Established 1999

WIATR OD MORZA

1 lipiec 2017

Szwecjo, Hej!

Okresowo los mnie rzuca za Bałtyk do Malmo, jednego z największych miast w Szwecji – pisze Sławomir J. Czerniak.

Sławomir J. Czerniak

Mam więc możliwość wnikliwszej oceny tego, co się tam dzieje. Szwecja jest według mnie nadal bardzo bliskim sąsiadem Polski, natomiast Polska nadal nie czerpie wzorów z kraju, który mimo kryzysów w historii rozwija się niezwykle prężnie, a zwłaszcza innowacyjnie.

Zaświeciło światełko w tunelu, gdyż nasza Pani Premier BB (Boska Beata) spotkała się u nas z premierem Szwecji, który powiedział, co powinien… Mimo to Pani Premier zaproszona została do Szwecji na najbliższy szczyt plemion mieszkających nad Bałtykiem. W związku z tą wizytą, chcę podzielić się z Panią Premier spostrzeżeniami w celu treściwszych rozmów polityczno- gospodarczych.

Szwecja jest – według mnie – nadal ewenementem na skalę światową. Otrząsnęła się ze wstydliwego tematu wydzierżawienia torów kolejowych dla  Wehrmachtu, dzięki czemu Niemcy sprawnie zajęli Norwegię. Myśmy też mieli za uszami. Nasze służby specjalne „we wrześniu roku pamiętnego”, też współpracowały z kolegami z Abwehry, w celu przerzutu swoich rodzin na zachód, co się udało, a niewykluczone, że i polityków.

Oczywiście Szwedzi w wojnę się nie bawili jak my, ogłosili neutralność i sprzedawali zasoby swojej ziemi wszystkim, którzy chcieli je kupić. Od wieków do wojen „angażowali” Finów, którzy dzielnie przelewali krew za szwedzkich królów, którym dlatego sprzedawali broń w cenach promocyjnych… Dzięki temu, jak wiadomo, gdy Stalin napadł na Finlandię, ta pozbawiła życia 500 tys. sowieckich bojców, a Stalin generałów tej kampanii, zaś  Sowieci nie weszli dzięki temu do Szwecji.

Teraz dość śmichów chichów – jak mawiał  kabareciarz Jan Pietrzak, gdy jeszcze wiedział co mówi.

W obecnej Szwecji widoczne są następujące działania, które w mojej ocenie w przeważającym zakresie decydują o bardzo wysokim rozwoju gospodarczym i likwidowaniu problemów społecznych:

– niezwykle dynamiczny, kompleksowy rozwój budownictwa mieszkaniowego i usługowego. Społeczeństwo staje się zamożniejsze i mieszkający w mieszkaniach komunalnych (drogich) kupują dzięki rozsądnym kredytom szwedzkiego banku (80 % rynku bankowego) nowe mieszkania. Żadne franki szwajcarskie! O bankach typu Raiffeisen, czy innych, nikt tam nie słyszał. Ewentualne Nordea powiązana ze szwedzkimi bankami.

– likwidacja przemysłu nierentownego. Np. Malmo do 1967-68 r. miało największą stocznię okrętową w Europie, o ile nie w świecie. Kiedy Korea zarzuciła świat okrętami, stocznię w Malmo zlikwidowano, włącznie z dźwigami portowymi.

My mamy reaktywować stocznię w Gdyni, a dźwigi mają zostać jako sanktuarium Solidarności, której… faktycznie nie ma i nie było, jak ostatnio stwierdził tow. Prezes. Paranoja?

W Malmo zasypano dziesiątki doków i na ich terenie powstała piękna dzielnica Docan.  Na pamiątkę zostawiono jedną pochylnię, która graniczy ze skid parkiem oraz piękną marinę dla jachtów oraz cudem architektonicznym Turning Torso. (zdjęcie pochylni).

Bloki 300– innowacyjność postępuje nadal dzięki pozyskiwaniu wykształconych imigrantów oraz kooperacji z firmami z całego świata. Przykładem nr 1. jest IKEA. Uwaga, innowacyjność tej firmy ma polegać na tym, że tam gdzie będzie możliwe, meble mają być na zatrzaski (klik – klak), a nie na śrubki jak obecnie – jakaż ulga dla klientów.

Ostatnio „wystraszyli” się Putina i jak sami stwierdzają będą „reaktywować” armię ok. 30 tysięcy żołnierzy. Liczą, że jak osiągną ten stan, Putin się wystraszy…

Natomiast nadal dynamicznie rozwijają przemysł zbrojeniowy, także na wyspie Gotland: samoloty bojowe, czołgi, samochody pancerne i łodzie podwodne. Ostatnim hitem jest działo montowane na ciągniku Volvo, o nazwie Archer 77:

150 mm, 20 strzałów na 2,5 minuty, prędkość przemieszczania 70 km/h, zasięg 50 km i 30 sekund do przygotowania do strzału i złożenia. Można je synchronizować z innym, co daje skuteczność niesamowitą.

– zainteresowanie Szwedów polityką jest wybiórcze… W Malmo podano widomość że ma przybyć prezydent Chorwacji w celu zwiedzenia między innymi wspomnianego Turnig Torso. Zaskoczeniem, oczywiście pozytywnym, dla pracowników oczekujących gościa było to, że prezydentem jest kobieta i to nie byle jaka, bo Kolina Grabov-Kitarović, ta od strojów bikini. Na wszelki wypadek uprzedziłem Szwedów, że nasz premier gdy przybędzie do Sztokholmu ubrany w spodnie to też kobieta. (zdjęcie Turnig Torso).

Jedza na placu 300– ekologia w Szwecji to szajba do potęgi entej. Kiedy u nas Szyszko, żeby zlikwidować korniki itp. owady żyjące w symbiozie z drzewami, wycina puszczę „białowieszczańską”, tam buduje się w osiedlach dla równowagi biologicznej, domki dla owadów takie jak na zdjęciu. Ponadto, w środowisku ludzkim zamieszkują stada królików, które stanowią (młode osobniki) łańcuch pokarmowy mew, podobnie jak  jaja gołębi dla srok. Króliki stanowią faktyczny problem, gdyż nie ma tam kotów i psów biegających bez nadzoru oraz bezdomnych, które by ten temat załatwiły, gdyby wystąpił u nas. (zdjęcie budki).

Budka 300Jeżeli Pani Premier twierdzi, że u nas zaczęto stosować segregację odpadków, to informuję, że tam ustawia się 8 pojemników na różne surowce wtórne… (zdjęcie kubłów).

Kosze na smieci 300– Szwedzi interesują się naszym problemem w Smoleńsku. Od początku mgłę i niezrozumiały dla nich załadunek tylu ważnych osób w państwie do jednego samolotu uważali za coś kompletnie nieodpowiedzialnego, wręcz niemożliwego. Tam np. szef firmy leci najczęściej samolotem rejsowym, a zastępca drugim.

Na potwierdzenie tego zwyczaju przedstawiono mi następującą historię, która wydarzyła się w czasie lotu nr 751 samolotu Mc Douglas MD – 8, linii SAS 27 grudnia 1991 r. Samolot ten leciał z Gottrora z międzylądowaniem w Sztokholmie do Warszawy! O godzinie 08:48 spadł na ziemię (w Smoleńsku 08:41). Śledztwo wykazało, że przyczyną było niedokładne ręczne odlodzenie skrzydeł samolotu (nie było wtedy urządzeń). W efekcie, płaty lody odrywając się zaczęły wpadać do silników odrzutowych na tyle samolotu, co spowodowało ich uszkodzenie. (zdjęcie samolotu).

Samolot 300Samolot wylądował na powierzchni gdzie nie było drzew, które by urwały skrzydło i rozpadł się na trzy części, zaś wszyscy pasażerowie uratowali się. Od tej daty zaczęto wycofywać w całym cywilizowanym świecie samoloty z silnikami na ogonie, będącymi kontynuacją myśli technicznej Adolfa, czyli pocisków V–1 i V–2. Przyczyna prosta: duża podatność silników na uszkodzenia ze skrzydeł, oraz słaba manewrowość. Od tej pory zaczęły królować np. boeingi 737 z silnikami pod skrzydłami. W Rosji dopiero w tym roku wyprodukowany zostanie ostatni z 1000, TU 154 M, dla jakiegoś gubernatora. Chyba Putnin ma go już dość…

Zastanawiający w tym kontekście jest zakup przez min. Macierewicza kilku samolotów dla nowych vip-ów z silnikami na ogonie samolotu… Panie Prezesie proszę przeanalizować tę nową jakość, bo „dobra zmiana” może zostać przerwana…

– Szwedzi przestrzegają przepisów drogowych i ginie ich w ciągu roku tylu, co u nas w długi weekend, mimo, że można tam używać komórek w trakcie prowadzenia samochodu. Jest to też dziwne, gdyż nadal na drożdżach widnieje napis: spożywanie alkoholu jest szkodliwe, a pędzenie C2H5OH dozwolone…

– można grillować na balkonach na grillu gazowym;

– prawie wszyscy opłacają RTV, w cenie ok. 700 zł na rok, ale szef TV państwowej nie reklamuje siebie na koncercie disco-polo, bo… tam nie ma disco–polo, a podrzędnemu kabareciarzowi nie pozawala się na polityczną delirkę za pieniądze podatników z okazji jego 50-lecia tzw. pracy twórczej…

– nie ma tam pojęcia „najniższej krajowej” z nakazu państwa, czyli w takim socjalistycznym pojęciu jak u nas, które dobija małych przedsiębiorców.

Tam poszczególne branżowe związki dogadują się z pracodawcami (biorą za to składki). Z informacji wynika, że prawdopodobną najniższą płacą jest ta obecnie wynegocjowana dla niższego personelu hotelowego. Jest to ok. 12.000 koron szwedzkich już po podatku, czyli ok. 5600 zł na miesiąc. Przyjmując, że aktualna cena benzyny wynosi tam w przeliczeniu ok. 5,70 zł/litr, a ceny w super marketach są zbliżone, to resztę możemy sobie dośpiewać…

– urlopy tacierzyńskie funkcjonują od lat dla dobra równoważnego rozwoju dziecka, zaś ojcowie z wózkami to codzienność. Poszukiwani są wychowawcy mężczyźni do przedszkoli, aby przekazywali „męskie” wychowanie dzieciom obojga płci.

Mam nadzieję, że wizyta Pani Premier w Szwecji, poznanie wyważonych i stonowanych polityków, oszczędne działalnie na wszystkich szczeblach władzy, brak Bizancjum w działaniach, samolotów do celów służbowych i prywatnych, brak chamstwa we wszystkich telewizjach, a państwowej zwłaszcza, oraz praktyka witania nawet obcych osób na ulicy, powitaniem HEJ! otworzy oczy na to, że przez Bałtyk ludziom żyje się dobrze i dostatnio dzięki mądrej polityce, w tym socjalnej.

SŁAWOMIR J. CZERNIAK

W wydaniu nr 188, lipiec 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wojny nie będzie
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Portugalia bez tajemnic
 3. DECYDENT POLIGLOTA

  Podstawy chińskiego
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Taśmy prawdy?
 5. A PROPOS...

  ...pewnej uroczystości w Nicei
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Autopokuta komika
 7. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Bez przesady
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Człowiek godny podziwu
 9. DECYDENT SNOBUJĄCY

  PiSOrlen
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Susza przed burzą
 11. A PROPOS...

  ...noclegu Trumpa przy Centralnym
 12. DECYDENT POLIGLOTA

  Turysta rozumiejący
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Monika nie tylko o zmianie
 14. WIATR OD MORZA

  Szwecjo, Hej!
 15. BARBARZYŃCY U GRANIC

  Krawiec jako decydent
 16. QUO VADIS POLONIAE?

  Polskie cierpiętnictwo
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zamknięcie i pozorne otwarcie
 18. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  PiS szuka pomocy i ma wizje