Established 1999

WOJSKO Z ODSIECZĄ KULTURZE NARODOWEJ

6 grudzień 2010

Nowy most do zamku w Oporowie

Zamek w Oporowie – unikatowy, położony na wyspie średniowieczny zabytek, siedziba Muzeum – doczekał się, po czterech latach starań, nowego mostu na fosie. Dotychczasowa przeprawa, która powstała w 1977 r., była już mocno zniszczona. Czas jej eksploatacji wygasał z końcem 2010 roku, a Muzeum groziło bezterminowe zamknięcie dla zwiedzających.

Projekt nowego mostu powstał w 2006 r. i zakładał użycie impregnowanej ciśnieniowo dębiny jako budulca, a swoją formą nawiązywał do zachowanych XIX-wiecznych przekazów ikonograficznych.


Przez kilka lat poszukiwano źródeł finansowania tej nietypowej inwestycji. Najbardziej naturalnym partnerem wydawał się być minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłaszający corocznie programy operacyjne.


Niestety, programy te są dedykowane głównie obiektom wpisanym do rejestru zabytków i nie przewidują nietypowych sytuacji. Bo choć most położony jest na terenie wpisanym do rejestru i stanowi jedyną drogę komunikacyjną do obiektu wpisanego do tegoż rejestru, sam budowlą zabytkową nie jest.


W obliczu groźby zawalenia się mostu oraz zamknięcia Muzeum o ponad 60-letniej tradycji, a także braku wystarczających środków finansowych, swoją pomoc zaoferowało wojsko.


Za zgodą ministra obrony narodowej, na polecenie dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego rozbiórki starego i budowy nowego mostu dokonało 17 żołnierzy 2. Inowrocławskiego Pułku Komunikacyjnego im gen. Jakuba Jasińskiego, w ramach ćwiczeń. Prace trwały jedynie 38 dni, a kunszt budowniczych można podziwiać od 5 listopada.


         Przebieg zdarzeń i szczęśliwe zakończenie inwestycji właściwie w „ostatniej chwili”  potwierdzają tezę wybitnego znawcy architektury obronnej prof. Leszka Kajzera, który zaliczył oporowska budowlę do „zamków szczęśliwych”.


         Zamek w Oporowie należy do grupy najcenniejszych oraz najlepiej zachowanych średniowiecznych rezydencji obronnych w Polsce, ale i najbardziej niedoinwestowanych. W ciągu wieków uniknął zarówno zniszczeń, jak i zniekształcających przebudów.
         Miejmy nadzieję, że szczęście nadal będzie mu sprzyjać, a inwestycja mostowa zapoczątkuje niezbędne i pilne do wykonania prace konserwatorskie w całym zespole zamkowo-parkowym w Oporowie.


Anna Majewska-Rau


Dyrektor Muzeum – Zamku w Oporowie

W wydaniu 109, grudzień 2010 również

  1. RYNEK SPOŻYWCZY W POLSCE

    Nieustanny wzrost
  2. MOBILNY INTERNET 50+

    Nowe media dla starszych użytkowników
  3. POLSKA GOSPODARKA

    PKB wzrośnie o 3,8%
  4. IMR ADVERTISING BY PR

    Gotowe na Sylwestra
  5. EUROPOSEŁ JAN OLBRYCHT

    Wzmacniajmy politykę spójności
  6. POLSKIE WYDAWNICTWO EKONOMICZNE

    "Marketing sensoryczny"
  7. RENEWABLE ENERGY PRODUCTION

    The Shining Star in Emerging Europe`s M&A
  8. OBRAZ POLSKIEGO DZIENNIKARSTWA 2010

    Pan z telewizji bez poczucia misji
  9. ZDROWIE DECYDENTA

    Naturalne metody leczenia
  10. RAPORT PKPP LEWIATAN

    Szpitale brudniejsze niż obory?
  11. WOJSKO Z ODSIECZĄ KULTURZE NARODOWEJ

    Nowy most do zamku w Oporowie
  12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    "Opowiadania kołymskie"
  13. POLAK MAŁY

    Europejczyk, snob czy kmiot?
  14. BADANIE DYSKRYMINACJI GRUP MNIEJSZOŚCIOWYCH

    Czy różni znaczy nierówni?
  15. RYNEK OTC W EUROPIE ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

    12 mld euro w tym roku
  16. PIENIĄDZE W WINIE

    35 proc. w miesiąc
  17. SZTUKA MANIPULACJI

    Sprzedajność