Established 1999

ZDROWIE DECYDENTA

21 maj 2012

Zmagania z ośnieżonym kołnierzem - 21.05

Co robią nadgorliwi pacjenci? Nadgorliwi pacjenci stosują szampony przeciwłupieżowe zbyt intensywnie. „Jak już mam, to muszę go stosować”. Żeby szybciej zaczął działać, używają go codziennie, pozostawiają na skórze głowy dłużej, niż to zaleca producent. Dochodzi do przesuszenia skóry głowy, a kiedy jest ona przesuszona, zaczyna nadmiernie produkować łój. Mamy wtedy do czynienia z reaktywnym łojotokiem, czyli sami nasilamy tę chorobę, przesadzając w drugą stronę – mówi dr Dorota Bystrzanowska, dermatolog.

Z dr DOROTĄ BYSTRZANOWSKĄ


specjalistą dermatologiem


rozmawia Monika Iskandar


Pani doktor, porozmawiajmy o czymś, co dotyczy ogromnej rzeszy kobiet i mężczyzn. Mam na myśli łupież i łojotokowe zapalenie skóry. Czym właściwie jest łupież?


Możemy wyróżnić łupież suchy, czyli najprościej mówiąc, to te białe, małe kawałki, które widzimy na skórze i na odzieży. Powstaje on wtedy, kiedy dochodzi do zbyt szybkiej odnowy skóry. Normalnie skóra na ciele regeneruje się co około cztery tygodnie. Skóra głowy robi to częściej – co dwa tygodnie. Kiedy dzieje się to jeszcze szybciej, mamy do czynienia z łupieżem. Jeżeli łupież się skupia, tworzy grubsze, tłuste, żółtawe płatki przyklejające się do włosów i skóry głowy – mówimy o łupieżu tłustym. Najczęściej tym objawom towarzyszy podrażnienie i swędzenie skóry głowy. Wywołują je mikroskopijne drożdże z rodzaju Malassezia, które podczas pączkowania wywołują stan zapalny. W mechanizmie obronnym skóra nadmiernie się łuszczy.


Czy oba rodzaje łupieżu mają podobne przyczyny?


Przy łupieżu suchym nie mamy stanu zapalnego. Tutaj rola wspomnianych przed chwilą patogenów nie jest do końca wyjaśniona. Ma na to wpływ natomiast masa czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Na przykład używanie zbyt drażniących preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów. Wśród przyczyn można jeszcze wymienić zbyt częste mycie głowy drażniącymi preparatami, suszenie ich suszarkami, a także wszystkie te sytuacje, które wiążą się z większym poceniem się skóry głowy, czyli: korzystanie z sauny, solarium i przebywanie na słońcu,  noszenie nakryć głowy. Możemy mieć też pretensje do klimatyzacji – przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych bez wietrzenia. Olbrzymi wpływ mają na to również czynniki wewnętrzne. Każdy zauważy, że w sytuacji stresowej łupież się nasila. Ma na to wpływ także niewłaściwa dieta, zaburzenia hormonalne. Bardzo często dochodzi do błędnego koła: swędzenie i  podrażnienie skóry powoduje odruchowe drapanie, to z kolei intensywniejsze łuszczenie, a w rezultacie nasilone namnażanie się wspomnianych drożdży z rodzaju Malassezia.


Który z tych dwóch rodzajów łupieżu jest trudniejszy do wyleczenia?


Łojotokowe zapalenie skóry to przypadłość, która charakteryzuje się występowaniem zmian nie na tylko na skórze owłosionej głowy, ale też na skórze gładkiej, co sprawia, że skóra na czole i wokół włosów staje się podrażniona, czerwona i łuszcząca. To samo dzieje się między brwiami, w skrzydełkach nosa, a także w okolicach rynny łojotokowej przedniej i tylnej, czyli na dekolcie i na plecach. Jest to najgorszy typ łupieżu. Pacjenci mają zaczerwienioną skórę, podrażnioną – wygląda to źle, swędzi i stanowi ogromny problem psychiczny.


Jak wygląda skuteczne leczenie łupieżu? A może nie ma tu mowy o konieczności leczenia, bo sam minie?


Bardzo dużej grupie pomagają zwykłe szampony przeciwłupieżowe. Ale najlepiej, jeżeli są to preparaty sprawdzone, przebadane i bezpieczne, czyli takie, które można kupić w aptekach. Są skuteczne – wprawdzie nie zawsze i nie w stu procentach przypadków. Skuteczne są przez pewien czas. Pacjenci mówią, że kupili dany preparat, zaczęli go stosować i na początku byli bardzo zadowoleni z jego działania. Jednak po pewnym czasie aplikowania tego samego szamponu jego działanie przestaje być skuteczne, zdarza się nawet, że łupież nawraca. Wtedy najlepiej jest wypróbować preparat z innej grupy.


Jak działają preparaty przeciwłupieżowe?  


Hamują rozprzestrzenianie się drobnoustrojów wywołujących łupież, eliminują mikroorganizmy ze skóry głowy (dzięki środkom złuszczającym). Mają w swoim składzie zarówno środki działające keratolitycznie – należą do nich estry kwasu salicylowego, pirokton olaminy – jak również składniki przeciwgrzybicze. Takim znanym środkiem przeciwgrzybiczym, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, jest 1,5% roztwór cyklopiroksolaminy. Zaleca się jego stosowanie 2-3 razy w tygodniu w okresach zaostrzenia oraz raz na tydzień przez wiele miesięcy w profilaktyce nawrotu zmian. Ale przeciwgrzybiczo działa również dwuprocentowy ketokonazol, ekonazol, siarczek selenu, siarka, dziegcie, pirotynian cynku. To są substancje, które najczęściej znaleźć można w składzie szamponów przeciwłupieżowych.


I to wszystko, co możemy zrobić? Czy możemy jakoś wspomóc tego typu terapię?


Bardzo często nie wystarczy samo stosowanie tych szamponów, konieczna jest zmiana diety. Czyli ograniczenie tłustych i smażonych potraw, zredukowanie ilości spożywanego czerwonego mięsa. Pomaga też suplementacja, czyli stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu gamma-linolenowego i kwasu linolowego oraz witamin: B2 i PP.


Co robić, żeby łupież nie nawracał?


Nie zawsze się to nam udaje, bo w niektórych sytuacjach będzie on wracał zupełnie, jak mogłoby się wydawać, bez przyczyny. Przede wszystkim ważne jest unikanie mocno drażniących preparatów, przede wszystkim tych zawierających detergenty, oraz  zabiegów fryzjerskich, które mogą osłabić włosy. I suszenie suszarką, zwłaszcza codziennie i gorącym powietrzem, na pewno nie pomaga, powtarzam to po raz kolejny. Ważny jest zdrowy tryb życia, zbilansowana dieta, a także stosowanie łagodnych i dobrze przystosowanych do potrzeb skóry głowy preparatów pielęgnacyjnych.


Czego jeszcze unikać, a co zaobserwowała Pani w swojej praktyce lekarskiej?


Co robią nadgorliwi pacjenci? Nadgorliwi pacjenci stosują szampony przeciwłupieżowe zbyt intensywnie. „Jak już mam, to muszę go stosować”. Żeby szybciej zaczął działać, używają go codziennie, pozostawiają na skórze głowy dłużej, niż to zaleca producent. Dochodzi do przesuszenia skóry głowy, a kiedy jest ona przesuszona, zaczyna nadmiernie produkować łój. Mamy wtedy do czynienia z reaktywnym łojotokiem, czyli sami nasilamy tę chorobę, przesadzając w drugą stronę. Dochodzi do intensyfikacji łojotoku na skutek eliminacji sebum – wskutek nadmiernego przesuszenia skóry głowy i zbyt częstego stosowania substancji przeciwłojotokowych.


Jak często musimy stosować preparaty przeciwłupieżowe?


Szampony przeciwłupieżowe należy stosować dwa razy w tygodniu, nie częściej. A profilaktycznie, żeby zapobiec nawrotom, raz w tygodniu – to absolutnie wystarczająca częstotliwość. W pozostałe dni, jeżeli musimy myć głowę, bo czujemy taką potrzebę, stosujemy po prostu szampony przeznaczone do częstego mycia, najlepiej też kupowane w aptece.


Jakie jeszcze problemy – poza łupieżem – możemy mieć z owłosioną skórą głowy?


Kolejny problem dotyczy skóry wrażliwej. W zasadzie 50 procent kobiet zgłasza taki problem po zastosowaniu nieodpowiednich preparatów pielęgnacyjnych.


Czym się objawia problem wrażliwej skóry głowy?


Przede wszystkim ściągnięciem, swędzeniem, a nawet bólem w okolicy korzeni włosów,  przesuszeniem i bolesnością (nadwrażliwością) w dotyku. Możliwe jest także wystąpienie łupieżu i pojawienie się czerwonych plam na skórze. Oczywiście to podrażnienie może występować nie tylko na skórze głowy, ale także za uszami, na powiekach, w skrzydełkach nosa. Wśród przyczyn problemu wrażliwej skóry głowy znajduje się zanieczyszczenie środowiska, nadmierny stres, niewłaściwa pielęgnacja i dieta, intensywna stylizacja i używanie suszarki, chlorowana woda i nasłonecznienie, brak równowagi w produkcji łoju. Zanieczyszczenia osadzają się na włosach w postaci szkodliwych cząstek tworzących na powierzchni matową powłokę i – podobnie jak stres – wytwarzają wolne rodniki. Te substancje modyfikują strukturę skóry głowy i wywołują zmiany w cebulkach włosów. W rezultacie włosy tracą blask i wigor.


Jakich preparatów do pielęgnacji skóry wrażliwej powinniśmy szukać w drogeriach, a może aptekach?


Zdecydowanie najlepiej jest szukać w aptekach. W skutecznych preparatach do pielęgnacji skóry wrażliwej powinny się znaleźć woda termalna, emolienty, olejki – z kiełków pszenicy, słodkich migdałów, z jojoby, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, a także związki o działaniu nawilżającym.


Co możemy zrobić, żeby zlikwidować to podrażnienie oraz zapobiegać jego pojawianiu się w przyszłości?


Ważne jest, o czym już mówiłam, odstawienie detergentów i drażniących produktów – tym bardziej, jeżeli wiemy, że to właśnie one wywołały podrażnienie. Poza tym: stosowanie łagodnych środków myjących, preparatów łagodzących i nawilżających, zdrowa dieta oraz unikanie stresów. Ogromne znaczenie ma też ochrona przeciwsłoneczna. Są specjalne preparaty ochronne, swoiste ekrany do nakładania na skórę głowy, żeby nie była ona poddawana nadmiernemu nasłonecznieniu.


Czy Pani, jako lekarz spotykający się na co dzień z problemami skóry głowy, rekomenduje swoim pacjentom jakieś preparaty lecznicze?


Mogę polecić całą nową gamę preparatów Biovax Med®, inteligentnych dermo-kosmeceutyków firmy Laboratorium L’biotica. Są one dostępne tylko i wyłącznie w aptece. Skomponowano je tak, żeby pomóc w przypadku każdego problemu ze skórą głowy. Czyli mamy zestaw preparatów do kuracji nawilżająco-kojącej: balsam do ciała i dermoemulsję 2 w 1 do ciała i włosów. Oba produkty zawierają bezpieczne i niezbędne w tego typu preparatach składniki: przywracające i wzmacniające funkcje ochronne skóry, odbudowujące jej płaszcz lipidowy, kojące podrażnienia i regenerujące włosy. Wszystkie składniki mają za zadanie łagodzić podrażnienia i nawilżać skórę. Skład jest bardzo bogaty – warto się w niego dokładnie wczytać.
W skład linii przeznaczonej do włosów z łupieżem wchodzi aktywny żel i aktywny dermoszampon przeciwłupieżowy. Zawierają cyklopiroks, czyli związek o udowodnionym działaniu przeciwłupieżowym, i cały zestaw innych substancji o korzystnym działaniu na skórę. Skutecznie rozprawią się zarówno z łupieżem suchym, jak i tłustym, oczyszczają skórę z nadmiaru drobnoustrojów, przywracają jej naturalne funkcje ochronne – likwidują objawy łupieżu, hamują jego rozwój i zapobiegają nawrotom, regenerują włosy.


Co jest takiego szczególnego w preparatach Biovax Med?


Wszystkie te produkty zostały przebadane klinicznie pod względem tolerancji skóry. Badania były prowadzone bezpośrednio w miejscu zalecanego stosowania, czyli na owłosionej skórze głowy, włosach i ciele – co pozwoliło na obserwację faktycznego wpływu preparatu na wymagający leczenia obszar, w odróżnieniu od zwykle stosowanych w takiej sytuacji testów płatkowych. Mają też 5-gwiazdkowy certyfikat gwarancji bezpieczeństwa Original Excellent, nadawany przez niemiecki instytut badawczy Dermatest® Research Institute For Reliable Results w Münster.


Dziękuję za rozmowę.

W wydaniu nr 126, maj 2012 również

  1. GRECKI SZANTAŻ

    Kto zyska na tańszej ropie?
  2. POLSKA Z INDONEZJĄ

    Guru z Archipelagu - 24.05
  3. GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH

    400. debiut na NewConnect - 23.05
  4. PUBLIC RELATIONS

    IX PR Forum w Wiśle
  5. SOPOT 26-28.09.2012

    Europejskie Forum Nowych Idei
  6. KONFERENCJA W WARSZAWIE

    Rosja w dziurze - 21.05
  7. ZDROWIE DECYDENTA

    Zmagania z ośnieżonym kołnierzem - 21.05
  8. ŚNIADANIE W IMR

    Dwie twarze kobiecości
  9. INWESTOWANIE W KRYZYSIE

    Co mówi ulica? - 17.05
  10. IMR ADVERTISING BY PR

    Nowe nutrikosmetyki Colfarmu
  11. LEKTURY DECYDENTA

    Spóźnione "Millennium" - 13.05
  12. HISTORIA POLSKIEGO LOBBINGU W UE

    Batalia truskawkowa- 12.05
  13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Lobbing w UE - 12.05
  14. FACEBOOK NA GIEŁDZIE

    Skąd taka olbrzymia wartość? - 9.05
  15. SENAT RP ZABIJA PRASĘ

    Czy jesteśmy czwartą władzą? - 8.05
  16. FRANCUZI WYBIERALI PREZYDENTA

    Komu zaszkodzi zwycięstwo Hollande`a? - 6.05
  17. ŻEGNAJ SZKOŁO!

    Kaganiec oświaty
  18. SIŁA POLITYKI

    Jak Chruszczow - 31.05
  19. I CO TERAZ?

    Blamaż w Białym Domu - 30.05
  20. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Czwartek, 31.05 – Co ty wiesz o...?
  21. POLAK SIĘ LENI

    Fakty i mity - 2.05
  22. SZTUKA MANIPULACJI

    Katalog naciągaczy - 2.05