Established 1999

WIATR OD MORZA

4 kwiecień 2016

Aborcja po polsku

Ostatnie zapowiedzi zmian w prawie do aborcji w Polsce skłaniają do gorzkich przemyśleń – pisze Sławomir J. Czerniak.

Kilkadziesiąt lat temu w Elblągu, skąd piszę, krążyła nieoficjalna wieść, że jakoby już wówczas znana, a obecnie bardzo znana, piosenkarka ulokowała swoje niepełnosprawne dziecko u sióstr zakonnych…

Przywołuję tą opowieść w celu uzmysłowienia, że od lat temat narodzin dzieci z wadami genetycznymi był tematem tabu. W PRL temat nie istniał, a osoby upośledzone i inwalidzi nie byli „traktowani” w ogóle…

Obecne zamiary Kościoła katolickiego zmierzające do radykalizacji kontroli narodzeń wprawiają w osłupienie.

Oczywiście jak wszyscy normalni jestem za ograniczeniem aborcji, ale tej nieodpowiedzialnej ze względów etycznych i ekonomicznych. Jeżeli jesteś świadomy skutków przyjemności wynikających z seksu, to musisz brać to na siebie, a nie obciążać społeczeństwo.

Propozycje jakie są wysuwane, to jakby cofnięcie się co najmniej o dwa wieki.

Wszędzie w massmediach wypowiadają się „gadające głowy”, jakby nie wiedziały, lub boją się przyznać, że żyjemy w XXI wieku. Nie chcą wiedzieć, że jest coś takiego jak genetyka, która ponad 100 lat temu określiła przyczyny wszystkich chorób genetycznych, wywoływanych mutacjami w obrębie genów, które prowadzą do zmian w materiale genetycznym!

Kuriozum już jest to, że po 70 latach odkrycia tzw. czynnika Rh (od małpki Rhesus), nadal rodzą się w Polsce dzieci (1 na 1000 narodzin) z tzw. zespołem Downa – mongolizmem).

Dlaczego? Bo, jak prawie 100 lat temu, brak jest dziś informacji dla młodych ludzi, że – nie mówiąc o niechcianej ciąży – mogą zostać rodzicami obarczonymi dzieckiem z mongolizmem. I niech tu nikt nie gada głupot, że są to dzieci, które posiadają inne niespotykane talenty!?

Gdzie tu są świeckie informacje i kościelne przedmałżeńskie szkolenia o zagrożeniach w tej kwestii, nie mówiąc o możliwych ok. 50 chorobach genetycznych?

Takich sytuacji można się ustrzec, jeżeli potencjalni rodzicie będą posiadali rzetelną i obiektywną wiedzę medyczną o groźbie urodzenia dziecka z zespołem Downa. Medycyna wie, że gdy matka posiada grupę krwi Rh minus, a ojciec Rh plus, to jedynie pierwsze dziecko ma szansę urodzić się normalne, a następne raczej nie, choć były przypadki, że pod kontrolą lekarsko-farmakologiczną może urodzić się drugie dziecko zdrowe.

Ewenementem jest to, że za ewentualne, już nielegalne aborcje, karane mają być kobiety, a nie sprawcy ich ciąż: małżonkowie, konkubenci, gwałciciele i duchowni.

Szczytem ignorancji w tej kwestii (i wielu innych chorób) jest to, że problem aborcji traktuje się jako problem dzieci poczętych, których większość mogła zostać nie poczęta, gdyby w prokreacji rodu ludzkiego zaistniała świadomość genetyczna i skutki z tego wynikające, do czego obecna medycyna jest przygotowana.

Jako piszący znad morza, mogę zapewnić, że „turystyka aborcyjna” z naszego rejonu do Kaliningradu nie będzie stanowić problemów. Podobnie, jak kliniki te nie robią problemów także z powiększaniem męskiego członka…

Komu więc zależy na legalizacji zmian w tym zakresie? Czy mamy zatrzymać się w rozwoju jak te małpki Rhesus? Prezydencie, Premier, weźcie się za profilaktykę, a nie za skutki!

  Sławomir J. Czerniak

 Od redakcji:

Drogi Autorze, apel do najwyższych władz RP nic nie wskóra, gdyż pierwszym i głównym wnioskodawcą całkowitego zakazu aborcji jest współrządzący z PiS Kościół katolicki. To dwie siły wsteczne, których wyeliminowanie z życia społecznego będzie procesem niełatwym i długotrwałym.

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Ku czci ofiar ludobójstwa
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Kierunek: Azja!
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dwa gołąbki pokoju
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prezesa na cokół !!!
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Słynne i ubóstwiane
 6. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma Nikodema Dyzmy
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
 8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

  Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
 9. WIATR OD MORZA

  Nowy Świat
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Ratujmy kolegiatę
 11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

  Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Ograniczyć odpady komunalne
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Ciernista droga do szczęścia
 14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Podróżowanie na znanych plecach
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA-Kuba: koniec pewnej ery
 16. WIATR OD MORZA

  Aborcja po polsku
 17. RADA DLA RZĄDU RP

  Szwedzki przykład prokreacyjny
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trzy życia
 19. DECYDENT POLIGLOTA

  Niderlandzki nie jest trudny
 20. SKĄD PRZYBYWAMY

  Początki Prasłowian