Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

15 czerwiec 2018

Książka, do której warto wrócić

Napisaną na początku ubiegłego wieku powieść przeczytało wiele pokoleń przedstawicieli obojga płci na całym świecie. Jest to powieść wiecznie żywa, której akcja rozgrywa się w Kanadzie.

Historia małej, rudowłosej dziewczynki, wziętej z sierocińca przez starsze, bezdzietne rodzeństwo, Marylę i Mateusza, którzy mieli zamiar wziąć chłopca, by im pomagał w prowadzeniu gospodarstwa, to panorama dobra i surowości, dobro to skrywającej.

Z jednej strony czytelnik śledzi losy romantycznej, wrażliwej dziewczynki, z drugiej biegunowo odmiennego od niej i od siebie, owego rodzeństwa.

Ania Shirley jest chwilami może zbyt gadatliwa i zbyt szczera, co może razić surową Marylę Cuthbert, wychowanej w duchu protestanckiej, surowej i bezkompromisowej religijności. Ania wnosi do domu starszych ludzi pogodę ducha i świeżość, a jej zachowanie do pewnego stopnia nawet burzy purytańskie, plotkarsko wszystko kontrolujące zwyczaje małego, kanadyjskiego miasteczka. Ania Shirley doprowadza nawet do powolnej zmiany bezkompromisowej Maryli, która jest szczęśliwa, że w jej domu pojawiła się rezolutna dziewczynka. Nie mówiąc o Mateuszu, który od samego początku jest Ani sojusznikiem.

Zmagania szkolne Ani, grono jej przyjaciółek i przeciwniczek, starcia z chłopcami. No i szkolne sukcesy. W tle przewija się gromadka mieszkańców miasteczka: ciekawe charaktery i zachowania. Miejscowe autorytety i pseudoautorytety. I ciężka praca na roli kanadyjskich rolników, czyli farmerów.

Książka przedstawia nie tylko ludzi, ale i stosunki społeczne w Kanadzie. Rodzić się może pytanie, jak się ma w tym wszystkim człowiek: czy może być niepoprawnym optymistą i romantykiem jak Ania Shirley, czy też jest dobrym, łatwowiernym przeciętniakiem, jak Mateusz, który umiera w szoku, po stracie oszczędności w wyniku bankructwa banku, prowadzonego przez przyjaciela rodziny.

Książka ta nie tylko otwiera oczy na przypadki przyjaźni i dobroci, również zawiera ona mistrzowskie opisy kanadyjskiej przyrody w różnych porach roku, które przybliżają polskiemu czytelnikowi ten daleki, piękny kraj. Trzeba do tej książki po latach wrócić, a może nawet warto ją przeczytać razem z narybkiem?

Jacek Potocki

Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tłum.  Ewa Łozińska-Małkiewicz. Wydawnictwo „Wilga”, Warszawa, b.r.w.

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
  2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Zdobyć unikalny brylant
  3. LEKTURY DECYDENTA

    Obóz w Auschwitz z bliska
  4. GRECKA TRAGEDIA

    Nie widać końca długów
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Czy można pokonać PiS?
  6. WSPÓLNE CZYTANIE

    Książka, do której warto wrócić
  7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Znaki zapytania
  8. A PROPOS...

    ...spotkania Trumpa z Kimem
  9. POLESIE LUBELSKIE

    Magiczna Kraina Rumianku
  10. LEKTURY DECYDENTA

    O naszej aktualnej rzeczywistości
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dwulicowi manipulanci
  12. WSPÓLNE CZYTANIE

    Podróż przyszłości
  13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

    Rocznica 4. czerwca
  14. LEKTURY DECYDENTA

    Bałtycki tygrys
  15. WIATR OD MORZA

    Eksperyment
  16. DECYDENT POLIGLOTA

    Metodologia Dagmary Świdy
  17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mętny mandat mętnej władzy
  18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Czy to się dzieje?