Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

16 listopad 2017

Szyfr międzypokoleniowy

Jest to druga książka z cyklu „Pożeracze książek”, w której bohaterami pozytywnymi jest gromadka inteligentnych nastolatków, a bohaterem negatywnym występujący już od pierwszej strony książki, pewien psucz-mściciel, bo chyba nie jest to terrorysta.

Owi inteligentni nastolatkowie to właśnie „pożeracze książek”, którzy na podstawie dość enigmatycznych wskazówek w Internecie, szukają książek, ukrytych w różnych miejscach w San Francisco.  Podczas takiej zabawy nasi bohaterowie odnaleźli rękopis nieznanego wcześniej opowiadania Edgara Allana Poego. Na ich cześć miłośnicy książek wydali przyjęcie, które zgromadziło „łowców książek”, ich, rodziny i przyjaciół.

Od momentu owego przyjęcia akcja tej doskonale zarysowanej powieści toczy się wokół poszukiwań i złamania tytułowego złotego szyfru, który ma wskazać miejsce położenia wielkiego złotego skarbu. Zresztą, przez cały czas, młodzi ludzie posługują się w komunikacji między sobą różnymi szyframi, odsłaniając przed czytelnikami arkana kryptografii.

Poszukiwanie złotego szyfru odbywa się w głębokiej tajemnicy; to doskonała wskazówka dla dorosłych, w tym rodziców, jak nastolatkowie potrafią chronić swoją prywatność i dochować sekretów, mimo włączania w akcję poszukiwań coraz to nowych osób. Autorka osadza szyfr i skarb w czasach historycznych, kiedy San Francisco było punktem zbornym dla poszukiwaczy złota, w tym dla przybyłych do Kalifornii Chińczyków. Jest to dość ważny element akcji: chińskie pismo pomaga młodym ludziom w złamaniu szyfru, którego nie udało się złamać przez ponad 100 lat!

A przy okazji poszukiwań, w książce jest wiele interesujących odniesień do powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”, między innymi, znajdujemy wyjaśnienia, skąd Twain znał Tomka.

Ale najbardziej uderzające są zapisy o wspaniałej fantazji młodych ludzi, o ich determinacji w poszukiwaniach, wreszcie o ich codziennych problemach rodzinnych i szkolnych.

Oczywiście, szyfr zostaje złamany, a skarb odnaleziony. Nie wypada ujawniać, kim był ów psucz-mściciel, który wzniecał pożary i organizował wybuchy w różnych punktach miasta. Zupełnie niespodziewane rozwiązanie, po łańcuchu podejrzeń, jakie padają w książce na różne osoby.

A jakie wnioski płyną z książki? Po pierwsze, warto czytać, a po drugie, jaka młodzież obecnie jest bystra i pilna.Tę książkę powinni przeczytać i starsi, i młodsi czytelnicy. Warta jest tego!

Jacek Potocki

Jennifer Chambliss Bertman. „Złoty szyfr”. Z cyklu „Pożeracze książek”. Tłum. Małgorzata Glasenapp. Wyd. „Wilga”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 192, listopad 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Skuteczna praca nad angielskim
 2. SALON PRASOWY IMR

  Śniadanie diabetyka
 3. JEST PROBLEM:

  Młodzi ludzie nie garną się do pracy
 4. ARTYSTYCZNE PEREGRYNACJE

  Z Wenecji do Bogoty
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ostatnia powieść Borszewicza
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Szyfr międzypokoleniowy
 7. ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY

  Czy choroba ma płeć?
 8. E-COMMERCE

  Bezpieczeństwo wirtualnych portfeli
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Język w obrazkach
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dzień Niepodległości
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Chiny: ciemna strona rozwoju
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pasje Polańskiego
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Żelazna Dama Ameryki
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Kiełbie we łbie
 15. WIATR OD MORZA

  Elbląska restauracja czyli degrengolada
 16. ISLAM A SPRAWA POLSKA

  Dziś Chrystus ma twarz uchodźcy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska: demony przeszłości