Established 1999

WINO BORDEAUX 2012

2 maja 2013

Pić czy inwestować? - 2.05

Rusza sprzedaż bordoskiego rocznika 2012. Wieści z winnic są pilnie śledzone przez dystrybutorów, miłośników wina oraz inwestorów. Ci ostatni widzą w tym trunku szansę na wysokie zyski. Właśnie rozpoczyna się sprzedaż bordoskiego rocznika 2012 w formie en primeur, czyli leżakującego jeszcze w beczkach, na dwa lata przed jego zabutelkowaniem.

W takim wariancie właściciele winnicy zostają zobowiązani do dostarczenia określonej liczby skrzynek danego trunku, po tym jak wino znajdzie się już w butelkach. Dlaczego warto zapoznać się z technicznymi szczegółami obrotu bordoskim winem? Ponieważ jego zakup w formie en primeur to zwykle dobra inwestycja.


Jakość i cena


Przed rozpoczęciem sprzedaży wina w formie en primeur na temat jego jakości wypowiadają się krytycy. Najbardziej opiniotwórczy z nich to Robert Parker, James Suckling czy Jancis Robinson. Dzięki nim już w tej chwili możemy powiedzieć, że zapowiada się rocznik lepszy niż 2011, a jednocześnie poziom cen wielu trunków będzie niższy niż w roku ubiegłym.


Najczęściej przywoływanym przykładem wśród topowych bordoskich win w tym zakresie jest Mouton Rothschild 2012. Przez Jamesa Sucklinga zostało ono ocenione na 94-95 punktów na 100 możliwych, czyli dokładnie tak samo, jak Mouton Rothschild 2011. Jednak rocznik 2012 wejdzie na rynek w cenie o ponad jedną trzecią niższej od swego poprzednika. To nie jedyny taki przykład. Podobnie jest w przypadku Margaux 2012, które mimo podobnych ocen pojawi się w sprzedaży również o ponad jedną trzecią taniej. Lafite Rothschild 2012 z kolei będzie tańsze o 21 proc., Pavillon Rouge o 12 proc., a Duhart Milon o 7 proc.


Wszystkie wspomniane powyżej wina są najtańszymi dostępnymi obecnie trunkami z danego chateau oraz najtańszymi w formie en primeur od 2008 r. Przeceny pojawiają się praktycznie we wszystkich winnicach i jak do tej pory tylko właściciele Angelusa i Pavie zdecydowali się wypuścić najnowszy rocznik w cenie wyższej niż w roku ubiegłym. Jak obecną sytuację komentują brokerzy winni i producenci?


Chcemy, by to był najbardziej dostępny cenowo rocznik Lafite na rynku. – mówi Christophe Salin, Dyrektor Zarządzający Domaines Barons de Rothschild. – Cena jest znakomita i nie będziemy mieli problemów ze sprzedażą – komentuje decyzję Salina Gary Boom z Bordeaux Index. – Cena nie jest problemem. Problemem jest natomiast dostępność towaru. Cena spadła o 20 proc., a Carruades jest aż o 40 proc. mniej niż w ubiegłym roku. – dodaje Gary Boom. Jeśli weźmiemy pod uwagę dobre oceny krytyków, to otrzymujemy rocznik o wyjątkowo korzystnej – w przypadku większości win – relacji jakości do ceny. To dobra wiadomość dla inwestorów.


Podaż i popyt


Potencjał inwestycyjny tego rocznika wspiera również fakt, że szybko uzyska on pełnię swoich walorów oraz prędko zacznie trafiać do kieliszków. Dlaczego to jest tak ważne? Ponieważ liczba butelek wypuszczonych w każdym roczniku jest w naturalny sposób ograniczona, a z każdą wypitą butelką bezpowrotnie znika część towaru dostępnego na rynku. Mniejsza dostępność przekłada się z kolei na wyższą cenę.


Pamiętać przy tym należy, że wina z rocznika 2012 będzie mniej niż zwykle, z powodu upałów z jakimi mierzyli się winiarze. Dzięki połączeniu niskiej ceny, mniejszej podaży, dobrej jakości oraz tego, że wina z rocznika 2012 będą szybciej gotowe do picia, możemy powiedzieć , że w Bordeaux mamy do czynienia z inwestycyjną okazją.


Dodatkowo kupując rocznik 2012 w formie en primeur, czyli jeszcze w beczce, nabywamy najlepsze bordoskie wina na samym początku wzrostu ich wartości, na dwa lata przed pojawieniem się na rynku konsumenckim. To najlepszy sposób, żeby wykorzystać jego potencjał inwestycyjny – mówi Paweł Morozowicz, Zarządzający Portfelami Alkoholi Inwestycyjnych w Wealth Solutions.


www.wealth.pl

W wydaniu nr 138, maj 2013 również

 1. POLSCY ZAPOMNIANI NOBLIŚCI

  Dlaczego o nich się nie mówi? - 26.05
 2. PARADOKS EASTERLINA

  Przełom w definicji szczęścia - 23.05
 3. IMR ADVERTISING BY PR

  Bieluch Media Tour
 4. KRONIKA BYWALCA

  Hołd bohaterom - 21.05
 5. KORZYSTANIE Z E-BOOKÓW

  Czy możemy je drukować, kopiować, pożyczać - 21.05
 6. OBALANIE MITÓW

  Czym naprawdę jest Public Relations - 20.05
 7. REKORDOWA AUKCJA W SOTHEBY`S

  "Domplatz, Mailand" za 37,1 mln USD - 17.05
 8. POLSKA W EUROLANDZIE

  Pięć lat bezczynności - 15.05
 9. NIE TAKI PROSTY BIZNES

  Zyski z posiadania nieruchomości - 9.05
 10. SMAKI DEGUSTATORÓW

  To jest dobre
 11. NA WSCHODNIM SZLAKU

  Odkrywanie kontrastów - 6.05
 12. KUPIĆ I CZYTAĆ

  "Tygodnik Powszechny" nr 21 - 22.05
 13. KATASTROFY LOTNICZE

  Paradoksalne błędy pilotów - 3.05
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Poloneza czas kończyć - 2.05
 15. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnica Całunu Turyńskiego odkryta - 22.05
 16. WINO BORDEAUX 2012

  Pić czy inwestować? - 2.05
 17. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 31.05 – W białych rękawiczkach
 18. SZTUKA MANIPULACJI

  Rodzaje wymówek - 2.05
 19. SIŁA POLITYKI

  Cel łez - 31.05
 20. I CO TERAZ?

  Czytajmy poetów, ale zanim..., a nie gdy... 22.05
 21. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Ojciec nowoczesnego Azerbejdżanu - 18.05
 22. ŁUPKI I POLITYKA

  Emocje i nadzieje w Polsce - 2.05