Established 1999

WYCZYTYWACZ

6 października 2017

Poszukiwanie noblisty

W dniu ogłoszenia nazwiska laureata Nagrody Literackiej Nobla WYCZYTYWACZ udał się na poszukiwanie jakiegokolwiek dzieła Kazuo Ishigury, jako że WYCZYTYWACZ nie jest aż tak zagorzałym wyczytywaczem światowej literatury, żeby być w niej au courant, aczkolwiek czyta codziennie wartościowe produkcje, ale też takie, które nie wymagają szczególnego wysiłku intelektualnego, jak – nie przymierzając ostatnio – „Przyjaźń absolutna” Johna le Carre.

Kazuo Ishiguro

Jako się rzekło, WYCZYTYWACZ udał się do Empiku w Arkadii i zagadnął młodą ekspedientkę o jakiekolwiek dzieło absolutnie świeżego noblisty. Zrobiwszy olbrzymie oczy na owe zapytanie, pani-dziewczyna wspomogła się komputerem i orzekła, iż jest jedna książka Ishiguro – „Okruchy dnia”. WYCZYTYWACZ widział film, więc uciueszył się, że doczyta literalnie wartość dzieła. Pani-dziewczyna udała się z WYCZYTYWACZEM do półek książkowych (dodam, że w znakomicie zrewitalizowanym i powiększonym salonie), gdzie okazało się, że komputer kłamie – „Okruchów dnia” na półce nie było, a powinny stać. Niezrażony WYCZYTYWACZ udał się do pobliskiej (w tejże Arkadii) księgarni Matras, gdzie pani za ladą od razu wiedziała, że żadnego dzieła noblisty nie posiadają. Tym razem, już zrażony niepowodzeniem zakupowym, WYCZYTYWACZ postanowił poczekaż, aż wydawnictwo Albatros na gwałt wznowi wszystkie powieści Kazuo Ichiguro, tegorocznego Mistrza Pióra.

I w tym momencie przypomniało się WYCZYTYWACZOWI, kiedy Czesław Miłosz w 1980 roku otrzymał literackiego Nobla, to rządząca jeszcze w „Solidarnościowym” amoku komuna (vide Jerzy Urban) na chybcika usiłowała dezawuować osiągnięcia i osobę zakazanego Miłosza. Nikt bowiem, oprócz wąskiego grona wyczytywaczy, nie znał niepublikowanyuch w PRL-u wierszy i dzieł naszego rodaka. A dzisiaj akolici PiS-u nie mogą strawić, że Miłosz został pochowany na Skałce. Oto, taki chcichot historii.

W wydaniu nr 191, październik 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy na konferencję
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Układ Warszawski Dyktatorów
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Referenda: to jeszcze nie koniec
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ukrywana tajemnica narodowa
 6. WYCZYTYWACZ

  Poszukiwanie noblisty
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zgasła gwiazda
 8. WIATR OD MORZA

  Fiut polski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Legiony uciekają z Brytanii
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł przewiewny
 11. LEKCJA HISTORII

  11 listopada
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktator, partia, społeczeństwo, "patrioci"