Established 1999

WIATR OD MORZA

11 maj 2018

Gdy polityka odbiera rozum

W takiej sytuacji, oraz przy nieudolności władzy w Polsce, dochodziło zawsze do utraty niepodległości. Zawsze wtedy nie potrafiliśmy żyć dobrze z sąsiadami – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Symbol takiej sytuacji w XXI wieku mamy w postaci cmentarza Sowietów w Elblągu, przy ul. Agrykola. Na cmentarzu tym pochowanych jest ok. 2000 żołnierzy, którzy zginęli w czasie walk o Elbing – Elbląg, miasta zdobytego jako pierwszego „krupnego gorola” na terytorium Rzeszy i zniszczonego w zemście za Smoleńsk…

Przez ponad 70 lat składano tu wieńce i kwiaty w dniu 9 maja, na okoliczność zakończenia II wojny światowej – zgodnie ze strefą czasową w Moskwie. Na tą datę złożył się szturm Berlina przez Sowietów, a w konsekwencji podpisanie aktu bezwarunkowej kapitulacji Rzeszy. Po jego podpisaniu marszałek Żukow powiedział do Keitla: „Delegacja niemiecka niech opuści salę”, czyli w obecnym żargonie młodzieżowym: „spadajcie”

Pomnik 350Groby te przez lata były bezimienne. Czyimś staraniem ustalono nazwiska zabitych. Widziałem nawet rodziny stojące nad zidentyfikowanymi mogiłami.

Później zdecydowano się na postawienie krzyża katolickiego z elementami prawosławnego i słusznie, bo leżą tam ludzie różnych wyznań.

Po raz pierwszy władzom elbląskim polityka odebrała rozum. Nie położono nawet wiązanki kwiatów, nie mówiąc o asyście wojskowej. Zrobiono to na grobach przypadkowo zmarłych żołnierzy polskich, niemających wiele wspólnego z rozgromieniem III Rzeszy, czego dokonali Sowieci. Toć to zwykła polityczna hucpa, a jednocześnie zwykłe zakłamywanie historii, tak obecne w czasach tzw. dobrej zmiany.

Odzywają się w Polsce koszmarne polityczne głosy, aby likwidować cmentarze Sowietów. Myśmy tu w Elblągu po 1945 r. zlikwidowali wszystkie cywilne cmentarze niemieckie. Czy leżymy na prochach Niemców, czy ich „wykopano”?

Groby OKZanim zaczniemy zgodnie z „tryndem” nowej władzy, też III…, ale Rzeczpospolitej, ryć sowieckie cmentarze, zróbmy chrześcijański rachunek sumienia. Tam leżą młodzi ludzie, którzy zakończyli życie tu, w Elblągu, także nasi, Polacy, wcieleni do sowieckiej armii, którym wielokrotnie udało się zbiec z gułagów, tak jak być może ten Włodek Kamiński, syn Włodzimierza, który w wieku 22 lat zginął w Elblągu.

Nie było delegacji, kwiatów, asysty wojskowej, oraz żadnego kaznodziei, który by pomodlił się za dusze zmarłych. Ale to nie nowina, bo do kalek w Sejmie też nikt decyzyjny nie przyszedł…

Obawiam się, że w całej Polsce dochodzi do podobnych bezrozumnych działań, jako efekt strachu przed partią „rządzącą” i o swoje stołki przed wyborami.

Sławomir J. Czerniak

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u