Established 1999

WIDZIANE Z OKSFORDU

10 grudzień 2017

Wstyd za "patriotów"

Zdobycie i zachowanie reputacji, zarówno w życiu jednostki, jak i narodu, jest jedną z najcenniejszych wartości. Dlatego z wielkim bólem przeczytałem w „The Guardian” (prestiżowej brytyjskiej gazecie codziennej) artykuł pt. „Yes, we can halt the rise of the international far right” autorstwa mojego przyjaciela z czasów oksfordzkich i profesora studiów europejskich na Uniwersytecie Oksfordzkim, Timothy Garton Ash’a (link do artykułu poniżej) – specjalnie dla DECYDENTA z Oksfordu pisze profesor Zbigniew Pełczyński.

Profesor Zbigniew Pełczyński,

Timothy Garton Ash analizuje wizerunek Polski za granicą, który negatywnie kształtują wydarzenia takie jak Marsz Niepodległości. Udział w tym wydarzeniu rzekomo stanowi jeden z największych przejawów nowoczesnego patriotyzmu w Polsce.

Będąc nastolatkiem, żyłem w okupowanej przez Niemców Warszawie. Patriotyzm, dla mnie i moich kolegów, polegał na szeregu konkretnych, często niebezpiecznych działaniach. Oznaczało to chodzenie na tzw. komplety – tajne zajęcia szkolne, zakazane przez Niemców. Postawę patriotyczną cechowała także przynależność do nielegalnych organizacji młodzieżowych, takich jak grupy katolickie założone przez Włodzimierza Okońskiego (późniejszego księdza z Zakonu Ojców Marianów) i przede wszystkim do Armii Krajowej. Złapanie groziło wysłaniem do Oświęcimia.

Szczytem tej działalności był udział w Powstaniu Warszawskim, w którym dziesiątki tysięcy powstańców zginęło lub zostało okaleczonych. Tym, którzy mieli szczęście przeżyć, groziły miesiące w obozie jenieckim w Niemczech, gdzie żyło się na marginesie głodu i wycieńczenia. Tam, całymi wieczorami i nocami śpiewaliśmy na pocieszenie wszystkie patriotyczne pieśni, które znaliśmy.

Teraz, słysząc, że te pieśni są śpiewane podczas masowego Marszu Niepodległości 11 listopada, szczególnie w tej formie, którą on przyjął (z akcentami ultranacjonalistycznymi, antysemickimi, ksenofobicznymi itp.), wywołuje u mnie oburzenie. Ale do głowy przychodzi mi inna, istotna myśl. Czy przejawem patriotyzmu we współczesnej Polsce jest rzeczywiście maszerowanie po mieście, śpiewanie piosenek, wykrzykiwanie nacjonalistycznych, ksenofobicznych, bądź rasistowskich haseł, czy coś całkowicie innego?

Uważam, że najlepszą formą patriotyzmu w dzisiejszej Polsce jest praca organiczna (w rozumieniu Bolesława Prusa w „Lalce”). Jest to praca nad sobą, zdobywanie wykształcenia i umiejętności, nie tylko w kraju, ale także na najlepszych uczelniach świata. Umiejętności przydatnych nie tylko dla siebie, ale też dla kraju, w którym się mieszka, który się kocha. Należy to czynić, aby ojczyzna prężnie rozwijała się, zdobywała coraz silniejszą pozycję na arenie międzynarodowej i stanowiła wzór do naśladowania dla innych państw. Może to być także sumienna praca, przestrzeganie prawa i wykonywanie innych obowiązków obywatelskich – to co Hegel trafnie nazwał „patriotyzmem codziennego życia”. Robią to tysiące Polek i Polaków, nie uczestnicząc w Marszu Niepodległości.

A zatem, jako 92-letni patriota apeluję do wszystkich ludzi, a w szczególności do uczestników takich wydarzeń, matek zabierających swoje dzieci, aby przemyśleli czy dobrze postępują, biorąc udział w takich marszach, bezpośrednio lub pośrednio propagujących fałszywe wartości.

Zbigniew Pełczyński,
urodzony 29.12.1925 roku

 

https://www.theguardian.com/commentisfree/2017/nov/17/international-far-right-poland-march-nationalism

Tłumaczenie i wydanie biografii profesora: „Zbigniew Pelczynski: A life remembered”, autorstwa David’a McAvoy’a jest w przygotowaniu. Recenzje tej książki można znaleźć w DECYDENCIE nr 137.

http://decydent.pl/profesor-zbigniew-pelczynski/

W wydaniu nr 193, grudzień 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. LEKTURY DECYDENTA

    Mistrzostwo słowa i opisów
  2. JUBILEUSZ SKLEPU

    5 lat Starej Mydlarni na Chmielnej
  3. WSPÓLNE CZYTANIE

    Głębokie spojrzenie na historię Polski
  4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Tajemnice Kosmosu widziane z Ziemi
  5. Z KRONIKI BYWALCA

    Twórca nowoczesnego Azerbejdżanu
  6. Z KRONIKI BYWALCA

    Nowa rada PIW
  7. WIDZIANE Z OKSFORDU

    Wstyd za "patriotów"
  8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Miłość i polityka
  9. MEDIA SPOŁECZNOŚCIOWE

    Świąteczne trendy ku uwadze decydentów
  10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wojna zimowa czyli talvisota
  11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Mętniactwo
  12. SALON PRASOWY IMR

    Świątecznie ze Starą Mydlarnią
  13. LEKTURY DECYDENTA

    GRU bez tajemnic
  14. WIATR OD MORZA

    Abstynent alkoholowy
  15. CO NAS CZEKA

    Kres doktryny neoliberalnej?
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Dehumanizacja politycznych eminencji
  17. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Mądre rozmowy z kogutem