Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

16 listopad 2018

Książeczka dla wszystkich

Jan Brzechwa zasłynął jako autor wierszyków i wierszowanych bajeczek dla dzieci. Ta książka, napisana prozą w czasie II wojny światowej, dla małych dzieci jest zbyt poważna.

Jej odbiorcami mogą być dzieci starsze, które wprawdzie lubią bajki i baśnie, ale już potrafią odróżnić fantazję od rzeczywistości. Ta umiejętność, przychodząca z wiekiem, jest w tym przypadku ważna, gdyż bezkrytyczne przyjęcie wszelkich rozwiązań z książki jest niewskazane, a nawet nie bardzo bezpieczne, jak choćby wkładanie czarodziejskiej pompki do ucha.

Książeczka jest urocza; plastyczne opisy sytuacji i postaci świadczą o wielkim talencie autora. Idea powiązania różnych bajek, sąsiadujących z Akademią, jest przeurocza i umożliwia czytelnikowi przypomnienie sobie znanych powszechnie bajek z wczesnego dzieciństwa. Słownictwo, używane przez autora, to słownictwo grzeczne, znane przez dobrych ludzi. Bajka nakazuje bowiem dobroć, a niedobrzy jej bohaterowie, jak choćby niesforna, a nawet zła lalka Alojzy, marnie kończą. Podobnie, jak wskazani w książce, prześladowcy zwierzątek.

„Akademia Pana Kleksa” zawiera bardzo interesującą opowieść o królewiczu Mateuszu, przemienionego w szpaka. Koniec tej opowieści pomyślny, choć wiąże się on z niezbyt pomyślnym zakończeniem bajeczki.

Autor akcentuje w tej opowieści mądrość mędrców chińskich, co dzisiaj, głównie z przyczyn politycznych, nieczęsto się zdarza, poza niewielkim gronem sinologów.

Poza frapującą akcją, bajka ma szereg walorów dydaktycznych: uczy dzieci wspomnianej wyżej dobroci, umiłowania pracy i kierowania się w życiu zasadą uczciwości.

Na uwagę zasługują kolorowe, bardzo ładne ilustracje Doroty Prończuk. Są one dość realistyczne, co nie jest przecież tak powszechne w wydawnictwach, nastawionych na nowoczesną abstrakcję. Czytając tę książkę, czytelnik się ich na pewno nie wystraszy; raczej obejrzy je z zainteresowaniem i z przyjemnością.

Bajkę tę z przyjemnością przeczytają zarówno starsze dzieci, jak i dorośli, którzy przypomną sobie doznania z tej wspaniałej lektury z dzieciństwa.

                                                                                              Jacek Potocki

Jan Brzechwa. „Akademia pana Kleksa”. Ilustracje: Dorota Prończuk. Wydawnictwo „Wilga”, „Seria z niezapominajką”, Warszawa 2018

W wydaniu nr 204, listopad 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. NIEPODLEGŁOŚĆ A SPRAWA POLSKA

    Narodowa obojętność
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zbrodnie w okupowanym Lwowie
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Sadystki w habitach
  4. WSPÓLNE CZYTANIE

    Książeczka dla wszystkich
  5. CZARNE OWCE EUROPY

    Włochy, Turcja, Rumunia
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Talent w genach
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Rocznica
  8. WIATR OD MORZA

    21 lat niepodległości
  9. LEKTURY DECYDENTA

    Wspomnienia z przedwojennego Wilna
  10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Honor jako suma cnót i przymiotów
  11. DECYDENT POLIGLOTA

    Nowoczesny przekaz w biznesie
  12. WIATR OD MORZA

    Wykopki buraków
  13. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Ograbianie narodu