Established 1999

WIEŚCI Z AUGUSTOVII

19 listopada 2014

Zajączki górą! - 18.11

W królestwie Żubrystanu źle się dzieje, bowiem rozproszyły się zwierzątka nie mające wspólnego celu, tocząc wojny wszelakie, ujawniając afery.

Aż król Żubr zaapelował do ukrytej weń mądrości, by w małych swoich królestwach jednoczyły się dla dobra ogółu zwierzaków, mając  na względzie zdrowe, czyste i przyjazne środowisko.


W leśnej krainie Augustovia od lat Popędliwi wojują z Piskliwymi, prześcigając się w różnych niedorzecznych i złych dla ogółu decyzjach. Popędliwe wilki, płaszczki i chimery poobsadzały na wygrzanych stołkach swoich pobratymców, pociotków i wszelkiej maści krewnych bliskich i dalekich.


Piskliwi mają podobnie i tkają pajęczynę z moherowej włóczki, wspierani przez rudobrodego farbowanego lisa, ważniaka z Żubrystanu, a mały borsuk zaciera niekoniecznie czyste łapki.


W obu tych zbiorach nie brakuje jastrzębi, sępów, hien, kruków i skunksów, przewagę jednak stanowią cietrzewie, nastroszone pawie i płastugi, których widownią na licznych wiecach były bezkręgowce z ważnymi ślimakami na czele. Płci męskiej zwierzaki ubrane w garnitury, spocone z wysiłku przemów wszelkich o słuszności tylko ich ewolucji w puszczy, adorowane były przez piskorzy, a lisiczki w mini spódniczkach stroszyły fryzury do zbiorowych fotografii.


Wszystkiemu przyglądała się sarna, obojętna wobec świata bezkręgowych, ale wyczulona na najmniejszy szmer i ruch drapieżców. Wiadomo, płoche zwierzę ma ostoję z dala od zgiełku i praktycznie zero wpływu na ten zamęt, ale czujna i myśląca, bo w ciżbie rozgadanych zwierzaków rozpoznawała bezbłędnie mistrzów mimikry – kameleony i papugi.


Popędliwi i Piskliwi opluwali się nawzajem, kopiąc dołki małe i duże… Tymczasem  populacja sprytnych, zawsze inteligentnych, zaradnych zajączków, obudziła bobry i wiewiórki popadające w zimowe odrętwienie, dołączyły łosie, co miały wszystko w nosie, orły, sowy i krety schowane w swoim ciemnym świecie.


Zmyślne zajączki popukały się łapką w czółko i szybko zwołały pospolite ruszenie całej swojej populacji, w otoczeniu wszystkich zwierzaczków, które miały dość wojen w leśnej krainie. Ustaliły pokojowy plan, w którym nie ma miejsca na spory, bo wszystkie rewiry są ważne, wybrały mądrych, młodych delegatów, by zmieniać  Augustovię w piękną, przyjazną krainę lasów i jezior.


Zajączki górą w naszym grodzie! Tak trzymać! Popędliwi i Piskliwi z markotną miną przyglądają się z boku, bo część ich wpadła we własne dołki.


                                                                  Tekst i zdjęcia: Barbara Gałczyńska
Augustów, 18.11.2014


Komentarze: decydent@decydent.pl

W wydaniu nr 156, listopad 2014, ISSN 2300-6692 również

 1. POLITYCY W PORTFELU

  Cygaro Churchilla - 25.11
 2. BUDOWANIE PAŃSTWA ISLAMSKIEGO

  Najpierw terror, teraz waluta - 20.11
 3. WIATR OD MORZA

  Cuda na Warmii i Mazurach - 20.11
 4. WIEŚCI Z AUGUSTOVII

  Zajączki górą! - 18.11
 5. OBRÓT PALIWAMI PŁYNNYMI

  List ostrzegawczy ministra finansów - 17.11
 6. ANGLIK IN POLAND

  Czytając sir Richarda - 17.11
 7. AUGUSTOWSKI KOSZMAR

  Testowanie cierpliwosci - 16.11
 8. POWRACAJĄCE PIENIĄDZE

  Diabeł tkwi w szczegółach - 7.11
 9. TP NR 45

  Islam u bram - 6.11
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Polska agentka... Churchilla - 26.11
 11. UKRAIŃSKIE ZŁOTO

  Kto je wywiózł do USA? - 19.11
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dwa serca - 19.11
 13. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Piątek, 28.11 – Szpas Kaczyńskiego
 14. W OPARACH WIZERUNKU

  Oblicze i tożsamość - 3.11
 15. 100 NA RYNKU SZTUKI

  Artyści i galerzyści - 3.11
 16. I CO TERAZ?

  Powyborczy rwetes - 24.11
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej z tą Rosją? - 24.11
 18. KONFERENCJA W RZYMIE

  Lobbing sportowy - 3.11