Established 1999

WIATR OD MORZA

12 wrzesień 2016

Witaj, Grodno

Jak wiadomo, minister Błaszczak zlikwidował mały ruch graniczny (MRG ) z Rosją, pozbawiając kontaktów przygranicznych kilka milionów Polaków – pisze Sławomir J. Czerniak.

Chciał w ten sposób „zrobić wbrew”  Putinowi kosztem suwerena. Nie ukrywam, że w Warmińsko-Mazurskiem, które doświadczyło wiele korzyści z tytułu MRG, po decyzji ministra Błaszczaka nastroje są marne. Obroty wszystkich sklepów spadły do najniższego poziomu. Sprzedawcy w sklepach opanowali już język rosyjski do perfekcji, reklamy przy szosach pisane cyrylicą, odpisy VAT, a tu dotknięcie „diabelskiej różdżki” ministra sprawiło ruinę znacznej części handlu, kontaktów personalnych i spadek PKB.

Po tej katastrofie, zaświtała iskierka nadziei.

Jak donoszą od pewnego czasu media, niespodzianka, którą szykował Aleksandr Łukaszenka, ma wejść w życie od pażdziernika i obowiązywać na próbę do 31 grudnia 2017 r. Ma nią być ruch przygraniczny bezwizowy z terminem pobytu pięciu dni. Jak obliczają, będą w nim mogły uczestniczyć 202 miasta i miasteczka polskie, tj. ok. 1,1 mln Polaków, oraz zakłada się możliwość wjazdu do Grodna i okolic obywatelom kilkudziesięciu krajów które nie mają problemów imigracyjnych. Dekret ten już podpisał Łukaszenka i opracowywane są szczegółowe wytyczne.

Gdyby do tego doszło,to uważam, że nastąpi najazd turystów z wielu krajów świata, a efekt w postaci napływu dewiz, co zakłada Łukaszenka, zostanie osiągnięty, a wynik ekonomiczny lepszy jak podczas Dniach Młodzieży. Znam wielu Niemców, Francuzów i Szwedów, którzy tylko czekają na taki moment.

Obecne ceny wiz i warunki ich otrzymania są dla nich odstraszające. Natomiast zobaczyć demokrację na Białorusi, cerkwie, pomniki Lenina i Armii Czerwonej to dla nich egzotyka. Myślę, że dla Polaków, którzy tam jeszcze nie byli, będzie to wzruszające doświadczenie. Właśnie w rejonie Grodna zobaczą prawdziwe ostoje polskości, które pamiętają z „Nad Niemnem”, Bohatyrowiczów czy Wasiliszek, oraz spotkają zapomnianych przez Rzeczpospolitą (zawikłaną w Ukrainę) swoich braci mówiących piękną śpiewną polszczyzną.

S Czerniak nowyZniweczyć to może minister Błaszczak, który pozbawić nas może specjalnym ukazem tego przywileju.

Byłem tam dziewięć dni prywatnie. Szczerze polecam. Nawet przy starych przepisach można jechać turystycznie na dziewięć dni, a wizę ekspres (25 euro) w ciągu 2 godzin.

Sławomir J. Czerniak

 

W wydaniu nr 178, wrzesień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. CLINTON VERSUS TRUMP

  O debacie teraz ja!
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajne więzienia CIA w Polsce
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Historia kołem się toczy
 4. OSZCZĘDNY JAK POLAK

  Przede wszystkim na czarną godzinę
 5. WĘGIERSKI PRZYKŁAD

  Orban Zwycięzca
 6. IMR ADVERTISING BY PR

  Kosmetyki w skarpetkach
 7. OPOWIADANIE

  Z życia Napoleonów
 8. Z KRONIKI BYWALCA

  Polski eksport do Chin
 9. LEKTURY DECYDENTA

  Kto mieczem wojuje...
 10. I CO TERAZ?

  Kalejdoskop ciekawostek amerykańskich wyborów
 11. IMR ADVERTISING BY PR

  Na słodko i wytrawnie
 12. WIATR OD MORZA

  Witaj, Grodno
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Zapomniany geniusz
 14. I CO TERAZ?

  Z braku armat
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie sądzę, że jak świat światem...
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przydatni hitlerowcy
 17. W OPARACH WIZERUNKU

  Autocelebracja
 18. I CO TERAZ?

  Dzieje się i będzie się działo. W Ameryce
 19. WIATR OD MORZA

  Dokąd pędzą szaleńcy
 20. WIZERUNEK BIZNESMENA

  Każdy sobie rzepkę skrobie