresie badania zjawisk bioelektrycznych towarzyszących procesom pobudzania nerwowego, osiągnięto znaczące sukcesy teoretyczne i praktyczne, np. opracowano powszechnie stosowane metody i środki rejestracji bioprądów mózgu /EEG/, serca /EKG/, mięśni szkieletowych  /EMG/; nadal szczegółowo badane są częstotliwościowe charakterystyki bioprądów. Dla pomiarów elektrycznych parametrów obiektów bioelektrycznych wykorzystuje się elektrody z metali lub z węgla, które kontaktują się z obiektem poprzez cienką warstwę płynu o wysokim przewodnictwie elektrycznym, najczęściej płynu fizjologicznego /takiego jaki np. stanowi  zawartość wielu „kroplówek”/. Z reguły elektrody, stosowane w praktyce medycznej, to elektrody galwaniczne, to znaczy, metalowe lub zbudowane z innych przewodników prądu. Ich najważniejszy parametr to potencjał, który powstaje na granicy elektroda-elektrolit, dzięki powstawaniu przestrzennego podziału elektryczności w pobliżu miejsca przejścia między fazami środowiska w miejscu kontaktu. Jedna z elektrod ma ładunek ujemny i nazywana jest katodą, a druga dodatni i nazywana jest anodą. Wykorzystywane dla odprowadzania bioprądów elektrody powinny mieć niski opór elektryczny. W zależności od rozmiarów tacy, elektrody przy kontakcie ze środowiskiem wilgotnym potrafią wytworzyć bioprądy o napięciu  0,03 -0,6 V i natężeniu do 500 – 700 mkA, co jest porównywalne z wielkością  potencjału elektrycznego występującego w błonie komórkowej w organizmie człowieka.


Wiadomo, że prawie wszystkie procesy patologiczne ostatecznie związane są z przemianą energetyczną w organizmie, w szczególności przy blokadzie układów generujących energię na poziomie molekularnym. Dlatego możliwość sztucznego inicjowania procesów transportu ładunków elektrycznych w systemach biologicznych nabiera nieoczekiwanego znaczenia nie tylko diagnostycznego, ale i klinicznego. W ostatnich dziesięcioleciach co raz więcej poważnych badaczy naukowych zaznacza potrzebę wykorzystywania w praktyce klinicznej oddziaływań o małej intensywności. Stąd całkiem uzasadnionym staje się wykorzystywanie w praktyce klinicznej w celach diagnostycznych i leczniczych elektrod galwanicznych, zdolnych dzięki różnicy potencjałów w miejscu kontaktu inicjować wytwarzanie prądów bioelektrycznych o wielkościach, które mają znaczenie kliniczne. W związku z tym jeszcze na początku lat 90-tych  w medycynie współczesnej zaistniała terapia bioenergetyczna zajmująca określone miejsce w lecznictwie.


Każdy dział medycyny ma  swoje definicje, sposoby diagnostyki, metody i środki oddziaływania leczniczego. Podobnie jest i w przypadku bioenergetyki. 


BIOENERGOTERAPIA  /BET/  –  dział medycyny, który wykorzystuje możliwości aktywacji, transportu, podziału ładunków elektrycznych w żywym organizmie w celu normalizacji jego bioelektrycznej aktywności i uzyskania równowagi funkcjonalno–energetycznej. Bioenergoterapia uwarunkowana jest obecnością w żywych organizmach wielkiej ilości  naładowanych grup biomakromolekuł i swobodnych elektronów i jonów elektrycznych, które biorą udział w tworzeniu biopotencjałów.


BIOENERGODIAGNOSTYKA  /BED/  – to ocena funkcjonalno-energetycznej równowagi organizmu oparta na rejestracji bioelektrycznej aktywności poszczególnych funkcjonalnych (akupunkturowych) systemów organizmu i ich wzajemnej dynamicznej równowagi.


Wiadomo, że analityczno-syntetyczne procesy podlegają nie tylko sterowaniu przez centralny, ale i peryferyjny system nerwowy. Wyjaśnia to mechanizm zawiadujący projektowaniem się informacji interoreceptywnej na zewnętrzne powłoki ciała, które mają genetyczny związek  z  organami zmysłów i  układem nerwowym. Na skutek tego wytwarza się wzajemny związek organizmu  i  środowiska zewnętrznego. Dlatego badanie bioelektrycznych właściwości skóry jest uzasadnione, ponieważ  pozwala badać stan wewnętrznego środowiska organizmu. Skóra  jest bardziej dostępna badaniu od jakiegokolwiek organu wewnętrznego .Dlatego w bioenergodiagnostyce decydujące znaczenie mają nie absolutne poziomy aktywności  kanałów energetycznych, a ich wzajemne powiązania, wskazujące na równowagę energetyczna organizmu.


Najbardziej wartościowymi cechami tego kierunku medycyny wydają się być:


– brak potrzeby stosowania źródła prądu elektrycznego i kosztownego wyposażenia elektronicznego;


– doskonała tolerancja na tego typu procedury u wszystkich pacjentów bez względu na wiek i stan zdrowia,


– bezpieczeństwo  zabiegu;


–  prostota stosowania, możliwość samodzielnego wykorzystywania w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych, polowych;


– możliwość  przeprowadzania bioforezy środków leczniczych w warunkach ambulatoryjnych i polowych;


– środkiem oddziaływania leczniczego jest czynnik informacyjno – energetyczny, który odpowiada wskaźnikom potencjałów  bioelektrycznych;


– minimalne przeciwwskazania  /proces nowotworowy/;


– możliwość zaopatrzenia ludności w łatwo dostępne aparaty do użytku domowego w celu profilaktyki chorób;


– małe koszty  leczenia. 
 
 KLINICZNA I REHABILITACYJNA EFEKTYWNOŚĆ BIOAKTYWACJI 
 


 






Efektywność bioaktywacji i przeciwwskazania w poszczególnych chorobach zostały zbadane już wiele lat temu. Na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Ochrony Zdrowia Instytut Badawczy Fizjologii i Patologii Błon Komórkowych Akademia Nauk ZSSR (czerwiec 1989 r.) przeprowadził badania mechanizmów bezpośredniego oddziaływania bioelektrostymulacjnego. Ustalono, że ogólna stymulacja organizmu człowieka, przeprowadzana w ciągu jednej godziny inicjuje bioprądy o napięciu  0,03 – 0,6 V, stymuluje komórkowy metabolizm, zwiększa  potencjał elektryczny w błonach komórkowych pacjenta i polepsza przemianę sodowo –potasową w całym organizmie chorego. Odnotowano wyraźny  ogólnowzmacniający efekt  działania bioaktywacyjnego, co pozwala zalecić tę metodę jako element  kompleksowej terapii  wielu różnych stanów patologicznych.


Rzeczywiście, badania kliniczne potwierdzają efektywność bioaktywacji  jako potężnego środka fizjoterapeutycznego i refleksoterapeutycznego oraz niefarmakologicznego środka leczniczego.


Przy porażeniach peryferyjnego układu nerwowego (neuryty, polineuryty, neuralgie, pleksity, radikulity) najczęstszym czynnikiem etiologicznym jest wcześniejsza traumatyzacja (urazy, kontuzje, stłuczenia, przeciążenia). Bioaktywacja odznacza się wysoką efektywnością rehabilitacyjną w kompleksowej terapii zaburzeń i chorób ruchowych i wegetatywno-troficznych.


Przy kompleksowym leczeniu ran oparzeniowych (wrzątek, ogień, porażenia prądem elektrycznym) u chorych z oparzeniami IIIA – IIIB i IV stopnia, z oparzeniami obejmującymi   40 – 60% powierzchni ciała, po siedmiodniowej bioaktywacji w miejscach przykładania elektrod, nawet bez stosowania maści nekrolitycznych, ustępuje nekroza. Nie ma wycieku ropnego z ran, polepsza się miejscowy krwiobieg, szybko formuje się ziarnina.  Zgodnie z opinią  wojskowego szpitala w stanie Teksas (USA), pozwala to na przeciętnie o 7 – 10 dni wcześniejsze pokrycie oparzenia siatkowymi autotransplantacjami, przeżywalność (gojenie się), których w miejscach poddanych bioaktywacji, wynosi  100%. 


Szereg badań i obserwacji szpitalnych świadczy o wyraźnym klinicznym efekcie bioaktywacji impulsowej przy pooparzeniowych parezach (obkurczeniach) jelit i pęcherza moczowego u dzieci, który osiąga się przy wykorzystywaniu urządzenia  „BED – 01” dla organizacji wymiany elektronicznej i rozdziału energii pomiędzy dwojgiem i więcej ludzi. 


Bioaktywacja wykazała wysoką kliniczną efektywność w leczeniu chorych z reumatoidalnym artrytem, reaktywnym poliartrytem, osteoartrozą. Wystąpiło wyraźne działanie przeciwzapalne, zmniejszenie czasu porannej sztywności, zmniejszenie się obrzęków stawowych i bólów przy ruchach rotacyjnych, wzrost indeksu stawowego i siły nadgarstka.


Stosowanie bioaktywacji w praktyce chirurgicznej, szczególnie we wczesnym okresie pooperacyjnym, prowadzi do zmniejszenia stanów zapalnych w ranach, przyspieszonej regeneracji tkanki, co pozwala rozpocząć zdejmowanie szwów już po 2 – 4 dniach. Systematyczne przeprowadzanie bioaktywacji pozwala przeciwdziałać zjawisku limfostazy.


Bioaktywacja okazała się potężnym środkiem w leczeniu miażdżycy. Przy ciężkich schorzeniach kończyn dolnych wykazała pozytywny wpływ kliniczny: obniża poczucie zmęczenia i bólu  nóg,  zmniejsza skurcze w łydkach i in. W trakcie bioaktywacji wzrasta indeks reograficzny, znany w Polsce jako badanie Dopplera, nawet o  30 – 40%, co wskazuje na polepszenie arterialnego przepływu krwi w kończynach.


Stosowanie bioaktywacji w praktyce anestezjologicznej  usuwa i skraca działanie środków narkotycznych w czasie pooperacyjnym. Przy ostrych pneumoniach u dzieci bioaktywacja i bioforeza leków w miejsce źródeł patologii prowadzi do szybszego normalizowania stanu, w porównaniu z  grupa kontrolną.


Normalizuje się wytwarzanie krwi, czas przebywania dzieci w szpitalu jest o 9 dni krótszy  niż chorych otrzymujących wyłącznie leczenie podstawowe (rutynowe). 


WNIOSKI


1.      Opracowana  metodologia wegetatywnej biodiagnostyki wg prof. Makaca  pozwoliła odkryć wcześniej nieznany „energoinformacyjny system człowieka”, udowodnić jego biofizyczną realność, bezpośredni związek z wegetatywną homeostazą i uzasadnić nowy kierunek rehabilitacji medycznej „Biodiagnostyka i korekcja zaburzeń wegetatywnych”.


 


2.      Z teoretycznego punktu widzenia uzyskana wiedza morze być wykorzystana:


– w programach naukowych badań nad sanogenezą, patogenezą i adaptacją;


– przy opracowywaniu procedur szpitalnej, ambulatoryjnej i wojskowo-polowej pomocy medycznej;


-przy opracowywaniu mechanizmów kontroli efektywności leczenia sanatoryjno-uzdrowiskowego i rehabilitacji;


-przy opracowywaniu programów  monitoringu ekologicznego (fachowa ocena  stanu  ekosystemu na obszarach kontrolnych na podstawie funkcjonalnego (wegetatywnego) wskaźnika zdrowia dzieci na tym obszarze.


3.  Z praktycznego punktu widzenia nowa wiedza pomocna jest w rozwiązywaniu problemów:


– wykorzystania  oddziaływań energetycznych w praktyce lekarskiej i rehabilitacyjnej – wykorzystanie oddziaływań leczniczych o małej intensywności, efektywność których kontroluje biodiagnostyka;


-wprowadzenie do systemu stacjonarnej, ambulatoryjnej i uzdrowiskowej służby zdrowia  nowej metody kontroli skuteczności, co zapewni efektywne wykorzystywanie środków budżetowych przeznaczonych na leczenie pacjentów. 
 
Niżej  podajemy krótki wykaz monografii naukowych i podręczników naukowo-praktycznych, które czekają na  przetłumaczenie na język polski. 


MONOGRAFIE Z DZIEDZINY BIOAKTYWACJA WEGETATYWNYCH  SCHORZEŃ U DZIECI


 




















 


3. МОНОГРАФИИ ПО НАПРАВЛЕНИЮ ”БИОДИАГНОСТИКА, БИОАКТИВАЦИЯ И КОРРЕКЦИЯ ВЕГЕТАТИВНЫХ НАРУШЕНИЙ У ДЕТЕЙ”


 


– Биогальванизация в физио- и рефлексотерапии [1992 (на украинском языке)]; 
– Старение и долголетие. Теория и практика биоактивации [1995 (на украинском языке)]; 
– Функциональная диагностика вегетативного гомеостаза и его биоактивационная коррекция по В.Макацу [1997, на украинском языке];  
– Основы биоактивационной медицины (открыта функционально-энергетическая системы биологических объектов) [2001, на украинском языке];  
– Функционально-энергетическая система биологических объектов (теория и ошибки китайской Чжень-цзю терапии) [2002, на украинском языке];  
– Функционально-энергетическая система человека и вегетативный гомеостаз (энергетическая матрица Живого) [2003, на украинском языке];  
– Энергоинформационная система ч��ыке];  
– Тайны китайской иглотерапии (ошибки, реальность, проблемы) [2009, на русском языке].


 


 


4. ВЫЕЗДНЫЕ ЦИКЛЫ ОБУЧЕНИЯ И СЕМИНАРЫ, ОРГАНИЗОВАННЫЕ ПРИГЛАШАЮЩЕЙ СТОРОНОЙ …  

W wydaniu 104, lipiec 2010 również

  1. SZTUKA MANIPULACJI

    Atrakcyjność zastępcza
  2. FRANCUSKIE INWESTYCE W POLSCE

    Na trzecim miejscu
  3. ZALECENIE KE

    Pracujcie dłużej!
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Lobbing w Polsce
  5. ZDROWIE DECYDENTA

    Energoinformacyjny system człowieka