Established 1999

WSPÓLNE CZYTANIE

6 czerwca 2018

Podróż przyszłości

Bohater tej fantastycznej powieści, Toma Kinsky, ma 17 lat. Z ojcem, ma wybrać się na wymarzone wakacje w kosmos.

Powiązany z wojskiem ojciec, który jest ekspertem do spraw ciemnej materii jednak nie może w zaplanowanym czasie wyrwać się z pracy z powodu zaginięcia pewnej cząstki materii, zwanej „Dziwadełkiem”, która ma skłonność do usamodzielniania się.  Toma poleci więc w kosmos sam, na statku kosmicznym, kierowanym przez omanoid zwany P.S.O.T-em, czyli sztuczną inteligencję o kształcie kuli, skonstruowaną przez ojca.

Należy nadmienić, że Toma jest niesubordynowany, kłótliwy i nieustannie pakuje się we wszelkiego rodzaju kłopoty. Tym razem też tak będzie, więc podróż Tomy w kosmos będzie dla czytelników niezwykle atrakcyjna i pełna niespodzianek, chociaż nie jeden raz P.S.O.T. ochroni go przed kłopotami, udzielając dobrych rad.  Przede wszystkim będzie to podróż inna, niż znane nam podróże ziemskie. Autor dysponuje nieprawdopodobną wyobraźnią, której efekty nieustannie intrygują czytelnika: pozaziemskie galaktyki, ich mieszkańcy.

Podróżnicy napotkali dryfujący statek kosmiczny z oznaczeniami dyplomatycznymi, uratowali pasażerkę Nashirę, obywatelkę planety Triangle. Przyjaźń, a może i osobnicza chemia między Tomą a Nashirą, życie na różnych planetach i zwyczaje mieszkańców to duże atrakcje powieści. Z drugiej strony, w pewnym momencie, autor określa Nashirę jako hermafrodytę, czyli chemia niekoniecznie gra tu jakąś rolę. Poza tym, Nashira ma przez cały czas akcji powieści niezmienny metabolizm, czyli jest jakby Śpiącą Królewną, pozbawioną reakcji.

Równolegle autor prezentuje prace zespołu kryzysowego, polującego na „Dziwadełko”; do zespołu dochodzą wieści, że Toma uratował Nashirę, córkę ambasadora planety Triangle na Ziemi. Zatem w zarodku zostaje zażegnany groźny konflikt dyplomatyczny, a być może nawet i ewentualna wojna z pozaziemską cywilizacją.

Chociaż ludzkości nadal zagrażają obce jej kulturowo i biologicznie formy życia, np. w postaci ślimaków. Może „Dziwadełko” powstrzyma ich inwazję? Przecież może wessać te formy w efekcie zwykłego zbliżenia; wystarczy „Dziwadełku” nie przeszkadzać. Interesująco wygląda wielogatunkowe, galaktyczne Zoo na planecie Hevelius, w którym jest również tunel dla gatunków proziemskich, a funkcjonuje także gra hazardowa z kosmicznymi gangsterami.

Wreszcie, zespół antykryzysowy i poszukiwania „Dziwadełka”, które się bardzo rozrosło, wsysając kolejne obiekty i formy życia. Zostało ono zatrzymane oraz zniszczone, a Nashira została przekazana bezpiecznie swoim władzom. Przypomniano narodziny Tomy i ujawniono niektóre „przykre tajemnice rodzinne”. A na zupełny koniec autor zostawił ofertę współpracy dla Tomy ze strony kontrwywiadu oraz życzenie Toma, by kontynuować działalność P.S.O.T.-a.

Nurtowało mnie przez cały czas pytanie: kim jest Raphael Klyme? Czy przypadkiem nie jest to znany pisarz Rafał Klimczak, którego wspaniała wyobraźnia i doskonale pióro ożywiają tę powieść od początku do końca, czyniąc ją atrakcyjną zarówno dla starszych jak i dla młodszych czytelników?

                                                                                                 Jacek Potocki

Raphael Klyme, „Toma i P.S.O.T. Omanoid”. Wydawnictwo „Skrzat”, Kraków 2018

W wydaniu nr 199, czerwiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  O co walczył polski żołnierz na Wschodzie
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zdobyć unikalny brylant
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Obóz w Auschwitz z bliska
 4. GRECKA TRAGEDIA

  Nie widać końca długów
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy można pokonać PiS?
 6. WSPÓLNE CZYTANIE

  Książka, do której warto wrócić
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Znaki zapytania
 8. A PROPOS...

  ...spotkania Trumpa z Kimem
 9. POLESIE LUBELSKIE

  Magiczna Kraina Rumianku
 10. LEKTURY DECYDENTA

  O naszej aktualnej rzeczywistości
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwulicowi manipulanci
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Podróż przyszłości
 13. SPOJRZENIE Z OKSFORDU

  Rocznica 4. czerwca
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Bałtycki tygrys
 15. WIATR OD MORZA

  Eksperyment
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Metodologia Dagmary Świdy
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętny mandat mętnej władzy
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Czy to się dzieje?