Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

15/06/2018

Książka, do której warto wrócić

Napisaną na początku ubiegłego wieku powieść przeczytało wiele pokoleń przedstawicieli obojga płci na całym świecie. Jest to powieść wiecznie żywa, której akcja rozgrywa się w Kanadzie.

Historia małej, rudowłosej dziewczynki, wziętej z sierocińca przez starsze, bezdzietne rodzeństwo, Marylę i Mateusza, którzy mieli zamiar wziąć chłopca, by im pomagał w prowadzeniu gospodarstwa, to panorama dobra i surowości, dobro to skrywającej.

Z jednej strony czytelnik śledzi losy romantycznej, wrażliwej dziewczynki, z drugiej biegunowo odmiennego od niej i od siebie, owego rodzeństwa.

Ania Shirley jest chwilami może zbyt gadatliwa i zbyt szczera, co może razić surową Marylę Cuthbert, wychowanej w duchu protestanckiej, surowej i bezkompromisowej religijności. Ania wnosi do domu starszych ludzi pogodę ducha i świeżość, a jej zachowanie do pewnego stopnia nawet burzy purytańskie, plotkarsko wszystko kontrolujące zwyczaje małego, kanadyjskiego miasteczka. Ania Shirley doprowadza nawet do powolnej zmiany bezkompromisowej Maryli, która jest szczęśliwa, że w jej domu pojawiła się rezolutna dziewczynka. Nie mówiąc o Mateuszu, który od samego początku jest Ani sojusznikiem.

Zmagania szkolne Ani, grono jej przyjaciółek i przeciwniczek, starcia z chłopcami. No i szkolne sukcesy. W tle przewija się gromadka mieszkańców miasteczka: ciekawe charaktery i zachowania. Miejscowe autorytety i pseudoautorytety. I ciężka praca na roli kanadyjskich rolników, czyli farmerów.

Książka przedstawia nie tylko ludzi, ale i stosunki społeczne w Kanadzie. Rodzić się może pytanie, jak się ma w tym wszystkim człowiek: czy może być niepoprawnym optymistą i romantykiem jak Ania Shirley, czy też jest dobrym, łatwowiernym przeciętniakiem, jak Mateusz, który umiera w szoku, po stracie oszczędności w wyniku bankructwa banku, prowadzonego przez przyjaciela rodziny.

Książka ta nie tylko otwiera oczy na przypadki przyjaźni i dobroci, również zawiera ona mistrzowskie opisy kanadyjskiej przyrody w różnych porach roku, które przybliżają polskiemu czytelnikowi ten daleki, piękny kraj. Trzeba do tej książki po latach wrócić, a może nawet warto ją przeczytać razem z narybkiem?

Jacek Potocki

Lucy Maud Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tłum.  Ewa Łozińska-Małkiewicz. Wydawnictwo „Wilga”, Warszawa, b.r.w.

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdobyć unikalny brylant
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Obóz w Auschwitz z bliska
 4. GRECKA TRAGEDIA

  Nie widać końca długów
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy można pokonać PiS?
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książka, do której warto wrócić
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Znaki zapytania
 8. A PROPOS...

  ...spotkania Trumpa z Kimem
 9. POLESIE LUBELSKIE

  Magiczna Kraina Rumianku
 10. LEKTURY DECYDENTA

  O naszej aktualnej rzeczywistości
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwulicowi manipulanci
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Podróż przyszłości
 13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

  Rocznica 4. czerwca
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Bałtycki tygrys
 15. WIATR OD MORZA

  Eksperyment
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Metodologia Dagmary Świdy
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętny mandat mętnej władzy
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Czy to się dzieje?